reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Pozew zbiorowy > Pozew zbiorowy - dla kogo?

Pozew zbiorowy - dla kogo?

Pozew zbiorowy może zostać złożony przez co najmniej 10 osób, dochodzących roszczeń jednego rodzaju. Dzięki niemu każdy konsument ma szansę na zwycięstwo z ogromnymi korporacjami.

Pozew zbiorowy został wprowadzony Ustawą o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym w dn. 17 grudnia 2009 roku. Ustawa weszła w życie w terminie 6 miesięcy od jej ogłoszenia, tj. 17 lipca 2010 roku.

Jest to nowość w polskim systemie prawnym. Pozew zbiorowy jest formą pozwu w postępowaniu cywilnym, który może zostać złożony, przez co najmniej 10 osób dochodzących roszczeń jednego rodzaju. Górna granica liczby osób nie jest określona i grupa może liczyć setki a nawet tysiące poszkodowanych. Zaletą takiego trybu postępowania są mniejsze koszty opłat sądowych (tylko 2 procent wartości pozwu) oraz rozłożenie tych kosztów na wszystkich członków grupy.

Zobacz również: Opłata sądowa – kiedy uiścić i w jakiej wysokości?

Teraz każdy, nawet drobny konsument, który do tej pory nie miał szans w walce z olbrzymimi korporacjami, ma szansę na zwycięstwo. Siła bowiem, tkwi w grupie, która wspólnie dochodzi swoich praw przed sądem. Dotychczas w samotnej walce pojedyncza osoba, stając przeciwko wielkim koncernom, korzystających z profesjonalnej pomocy prawnej, tonąc w gąszczu przepisów, często skazana była na porażkę.Dzięki nowemu narzędziu w polskim systemie prawnym, jakim jest pozew zbiorowy, droga do zwycięstwa, jaką do tej pory każdy konsument musiał przejść sam, staje się łatwiejsza, tańsza, ale co najważniejsze bardziej realna.

Pozwy zbiorowe można składać w sprawach, które obejmują roszczenia związane z naruszeniem praw konsumentów, szkodą wyrządzoną przez produkt niebezpieczny oraz czynami niedozwolonymi, z wyjątkiem dóbr osobistych – np. uszkodzenia ciała czy naruszenia dobrego imienia. Oznacza to, iż pozew zbiorowy będzie można złożyć wpostępowaniu grupowym, gdzie poszkodowani dochodzą swoich roszczeń przez jakikolwiek podmiot, z jakiejkolwiek branży, czy to producenta, usługodawcę, instytucję finansową, sieć handlową, firmę dużą lub małą.

Polecamy serwis: W sądzie

Żądania finansowe opiewać mogą na stosunkowo niewielkie kwoty, ale również o pokaźne odszkodowania, zarówno osób fizycznych, jak i prawnych. Z postępowaniu tym dochodzić można roszczeń zarówno pieniężnych, jak i niepieniężnych. Jednakże w przypadku roszczeń pieniężnych, ich wysokość musi zostać ujednolicona w ramach grupy (określenie ryczałtowe), ewentualnie podgrupy, a gdyby nie udało się wypracować porozumienia w tym zakresie, można wspólnie wystąpić o ustalenie odpowiedzialności pozwanego.

Każdy pozew zbiorowy powinien zawierać m.in. wniosek o rozpoznanie sprawy w postępowaniu grupowym oraz określenie wysokości roszczenia każdego z poszkodowanych. Ponadto należy dołączyć oświadczenia członków grupy o przystąpieniu do niej oraz umowę z pełnomocnikiem, regulującą sposób jego wynagrodzenia.

Zobacz także: Co warto wiedzieć o pozwach zbiorowych?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolskie Centrum Rozliczania Kierowców (OCRK)

Ogólnopolskie Centrum Rozliczania Kierowców to nowoczesna firma outsourcingowa, która świadczy kompleksowe usługi dla firm z branży TSL.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama