Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pozew zbiorowy – grupowe dochodzenie roszczeń.

Foryś Wojciechowski Kancelaria Radców Prawnych
Od lipca 2010 roku istnieje możliwość wytaczania powództwa zbiorowego, które ma na celu pomóc w wyrównaniu pola gry (sporu prawnego) między drobnymi podmiotami a – z założenia – „grubymi rybami”.

Cechy, jakimi wyróżnia się pozew zbiorowy:

• grupa występująca z pozwem zbiorowym musi liczyć co najmniej 10 osób,
• dochodzone są roszczenia jednego rodzaju, oparte na tej (takiej) samej podstawie faktycznej,
• dotyczy spraw o roszczenia o ochronę konsumentów, z tytułu odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przed produkt niebezpieczny oraz z tytułu czynów niedozwolonych, z wyłączeniem roszczeń o ochronę dóbr osobistych,
• należy ujednolicić wysokość poszczególnych roszczeń (może to nastąpić w co najmniej dwuosobowych podgrupach),
• wysokość opłaty sądowej od pozwu wynosi 2% wartości przedmiotu sporu (jednak nie więcej niż 100 tysięcy złotych),
• strona pozwana ma możliwość żądania kaucji na zabezpieczenie kosztów procesu, która może wynosić nawet 20% wartości przedmiotu sporu,
• w jednej z ogólnopolskich gazet należy zamieścić ogłoszenie o wszczęciu postępowania grupowego, aby umożliwić pozostałym osobom przyłączenie się do procesu.

Zobacz: Pozwy zbiorowe-pomoc w dochodzeniu roszczeń

Katalog spraw

Wskazany wyżej katalog spraw jest dość nieprecyzyjnie ujęty. Jednoznacznie można stwierdzić jedynie, iż powództwo zbiorowe będzie można wytaczać w zakresie tzw. prawa konsumenckiego (tj. klauzul abuzywnych, umów zawieranych na odległość, kredytów konsumenckich i innych). Nie jest natomiast jasne, czy również innego rodzaju sprawy z udziałem konsumentów będą mogły być przedmiotem pozwów grupowych. Pojawiają się głosy przemawiające za szeroką interpretacją ustawy i objęciem jej zakresem wszystkich sporów prawnych wynikających ze stosunków umownych pomiędzy przedsiębiorcami a konsumentami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Firmy mają narzędzia do obrony przed pozwami zbiorowymi

W sytuacji, w której stronę powodową stanowią przedsiębiorcy, zakres spraw ogranicza się do roszczeń z tytułu czynów niedozwolonych i odpowiedzialności za produkt niebezpieczny. Dodatkowo, z kategorii roszczeń deliktowych wyłączyć należy roszczenia o zaniechanie, o usunięcie skutków naruszenia, o zadośćuczynienie oraz o zapłatę sumy pieniężnej na cel społeczny, związane z ochroną dóbr osobistych.

Zatem katalog potencjalnych spraw nie jest szeroki i sprowadza się głównie do czynów niedozwolonych. Mogą to być sprawy o naruszenie praw autorskich (sprzedaż podrobionych artykułów, pirackich płyt, kradzionych filmów), naruszenie obowiązków informacyjnych spółek publicznych (w wyniku których inwestorzy ponieśli straty), wyrządzenie szkody w wyniku złego prawa (przeciwko Skarbowi Państwa), spowodowanie katastrofy przemysłowej lub ekologicznej i inne.

„Ustawa normuje sądowe postępowanie cywilne w sprawach, w których są dochodzone roszczenia jednego rodzaju, co najmniej 10 osób, oparte na tej samej lub takiej samej podstawie faktycznej (postępowanie grupowe).” Art. 1 ust. 1 Ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym.

Jakie są potencjalne ryzyka dla przedsiębiorców?

Nowa regulacja prawna może uderzyć najsilniej w przedsiębiorców sprzedających swoje produkty masowemu klientowi. Z ryzykiem wytoczenia powództwa zbiorowego powinny się liczyć przede wszystkim firmy deweloperskie, ubezpieczeniowe, linie lotnicze, firmy farmaceutyczne i banki. Liczba procesów wytaczanych przeciwko przedsiębiorcom przez konsumentów może znacząco wzrosnąć, co może wiązać się z różnego rodzaju ryzykami dla pozwanych, a to:
• ewentualna konieczność zapłaty „naraz” dość wysokiego odszkodowania na rzecz „zbiorowych powodów”, co może prowadzić do czasowych problemów z płynnością finansową przegrywającego podmiotu,
• firmy, dla których marka i reputacja są jednymi z głównych aktywów, mogą znacznie ucierpieć w wyniku negatywnych relacji prasowych dotyczących szczegółów tego rodzaju procesów (problem wizerunkowy),
• istnieje zagrożenie bycia pozywanym w procesach wytaczanych przez rzesze konsumentów w całkiem drobnych sprawach,
• pozwy grupowe mogą być wykorzystywane jako swego rodzaju narzędzie nacisku na przedsiębiorców,
• przedsiębiorcy mający status spółek publicznych, mogą dodatkowo ucierpieć w wyniku pozwów grupowych dotyczących nieprawidłowego wywiązywania się z obowiązków
notyfikacyjnych.

Jak się bronić przed pozwami zbiorowymi?

Nie ma na to jednej, uniwersalnej recepty, gdyż każda działalność gospodarcza wiąże się z ryzykiem wyrządzenia komuś szkody. W każdym przypadku należy rozważyć i przeanalizować zasadność pozwu i możliwość ugodowego załatwienia zaistniałego sporu. Ujednolicenie roszczeń oraz obecność profesjonalnego pełnomocnika może niewątpliwie sprzyjać osiągnięciu polubownego rozwiązania.

Autorzy:

Radca Prawny Arkadiusz Foryś: email: a.forys@fwsk.pl

Radca Prawny Jarosław Szewczyk: email: j.szewczyk@fwsk.pl z kancelarii:

Zobacz pełną treść Law Guidance: 

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Resocjalizacja – ważny proces reintegracji osób skazanych

  Resocjalizacja to proces, który ma na celu przywrócenie jednostce, która popełniła przestępstwo, funkcjonowania zgodnego z normami społeczeństwa. To wieloetapowe działanie ma zapobiegać powtarzalności przestępstw poprzez zmianę postaw, zachowań i umiejętności osoby skazanej.

  Życie więzienne, czyli o tym jak wygląda życie za murami zakładu karnego – część 6

  W poprzedniej części serii artykułów o życiu za murami karnego była mowa o karach dyscyplinarnych dla osadzonych. W niniejszym zaś artykule poruszę temat nagród, które także przysługują osobom skazanym, oczywiście w określonych sytuacjach.

  Polacy przeciw rezygnacji przez Polskę z prawa weta w UE [SONDAŻ]

  58 proc. badanych opowiada się przeciwko rezygnacji przez Polskę z prawa weta w UE, za opowiedziało się 11 proc. badanych, 31 proc. nie ma zdania w tej sprawie - wynika z sondażu Social Changes dla portalu wPolityce.pl.

  10 życzeń dla naszej wspaniałej teściowej w Dniu Matki!

  Dzień Matki to wyjątkowy czas, kiedy możemy okazać naszą miłość i wdzięczność nie tylko naszym mamom, ale także niesamowitym teściowym, które weszły w nasze życie i stały się częścią naszej rodziny. To doskonała okazja, aby docenić ich rolę i pokazać, jak bardzo są dla nas ważne. Jeśli szukasz oryginalnych pomysłów na życzenia dla Twojej teściowej w tym wyjątkowym dniu, to właśnie tutaj znajdziesz inspirację! Przedstawiam dziesięć wyjątkowych życzeń, które przyniosą uśmiech na twarzy Twojej teściowej i pokażą jej, jak bardzo ją doceniamy.

  10 oryginalnych życzeń na Dzień Matki

  Dzień Matki to wyjątkowa okazja, aby okazać miłość, wdzięczność i podziękowania dla tych niezastąpionych kobiet, naszych mam. Jeśli szukasz oryginalnych pomysłów na życzenia dla swojej mamy w tym wyjątkowym dniu, to właśnie tutaj znajdziesz inspirację!

  Premier zaakceptował propozycję kredytu dla firm skupujących zboże i owoce miękkie

  Premier zaakceptował propozycję nowej linii kredytowej dla firm skupujących od polskiego rolnika zboże, jak również tzw. owoce miękkie - poinformował w piątek minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.

  Minister rolnictwa: w przyszłym tygodniu nabór wniosków o dopłaty do nawozów

  W przyszłym tygodniu będę chciał ogłosić nabór wniosków o dopłaty do nawozów - zapowiedział minister rolnictwa. Przypomniał, że budżet na ten cel to 4,7 mld zł.

  W dzień mamy o ojcach z dzieckiem

  Tata z dzieckiem w domu? Dwadzieścia lat temu byłoby to nie do pomyślenia, bo to przecież „niemęskie”. Dzisiaj nikogo już nie dziwi fakt, że to tata zostaje z dzieckiem w domu a mama pracuje. Od wielu lat urlopy tzw. „ojcowski” (potocznie nazywany tacierzyński) i dzielenie wychowawczego z mamą są wśród ojców bardzo popularne. 

  Europejski Dzień Sąsiada. Polscy przedsiębiorcy wyciągają rękę na zgodę

  Europejskie Centrum Konsumenckie, działające przy UOKiK przedstawia krótkie podsumowanie w zakresie rozwiązywania transgranicznych skarg, tym razem z perspektywy polskiego przedsiębiorcy. 

