reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Pozew zbiorowy > Postępowanie grupowe krok po kroku

Postępowanie grupowe krok po kroku

Postępowanie grupowe może zostać wszczęte przez grupę co najmniej dziesięciu poszkodowanych. Pierwszym krokiem jest złożenie zbiorowego pozwu.

Pozew zbiorowy może zostać złożony przez grupę poszkodowanych, która liczy co najmniej 10 osób. Zanim jednak wystąpi ona do sądu, musi spełnić pewne warunki.

Do podstawowych należy zgromadzenie środków finansowych, które zagwarantują pokrycie kosztów procesu oraz pozwu zbiorowego. Po spełnieniu tego warunku reprezentant grupy, którym może zostać adwokat lub radca prawny, sporządza pozew, z którym następnie występuje do sądu. Jest to początek postępowania grupowego.

Rozpatrzenie pozwu

Pierwszą czynnością, jaką wykona sąd, będzie ustalenie charakteru zgłoszonego roszczenia. Sprawdzi on także ilość wchodzących w skład grupy poszkodowanych, jak również to, czy ich roszczenia zostały ujednolicone. Jeżeli na tym etapie sąd nie dopatrzy się nieprawidłowości, ustanawia rozpoznanie sprawy w postępowaniu grupowym. Natomiast w wypadku orzeczenia, iż sprawa nie podlega rozpoznaniu w postępowaniu grupowym, sąd odrzuca pozew. Poszkodowanym przysługuje prawo odwołania się od jego decyzji - mogą wystosować zażalenie.

Zobacz także: Wymogi pozwu zbiorowego

Ustalenie składu grupy

W kolejnym etapie postępowania sąd wydaje decyzję o umieszczeniu w prasie informacji o wszczęciu danego postępowania grupowego. Dzięki temu informacja dotrze do większej ilości zainteresowanych, którzy także mogą przyłączyć się do grupy pozywającej. Mają na to ustalony czas. Sąd odstępuje od umieszczenie informacji w prasie tylko wtedy, gdy w grupie znajdują się już wszyscy pozywający. Ostateczny kształt grupy prezentuje przed sądem jej reprezentant.

Następnie sąd dostarcza pozwanemu listę osób, które weszły w skład grupy. Pozwany ma prawo wniesienia w określonym terminie zażalenia, w którym zgłosi uwagi co do członkostwa w grupie poszczególnych osób. Sąd rozpatruje pismo, po czym wydaje ostateczną decyzję co do składu grupy.

Postępowanie dowodowe

Nadchodzi czas na postępowanie dowodowe. Jednym z dowodów może być materiał pochodzący z przesłuchania członków grupy, podczas którego wystąpią oni w charakterze strony. W toku postępowania dowodowego sąd zbiera informacje, po analizie których osądzi, czy pozwany jest winny stawianych mu zarzutów, jak również czy poszkodowanym przysługują roszczone świadczenia.

Wydanie wyroku

Sąd wydaje wyrok. Jeżeli zaś winny uchyla się od jego postanowień, można wszcząć przeciw niemu egzekucję komorniczą.

Polecamy serwis: Pozew zbiorowy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Perfecta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama