reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Sądy polubowne > Polubowne sposoby rozstrzygnięcia sporu z bankiem

Polubowne sposoby rozstrzygnięcia sporu z bankiem

W przypadku roszczeń o mniejszej wartości, może się okazać, że angażowanie sądu cywilnego jest po prostu nieopłacalne. Wówczas ciekawym rozwiązaniem może być polubowny sposób rozstrzygnięcia sporu. Warto sprawdzić, jakie możliwości w tym zakresie ma przeciętny klient banku, SKOK-u, firmy pożyczkowej albo ubezpieczyciela.

POLECAMY: E-wydanie Dziennika Gazety Prawnej

Postępowanie polubowne z udziałem Rzecznika Finansowego

Osoby pozostające w sporze z bankiem lub innym podmiotem rynku finansowego powinny wiedzieć, że Rzecznik Finansowy (RF) też proponuje postępowanie polubowne. Takie postępowanie ma formę mediacyjną i jest wszczynane, gdy odpowiedź na reklamację nie zadowoliła klienta. Warto zwrócić uwagę, że przed rozpoczęciem postępowania polubownego, klient instytucji finansowej może najpierw zwrócić się do Rzecznika Finansowego z prośbą o interwencje.

Kolejną ważną kwestią jest niski koszt postępowania polubownego z udziałem Rzecznika Finansowego (koszt wniosku: 50 zł) oraz możliwość zdalnego przeprowadzenia mediacji. Trzeba również wspomnieć o tym, że podmiot rynku finansowego zostaje zobowiązany do uczestnictwa w postępowaniu mediacyjnym organizowanym przez RF. W przypadku Sądu Polubownego przy KNF-ie, klient instytucji finansowej musi najpierw uzyskać jej zgodę na próbę załatwienia sprawy przez mediatora lub arbitra.

Następnym atutem postępowania polubownego przy Rzeczniku Finansowym, jest możliwość uzyskania opinii prawnej, która przyda się w postępowaniu przed sądem powszechnym (wszczętym po nieudanej mediacji).

Arbitraż Bankowy

W kontekście polubownego rozwiązywania sporów z instytucjami finansowymi, nie można zapominać o Arbitrażu Bankowym działającym przy Związku Banków Polskich (ZBP) – dodaje ekspert portalu RynekPierwotny.pl. Z takiego wariantu rozstrzygania sporów mogą korzystać konsumenci, których roszczenia względem krajowego banku nie przekraczają kwoty 8000 zł (bez wliczenia odsetek).

Rozpoznanie wniosku konsumenta przez Arbitra Bankowego następuje, gdy klient banku wniesie niewielką opłatę (20 zł lub 50 zł). W ramach Arbitrażu Bankowego, najpierw dąży się do wypracowania ugody przez strony sporu. Jeżeli mediacyjne podejście nie przyniesie efektów, to następuje wydanie orzeczenia przez arbitra (zwykle w ramach posiedzenia niejawnego). Warto wiedzieć, że bank musi wziąć udział w postępowaniu organizowanym przez ZBP i zostaje zobowiązany do wykonania decyzji Arbitra Bankowego w trakcie 14 dni od otrzymania jej wypisu.

Orzeczenia wydane w ramach Arbitrażu Bankowego, nie są ostateczne dla konsumenta. Dlatego osoba niezadowolona z wyników postępowania przy ZBP, może złożyć pozew przed sądem cywilnym. 

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 25.04.2017

Ekspert:

RynekPierwotny.pl

Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Polubowne sposoby rozstrzygnięcia sporu z bankiem/fot. ShutterStock
Polubowne sposoby rozstrzygnięcia sporu z bankiem/fot. ShutterStock

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sedlak & Sedlak

Najstarsza polska firma doradztwa HR. To zobowiązuje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama