REKLAMA

REKLAMA

Kategorie

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Złożenie pozwu zbiorowego

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Pozew grupowy./ Fot. Fotolia
Pozew grupowy./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Złożenie pozwu zbiorowego do sądu może wydawać się skomplikowaną czynnością. Podpowiadamy, co może sprawić poszkodowanym najwięcej problemów.

Z pozoru może wydawać się, że złożenie pozwu zbiorowego to trudny i żmudny proces, trzeba przecież nie tylko zgromadzić odpowiednie dokumenty, znaleźć reprezentanta – adwokata lub radcę prawnego, ale przede wszystkim odnaleźć przynajmniej kilka osób, które zmagają się z tym samym problemem. I tu pojawia się pytanie – gdzie ich szukać?

REKLAMA

REKLAMA

Sprawę znacznie ułatwiają portale takie jak www.wspolnypozew.com i inne. Można tu nie tylko uzyskać wszelkie, niezbędne informacje dotyczące pozwów masowych, ale w bardzo krótkim czasie połączyć siły z innymi, zakładając własną lub przyłączając się do już istniejącej grupy. Zjednoczyć mogą się nie tylko konsumenci, ale także przedsiębiorcy, występując wspólnie np. przeciwko nieuczciwej konkurencji.

Grupa musi liczyć minimum 10 osób, jednak bardzo dobrze jest, gdy liczba ta zostaje przekroczona. Pozwana firma bądź jednostka może bowiem zakwestionować prawo uczestnictwa niektórych członków w sprawie. W takiej sytuacji z 10 może zrobić się 9, a wtedy wniosek pozwu zbiorowego zostaje przez sąd odrzucony.

Zobacz również: Postępowanie grupowe krok po kroku

Wedle ustawy o pozwach masowych, osoby składające wniosek muszą (na swój koszt) opublikować w ogólnopolskiej gazecie, ogłoszenie mówiące o toczącym się procesie. Oprócz podstawowych treści (nazwa sądu, strony postępowania, przedmiot sporu), musi się tam znaleźć informacja o możliwości przystąpienia do grupy (w terminie nie dłuższym niż trzy miesiące od momentu ukazania się ogłoszenia). Przepis ten daje nam możliwość uzyskania kolektywu nierzadko naprawdę imponujących rozmiarów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uciążliwy w składaniu pozwów masowych może być wymóg ujednolicenia roszczeń finansowych. Choć doświadczenia i poczucie krzywdy członków zespołu mogą być różne, muszą oni ustalić wspólną kwotę odszkodowania.

REKLAMA

Wymóg ten można jednak łatwo ominąć dzieląc grupę na kilka (co najmniej dwuosobowych) podgrup, które mogą starać się o rekompensaty w różnych wysokościach – zależnie od stopnia poszkodowania. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie jeśli zależy nam na czasie, może bowiem skomplikować i wydłużyć cały proces.

Ważny krokiem w składaniu pozwu masowego jest również pozyskanie reprezentanta, czyli osoby odpowiedzialnej za złożenie wniosku w imieniu wszystkich poszkodowanych. Reprezentantem może być radca prawny lub adwokat. Może nim zostać także powiatowy lub miejski rzecznik konsumentów, ale tylko wtedy, gdy sprawa nie przerasta jego kompetencji. Jednak w przypadku, gdy reprezentantem nie jest adwokat ani radca prawny, grupa musi dodatkowo wybrać pełnomocnika z odpowiednimi kwalifikacjami.

Polecamy serwis: W sądzie

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rząd naprawia emerytury czerwcowe! Koniec z niesprawiedliwością z lat 2009–2019 – znamy szczegóły projektu ustawy

Rząd szykuje rewolucję dla tysięcy emerytów i rencistów! Nowy projekt ustawy ma zlikwidować wieloletnią niesprawiedliwość wobec osób, którym przyznano emeryturę lub rentę rodzinną w czerwcu w latach 2009–2019. Zmiany mają wyrównać ich sytuację ze świadczeniobiorcami z późniejszych lat i położyć kres tzw. „sezonowości emerytalnej”. Decyzja już we wtorek.

To może być pierwsza taka sytuacja w historii Polski: Prezes NBP Adam Glapiński już ostrzega!

