REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pozew zbiorowy – grupowe dochodzenie roszczeń.

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Foryś Wojciechowski Kancelaria Radców Prawnych

REKLAMA

REKLAMA

Od lipca 2010 roku istnieje możliwość wytaczania powództwa zbiorowego, które ma na celu pomóc w wyrównaniu pola gry (sporu prawnego) między drobnymi podmiotami a – z założenia – „grubymi rybami”.

Cechy, jakimi wyróżnia się pozew zbiorowy:

REKLAMA

• grupa występująca z pozwem zbiorowym musi liczyć co najmniej 10 osób,
• dochodzone są roszczenia jednego rodzaju, oparte na tej (takiej) samej podstawie faktycznej,
• dotyczy spraw o roszczenia o ochronę konsumentów, z tytułu odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przed produkt niebezpieczny oraz z tytułu czynów niedozwolonych, z wyłączeniem roszczeń o ochronę dóbr osobistych,
• należy ujednolicić wysokość poszczególnych roszczeń (może to nastąpić w co najmniej dwuosobowych podgrupach),
• wysokość opłaty sądowej od pozwu wynosi 2% wartości przedmiotu sporu (jednak nie więcej niż 100 tysięcy złotych),
• strona pozwana ma możliwość żądania kaucji na zabezpieczenie kosztów procesu, która może wynosić nawet 20% wartości przedmiotu sporu,
• w jednej z ogólnopolskich gazet należy zamieścić ogłoszenie o wszczęciu postępowania grupowego, aby umożliwić pozostałym osobom przyłączenie się do procesu.

Zobacz: Pozwy zbiorowe-pomoc w dochodzeniu roszczeń

Katalog spraw

Wskazany wyżej katalog spraw jest dość nieprecyzyjnie ujęty. Jednoznacznie można stwierdzić jedynie, iż powództwo zbiorowe będzie można wytaczać w zakresie tzw. prawa konsumenckiego (tj. klauzul abuzywnych, umów zawieranych na odległość, kredytów konsumenckich i innych). Nie jest natomiast jasne, czy również innego rodzaju sprawy z udziałem konsumentów będą mogły być przedmiotem pozwów grupowych. Pojawiają się głosy przemawiające za szeroką interpretacją ustawy i objęciem jej zakresem wszystkich sporów prawnych wynikających ze stosunków umownych pomiędzy przedsiębiorcami a konsumentami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Firmy mają narzędzia do obrony przed pozwami zbiorowymi

REKLAMA

W sytuacji, w której stronę powodową stanowią przedsiębiorcy, zakres spraw ogranicza się do roszczeń z tytułu czynów niedozwolonych i odpowiedzialności za produkt niebezpieczny. Dodatkowo, z kategorii roszczeń deliktowych wyłączyć należy roszczenia o zaniechanie, o usunięcie skutków naruszenia, o zadośćuczynienie oraz o zapłatę sumy pieniężnej na cel społeczny, związane z ochroną dóbr osobistych.

Zatem katalog potencjalnych spraw nie jest szeroki i sprowadza się głównie do czynów niedozwolonych. Mogą to być sprawy o naruszenie praw autorskich (sprzedaż podrobionych artykułów, pirackich płyt, kradzionych filmów), naruszenie obowiązków informacyjnych spółek publicznych (w wyniku których inwestorzy ponieśli straty), wyrządzenie szkody w wyniku złego prawa (przeciwko Skarbowi Państwa), spowodowanie katastrofy przemysłowej lub ekologicznej i inne.

„Ustawa normuje sądowe postępowanie cywilne w sprawach, w których są dochodzone roszczenia jednego rodzaju, co najmniej 10 osób, oparte na tej samej lub takiej samej podstawie faktycznej (postępowanie grupowe).” Art. 1 ust. 1 Ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym.

Jakie są potencjalne ryzyka dla przedsiębiorców?

