Kategorie

Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne - jaka pomoc?

Jakub Michalak
licencjonowany doradca restrukturyzacyjny, ekonomista, biegły sądowy
Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne - jaka pomoc?
Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne - jaka pomoc?
Shutterstock
Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne to lek doraźny i natychmiastowy. Jak może pomóc przedsiębiorcom?

Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne – pierwsza pomoc dla zadłużonego przedsiębiorcy

Wprowadzone już na stałe do polskiego prawa uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne zdobyło w krótkim czasie ogromną popularność wśród przedsiębiorców. Łatwość i szybkość otwarcia UPR (uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne) oraz niskie koszty całego procesu wydają się być niezwykle korzystne dla przedsiębiorców. Nadto UPR daje dłużnikowi ochronę przed wierzycielami (egzekucją) na cztery miesiące i możliwość zawarcia układu z wierzycielami.

Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne to lek doraźny i natychmiastowy. Dotychczas dostępne w prawie restrukturyzacyjnym postępowania nie umożliwiały tego: postępowanie o zatwierdzenie układu, wprawdzie podobne do UPR nie dawało ochrony przed wierzycielami (egzekucją), zaś kolejne trzy postępowania (przyspieszone postępowanie układowe, postępowanie układowe, postępowanie sanacyjne) wymagały złożenia wniosku do sądu restrukturyzacyjnego i niejednokrotnie długiego oczekiwania na otwarcie postępowania, które dopiero dawało ochronę przed wierzycielami, podczas gdy toczyły się dotkliwe postępowania egzekucyjne.

Umowa z doradcą restrukturyzacyjnym

Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne zostaje otwarte na podstawie umowy z doradcą restrukturyzacyjnym. Doradca restrukturyzacyjny to osoba posiadająca licencję doradcy restrukturyzacyjnego, wydaną przez Ministra Sprawiedliwości. Listę doradców restrukturyzacyjnych znaleźć można na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Przedsiębiorca zawiera umowę z doradcą restrukturyzacyjnym, który od tego momentu staje się nadzorcą układu. Co ważne – dłużnik (przedsiębiorca) nie traci w tym momencie kontroli nad swoim majątkiem (przedsiębiorstwem), z wyjątkiem czynności przekraczających zwykły zarząd, które wymagają zgody nadzorcy układu.

Po podpisaniu umowy z doradcą restrukturyzacyjnym, ten zleca obwieszczenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym o otwarciu uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego względem dłużnika. Wcześniej należy dokonać wyboru dnia układowego, który jest granicą wyznaczającą, które wierzytelności zostaną objęte układem (te powstałe przed dniem układowym), a które będą musiały być zaspokajane na bieżąco (powstałe po dniu układowym). Jednocześnie nadzorca układu zawiadamia sąd restrukturyzacyjny (właściwy dla rozpoznania wniosku o zatwierdzeniu układu) o dokonaniu obwieszczenia.

Ochrona przed wierzycielami

Od momentu obwieszczenia o otwarciu UPR dłużnik uzyskuje na cztery miesiące ochronę przed wierzycielami. Toczące się postępowania egzekucyjne ulegają zawieszeniu, a też nie mogą zostać wszczęte kolejne postępowania egzekucyjne czy zabezpieczające. Dotyczy to również wierzytelności zabezpieczonych na majątku dłużnika (np. hipoteką), jeżeli zostaną spełnione odpowiednie warunki, tj. propozycje układowe zmierzają do pełnego zaspokojenia wierzyciela zabezpieczonego. Daje to zatem potencjalnie pełną ochronę przed wierzycielami i możliwość zablokowania egzekucji z nieruchomości, ale też uniemożliwia ogłoszenie upadłości dłużnika. Wierzycielom przysługuje prawo do złożenia wniosku o uchylenie skutków obwieszczenia (czyli ochrony przed wierzycielami). Jeżeli sąd restrukturyzacyjny stwierdzi, że skutki obwieszczenia prowadzą do pokrzywdzenia wierzycieli, uchyli skutki obwieszczenia (tym samym zdejmując ochronę przed wierzycielami).

Czas na zawarcie układu

Cztery miesiące to czas na zawarcie układu. Nadzorca układowy sporządza m.in. plan restrukturyzacyjny dla dłużnika, a przede wszystkim przedstawia wierzycielom (ustalonym na podstawie sporządzonego spisu wierzytelności) propozycje układowe wraz z kartami do głosowania. Jeśli nadzorca układu stwierdzi przyjęcie układu jest to podstawą do złożenia wniosku o zatwierdzenie układu do sądu restrukturyzacyjnego. Do momentu jego zatwierdzenia przedłużona zostaje ochrona dłużnika przed wierzycielami. Jeżeli do złożenia wniosku o zatwierdzenie układu nie dojdzie (gdyż nie zawarto układu), UPR ulega umorzeniu z mocy prawa.

Jakub Michalak - licencjonowany doradca restrukturyzacyjny, ekonomista, biegły sądowy

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  22 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Sąd okręgowy – od jakiej kwoty? [ZMIANY]

  Sąd okręgowy rozpatruje m.in. sprawy od określonej kwoty wartości przedmiotu sporu. Zmianę tego progu przewiduje projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości.

  Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

  Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?

  Spis powszechny do 30 września 2021 r.

  Spis powszechny potrwa do 30 września. Jak można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.?

  Zakup akcji lub obligacji - UOKiK radzi

  Na co zwracać uwagę przy najbardziej popularnych instrumentach finansowych, czyli akcjach i obligacjach?