  Alimenty na rodzica – kiedy dziecko powinno je płacić? Adwokat wyjaśnia

  Temat alimentów zazwyczaj koncentruje się na rodzicach, którzy są zobligowani do wsparcia finansowego swoich dzieci po rozwodzie lub prawnej separacji. Istnieją jednak również sytuacje, w których to pełnoletnie już dzieci zobowiązane są do płacenia alimentów na rzecz swoich rodziców. 

  Luka płacowa, czyli nierówność wynagrodzeń

  Luka płacowa sprawia, iż osoby o podobnych kwalifikacjach i wykonywające podobną pracę otrzymują różne wynagrodzenia ze względu na swoją przynależność do określonej grupy. Problem ten dotyczy nie tylko samej jednostki, ale też wpływa na cale społeczeństwa i gospodarkę.

  Ponad połowa Polek twierdzi, że jest niedostatecznie wynagradzana. [RAPORT]

  Luka płacowa, mimo że wydawać się może jedynie kolejnym modnym hasłem na arenie politycznej, niestety jest zjawiskiem realnym, dotykającym miliony kobiet na całym świecie. Potwierdzają to wyniki raportu ADP „People at Work 2023: A Global Workforce View”.

  Jak napisać statut fundacji rodzinnej?

  Wejście w życie przepisów o fundacji rodzinnej oznacza, że można tworzyć takie podmioty. Są one użyteczne przede wszystkim dla przedsiębiorców, którzy chcą zabezpieczyć swoje interesy przed komplikacjami związanymi z sukcesją i zagwarantować pozostawienie wypracowanego majątku w rodzinie.

  Podwójne wnioski o 500+ i inne błędy. Jak wpływają na wypłatę świadczeń?

  Najczęściej popełniane błędy przy składaniu wniosku o 500+ to te w numerze rachunku bankowego lub peselu dziecka. Najbardziej wydłużają czas rozpatrywania - podwójne wnioski na jedno dziecko, czyli składane zarówno przez ojca jak i matkę.

  Molestowanie seksualne

  Molestowanie seksualne (prawo pracy) – każde niepożądane zachowanie o charakterze seksualnym lub odnoszące się do płci pracownika, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności pracownika, w szczególności stworzenie wobec niego zastraszającej, wrogiej, poniżającej, upokarzającej lub uwłaczającej atmosfery.

  Reklama OOH

  Na czym polega reklama OOH? Kiedy jest skuteczna?

  Patostreaming. Co czeka patostreamerów

  Osiem lat więzienia ma grozić za patostreaming, a dziesięć – jeśli patostreamer będzie działał w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. To założenia projektu nowelizacji Kodeksu karnego, który złożyła do Sejmu Suwerenna Polska.

  Czternasta emerytura. Komisje sejmowe są za

  Projekt ustawy o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów został poparty przez komisje sejmowe. Ma on wprowadzić na stałe tzw. czternastą emeryturę.

  Sąd Najwyższy orzekł. Czy pismo procesowe można wysłać do sądu mailem lub za pośrednictwem ePUAP

  Wniesienie pisma procesowego do sądu mailem, czy za pośrednictwem platformy ePUAP, nie wywołuje skutków procesowych. Zasadniczą drogą złożenia pisma jest wniesienie go do sądu – orzekł Sąd Najwyższy. W uzasadnieniu zastrzeżono, że strona powinna zostać poinformowana o bezskuteczności tej czynności „w trybie pozaprocesowym”.

  Świadczenie wspierające. Sejm odesłał projekt do komisji

  Projekt ustawy o świadczeniu wspierającym został ponownie skierowany do sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Podczas drugiego czytania w Sejmie, poprawki do projektu zgłosili m.in. przedstawiciele PiS, KO i Lewicy. 

  ZPP o waloryzacji programu 500+

  Związek Przedsiębiorców i Pracodawców postuluje wprowadzenie do programu progu dochodowego, powyżej którego otrzymywane świadczenie byłoby zmniejszane według zasady złotówka za złotówkę.

  Zamiana obligacji

  Co to jest zamiana obligacji?

  Program Ochrony Powietrza na Mazowszu ponownie zaskarżony

  Program Ochrony Powietrza w województwie mazowieckim został zaskarżony przez osobę prywatną, mieszkańca powiatu pruszkowskiego z miejscowości Żółwin. Brak możliwości użytkowania kominka zgodnego z ogólnie przyjętymi normami Ekoprojektu przez większość roku kalendarzowego to główny zarzut wobec kontrowersyjnej uchwały Sejmiku Województwa Mazowieckiego z września 2020 roku, która wprowadziła na terenie całego województwa mazowieckiego ograniczenia w eksploatacji tych urządzeń. 

  Molestowanie

  Molestowanie (prawo pracy) – niepożądane zachowanie, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności pracownika i stworzenie wobec niego zastraszającej, wrogiej, poniżającej, upokarzającej lub uwłaczającej atmosfery.

  Doradca podatkowy

  Doradca podatkowy – osoba fizyczna wpisana na listę doradców podatkowych uprawniona do wykonywania czynności doradztwa podatkowego.