Nowa regulacja prawna może uderzyć najsilniej w przedsiębiorców sprzedających swoje produkty masowemu klientowi. Z ryzykiem wytoczenia powództwa zbiorowego powinny się liczyć przede wszystkim firmy deweloperskie, ubezpieczeniowe, linie lotnicze, firmy farmaceutyczne i banki. Liczba procesów wytaczanych przeciwko przedsiębiorcom przez konsumentów może znacząco wzrosnąć, co może wiązać się z różnego rodzaju ryzykami dla pozwanych, a to:
• ewentualna konieczność zapłaty „naraz” dość wysokiego odszkodowania na rzecz „zbiorowych powodów”, co może prowadzić do czasowych problemów z płynnością finansową przegrywającego podmiotu,
• firmy, dla których marka i reputacja są jednymi z głównych aktywów, mogą znacznie ucierpieć w wyniku negatywnych relacji prasowych dotyczących szczegółów tego rodzaju procesów (problem wizerunkowy),
• istnieje zagrożenie bycia pozywanym w procesach wytaczanych przez rzesze konsumentów w całkiem drobnych sprawach,
• pozwy grupowe mogą być wykorzystywane jako swego rodzaju narzędzie nacisku na przedsiębiorców,
• przedsiębiorcy mający status spółek publicznych, mogą dodatkowo ucierpieć w wyniku pozwów grupowych dotyczących nieprawidłowego wywiązywania się z obowiązków
notyfikacyjnych.

Jak się bronić przed pozwami zbiorowymi?

Nie ma na to jednej, uniwersalnej recepty, gdyż każda działalność gospodarcza wiąże się z ryzykiem wyrządzenia komuś szkody. W każdym przypadku należy rozważyć i przeanalizować zasadność pozwu i możliwość ugodowego załatwienia zaistniałego sporu. Ujednolicenie roszczeń oraz obecność profesjonalnego pełnomocnika może niewątpliwie sprzyjać osiągnięciu polubownego rozwiązania.

Autorzy:

Radca Prawny Arkadiusz Foryś: email: a.forys@fwsk.pl

Radca Prawny Jarosław Szewczyk: email: j.szewczyk@fwsk.pl z kancelarii:

Zobacz pełną treść Law Guidance: 

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Złotówkowicze (kredytobiorcy kredytów w złotówkach z oprocentowaniem opartym o WIBOR) jeszcze nie szturmują sądów i prawników. Eksperci: wszyscy czekają na wyrok TSUE

Eksperci nie mają wątpliwości, że bez jasnego stanowiska Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie ma szans na to, by temat nieuczciwie potraktowanych przez banki konsumentów rozwiązać z korzyścią dla nich. Do rozstrzygnięcia zostały kwestie dotyczące informowania kredytobiorców o ryzyku zmiennego oprocentowania czy zagadnienia związane z prawami konsumenta. – Szanse na uzyskanie pozytywnego wyroku i nowych warunków umowy kredytowej dla „WIBOR-oców”, zwanych też „Złotówkowiczami” (chodzi oczywiście o osoby, które zaciągnęły kredyt w złotówkach z oprocentowaniem opartym o WIBOR) oceniam wysoko, ale ten temat potrzebuje jeszcze cierpliwości – mówi mec. Marek Jarosiewicz, adwokat i ekspert gospodarczy.

Uprawnienia pasażera opóźnionego lotu

Zwiększona dostępność biletów lotniczych oraz ich stosunkowo atrakcyjne ceny znacząco wpłynęły na upowszechnienie lotów pasażerskich, jako wygodniejszej i szybszej alternatywy dla przejazdów kolejowych, czy drogowych. Przez ograniczoną przepustowość lotnisk oraz braki kadrowe wielokrotnie dochodzi do opóźnienia lotów co dla pasażera może wiązać się nie tylko z niedogodnością związaną z wielogodzinnym oczekiwaniem na wylot, ale też szkodą powstałą w wyniku późniejszego dotarcia do celu podróży.

11 lipca dniem wolnym od pracy? Senat uchwalił nowe przepisy

To już oficjalne – 11 lipca stanie się Narodowym Dniem Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej. Senat przyjął ustawę jednogłośnie – za głosowało aż 88 senatorów, tylko jeden był przeciw. To symboliczny krok, który ma na celu upamiętnienie jednej z najtragiczniejszych kart w historii Polski. Czy nowe święto będzie dniem wolnym od pracy?

