REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Pozew grupowy./ Fot. Fotolia
Pozew grupowy./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Złożenie pozwu zbiorowego do sądu może wydawać się skomplikowaną czynnością. Podpowiadamy, co może sprawić poszkodowanym najwięcej problemów.

Z pozoru może wydawać się, że złożenie pozwu zbiorowego to trudny i żmudny proces, trzeba przecież nie tylko zgromadzić odpowiednie dokumenty, znaleźć reprezentanta – adwokata lub radcę prawnego, ale przede wszystkim odnaleźć przynajmniej kilka osób, które zmagają się z tym samym problemem. I tu pojawia się pytanie – gdzie ich szukać?

REKLAMA

REKLAMA

Sprawę znacznie ułatwiają portale takie jak www.wspolnypozew.com i inne. Można tu nie tylko uzyskać wszelkie, niezbędne informacje dotyczące pozwów masowych, ale w bardzo krótkim czasie połączyć siły z innymi, zakładając własną lub przyłączając się do już istniejącej grupy. Zjednoczyć mogą się nie tylko konsumenci, ale także przedsiębiorcy, występując wspólnie np. przeciwko nieuczciwej konkurencji.

Grupa musi liczyć minimum 10 osób, jednak bardzo dobrze jest, gdy liczba ta zostaje przekroczona. Pozwana firma bądź jednostka może bowiem zakwestionować prawo uczestnictwa niektórych członków w sprawie. W takiej sytuacji z 10 może zrobić się 9, a wtedy wniosek pozwu zbiorowego zostaje przez sąd odrzucony.

Zobacz również: Postępowanie grupowe krok po kroku

Wedle ustawy o pozwach masowych, osoby składające wniosek muszą (na swój koszt) opublikować w ogólnopolskiej gazecie, ogłoszenie mówiące o toczącym się procesie. Oprócz podstawowych treści (nazwa sądu, strony postępowania, przedmiot sporu), musi się tam znaleźć informacja o możliwości przystąpienia do grupy (w terminie nie dłuższym niż trzy miesiące od momentu ukazania się ogłoszenia). Przepis ten daje nam możliwość uzyskania kolektywu nierzadko naprawdę imponujących rozmiarów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uciążliwy w składaniu pozwów masowych może być wymóg ujednolicenia roszczeń finansowych. Choć doświadczenia i poczucie krzywdy członków zespołu mogą być różne, muszą oni ustalić wspólną kwotę odszkodowania.

REKLAMA

Wymóg ten można jednak łatwo ominąć dzieląc grupę na kilka (co najmniej dwuosobowych) podgrup, które mogą starać się o rekompensaty w różnych wysokościach – zależnie od stopnia poszkodowania. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie jeśli zależy nam na czasie, może bowiem skomplikować i wydłużyć cały proces.

Ważny krokiem w składaniu pozwu masowego jest również pozyskanie reprezentanta, czyli osoby odpowiedzialnej za złożenie wniosku w imieniu wszystkich poszkodowanych. Reprezentantem może być radca prawny lub adwokat. Może nim zostać także powiatowy lub miejski rzecznik konsumentów, ale tylko wtedy, gdy sprawa nie przerasta jego kompetencji. Jednak w przypadku, gdy reprezentantem nie jest adwokat ani radca prawny, grupa musi dodatkowo wybrać pełnomocnika z odpowiednimi kwalifikacjami.

Polecamy serwis: W sądzie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

REKLAMA

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

REKLAMA

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

REKLAMA