Historyczny moment dla polskiej gospodarki? Prezes NBP Adam Glapiński ostrzega, że już w 2026 roku dług publiczny może po raz pierwszy przekroczyć unijny próg 60 proc. PKB. Choć inflacja zbliża się do celu NBP, to fiskalna polityka rządu – najluźniejsza w całej UE poza Rumunią – może zachwiać stabilnością makroekonomiczną kraju.

Aby mieć od stycznia więcej urlopu i wyższe wypłaty, już teraz zadbaj o dokumenty. Dotyczy wszystkich pracowników

Przed nami duża zmiana dla wszystkich pracowników. Będzie dotyczyła zarówno pracowników budżetówki, jak i sektora prywatnego. Chodzi o większe pieniądze i wyższy wymiar urlopu. Żeby skorzystać, trzeba będzie mieć dowody.

Za nowy trawnik z rolki zapłaci… dostawca prądu. Przełomowy wyrok NSA, na podstawie którego tysiące właścicieli nieruchomości będzie mogło bezkosztowo odtworzyć swoje ogrody

Niejeden właściciel nieruchomości zmagał się już na pewno z usuwaniem drzew (lub krzewów) z jego nieruchomości na wniosek właściciela urządzeń przesyłowych służących do doprowadzania energii elektrycznej, z tego względu, że drzewa te (lub krzewy) – z tymi urządzeniami kolidowały (a konkretniej – zagrażały funkcjonowaniu tych urządzeń). Okazuje się, że zgodnie z najnowszym wyrokiem NSA – w takim przypadku – odszkodowanie należne od przedsiębiorstwa energetycznego, obejmuje nie tylko wartość usuniętych drzew (lub krzewów), koszty ich wycinki, ponownego zalesienia i pielęgnacji, ale również koszty odtworzenia trawnika, który – na skutek powyższych działań – uległ zniszczeniu.

REKLAMA

Kupując tę nieruchomość, wpadniesz w finansową pułapkę i poniesiesz dodatkowy koszt sięgający nawet 50 tys. zł. To skutek nowych wymogów Unii Europejskiej

Dla wielu z nas zakup nieruchomości to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. W związku z nowymi klimatycznymi celami Unii Europejskiej, nieruchomości ogrzewane węglem lub gazem będą musiały przejść kosztowną modernizację. W przeciwnym razie ich utrzymanie stanie się bardzo drogie.

Nowe uprawnienia PIP i wyższe kary dla firm od 2026 r. Czy dojdzie do masowej zamiany śmieciówek w umowy o pracę? Szef PIP: uszczęśliwianie etatami na siłę się nie sprawdza

Nie będziemy masowo zmieniać umów cywilnoprawnych na etaty, a jedynie działać w przypadkach niebudzących wątpliwości – powiedział PAP szef Państwowej Inspekcji Pracy, główny inspektor pracy Marcin Stanecki. Zaznaczył, że w planowanych zmianach nie chodzi o „uszczęśliwianie etatami na siłę”, tylko o reagowanie na skargi.

Zmiana cen gazu. Chodzi o kwoty od 1 tysiąca, nawet do kilkunastu tysięcy złotych. Kto odczuje nową taryfę?

Choć większość z nas od miesięcy żyje tematem cen energii, to dla wielu osób równie istotne są ceny gazu. A te właśnie się zmieniły. Różnica obejmie rocznie kwoty od tysiąca, nawet do kilkunastu tysięcy.

Renta wdowia 2025. ZUS wypłaca świadczenia w zbiegu [Ważne terminy]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca już wdowie renty. Jak informuje ZUS, dzięki rencie wdowiej świadczeniobiorcy zyskają średnio 359,82 zł. Dlaczego ważne jest szybkie złożenie wniosku?

REKLAMA

Milion wniosków o rentę wdowią. ZUS: tym osobom świadczenia nie przyznamy
Dodatek pielęgnacyjny przed ukończeniem 75 lat. Ważny warunek i przykład z sądu

Po ukończeniu 75 lat Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyzna emerytowi dodatek z urzędu. Inaczej jest jednak w przypadku młodszych osób, które muszą spełnić dodatkowe warunki.

REKLAMA