Już od 1 lipca: gminy będą mogły zablokować budowę tysięcy domów. Zmiana ważnego terminu dla właścicieli nieruchomości i koniec z bezterminowymi decyzjami o warunkach zabudowy [ustawa weszła w życie]

W dniu 7 maja 2025 r. weszła w życie ustawa z dnia 4 kwietnia 2025 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza zmianę terminu w zakresie reformy planowania przestrzennego, ważnego dla właścicieli nieruchomości (oraz gmin). W związku z ww. reformą – już niebawem – miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego oraz decyzje o warunkach zabudowy będą musiały być zgodne z uchwalanymi przez gminy planami ogólnymi, a tym samym – gminy będą mogły uniemożliwić właścicielowi nieruchomości np. budowę domu na działce, która w ww. planie ogólnym zostanie zlokalizowana w strefie objętej zakazem zabudowy. Nie zmienia się jednak termin na wydawanie bezterminowych decyzji o warunkach zabudowy, na uzyskanie których pozostało jeszcze mniej czasu.

REKLAMA

Mam 62 lata i ponad 40 lat okresu składkowego. Nie uznała u mnie komisja żadnych oznak niepełnosprawności [List czytelnika]

Do redakcji infor.pl przychodzą stale listy osób, które uważają, że WZON obniżył im liczbę punktów do poziomu wykluczającego przyznanie świadczenia wspierającego przez ZUS. Np. osoba niewidoma otrzymała 61 punkty, a sparaliżowany od pasa w dół mężczyzna 43 punkty. Z listów wynika, że trudno jest także uzyskanie samego stopnia niepełnosprawności (zwłaszcza znacznego). Urazy kręgosłupa to za mało. Tak przynajmniej wynika z listu czytelnika.

MRPiPS: Zasiłek pogrzebowy będzie wypłacany w ciągu 14 dni bez decyzji ZUS - gdy koszty pogrzebu poniosła jedna osoba z rodziny zmarłego. Już w 2025 roku?

Ustalenie prawa do zasiłku pogrzebowego oraz jego wysokości - co do zasady - nie będzie wymagało wydania decyzji przez ZUS - jeżeli zasiłek pogrzebowy przysługuje w kwocie 4000 zł niezależnie od kwoty poniesionych kosztów pogrzebu (od 1 stycznia 2026 r. będzie to kwota 7000 zł), tj. gdy koszty te poniosła jedna osoba – członek rodziny zmarłego. Tak wynika z założeń projektu deregulacyjnego dot. ustawy emerytalnej, nad którym pracuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Propozycja zakłada też skrócenie terminu wypłaty zasiłku do 14 dni.

KP do zmiany: sprawy kadrowe już nie na piśmie a elektronicznie lub w postaci papierowej [PROJEKT z 10 czerwca 2025 r.]

Kodeks Pracy znowu do zmiany? Tak, bo sprawy kadrowe już teraz będzie się załatwiało nie na piśmie a elektronicznie lub w postaci papierowej. Ustawodawca a raczej Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaproponowało projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (dalej jako: projekt).

Renat wdowia z KRUS. Już wiadomo kiedy pierwsze wypłaty świadczenia!

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) wydała już 54 111 decyzji przyznających rentę wdowią emerytom i rencistom rolniczym – poinformowało biuro prasowe instytucji. Nowe świadczenia ruszają pełną parą – pierwsze wypłaty zaplanowano na 7 lipca br.

REKLAMA

NIS2, DORA, nowelizacja ustawy o KSC – jak operatorzy telekomunikacyjni powinni zapewnić cyberbezpieczeństwo klientom?

W dobie rosnących zagrożeń cyfrowych i postępującej cyfryzacji infrastruktury, sektor telekomunikacyjny staje się jednym z głównych filarów bezpieczeństwa cybernetycznego. W związku z tym na dostawców publicznych sieci łączności elektronicznej i dostawców publicznie dostępnych usług łączności elektronicznej (czyli operatorów telekomunikacyjnych), nakładane są coraz bardziej rygorystyczne obowiązki - zarówno na poziomie prawa unijnego (NIS2, DORA), jak i krajowego (nowelizacja ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa – UKSC).

Waloryzacja świadczeń kwotowa, a nie procentowa. To sprawiedliwość społeczna [List czytelnika]

Infor.pl udostępnia miejsce na portalu dla czytelników. Dziś publikujemy list czytelniczki, która proponuje - jako element stały polskiego systemu emerytalnego – waloryzację kwotową emerytur i rent. Ta waloryzacja jest korzystna dla osób otrzymujących najmniejsze świadczenia (i symetrycznie jest niekorzystna dla osób z wysokimi świadczeniami).

REKLAMA