reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Więziennictwo > Skazany w postępowaniu > Podstawy odpowiedzialności dyscyplinarnej skazanych

Podstawy odpowiedzialności dyscyplinarnej skazanych

Skazany podlega odpowiedzialności dyscyplinarnej za zawinione naruszenie, zwane dalej przekroczeniem, nakazów lub zakazów wynikających z ustawy, regulaminu lub innych przepisów, albo też ustalonego w zakładzie karnym lub miejscu pracy porządku. Jeżeli przekroczenie zawiera znamiona wykroczenia, skazany podlega odpowiedzialności dyscyplinarnej, chyba że wykroczenie popełnione zostało w czasie pobytu poza obrębem zakładu karnego.

Przekroczenie może polegać na działaniu albo zaniechaniu i musi być zawinione. Pewne kontrowersje w doktrynie wzbudza problem czy do odpowiedzialności dyscyplinarnej konieczna jest wina umyślna, czy wystarczające jest dowiedzenie sprawcy winy nieumyślnej. Część komentatorów podkreśla, że już z samej definicji pojęcia przekroczenia wynika, że sprawca musi mieć wolę jego popełnienia, co wyklucza działanie nieumyślne. W literaturze znajdujemy także pogląd odmienny, zgodnie z którym postać winy występująca w konkretnym przypadku nie ma znaczenia dla możliwości pociągnięcia skazanego do odpowiedzialności dyscyplinarnej.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Charakterystyczną cechą odpowiedzialności dyscyplinarnej skazanych jest brak wyczerpującego katalogu czynów, które zakwalifikować należy jako przekroczenie. Ustalając znamiona przekroczeń posiłkować się należy sformułowaniami zakazów, zawartych w przepisie art. 116a Znaczenie mają tu także inne przepisy, szczególnie dotyczące obowiązków skazanych.

Znamiennym jest fakt, że skazany odpowiadać może nie tylko za naruszenie przepisów rangi ustawowej, ale również za złamanie przepisów podstawowych, w tym porządkowych. Skazany odpowiada dyscyplinarnie nie tylko za przekroczenie popełnione na terenie zakładu karnego ale także za czyny popełnione poza jego granicami, również w czasie nielegalnego pobytu.

Zobacz serwis: Wykroczenia

W sytuacji, w której przekroczenie zawierać będzie znamiona przestępstwa skazany odpowie zarówno na zasadach ogólnych, jak i dyscyplinarnie. Jeżeli zaś przekroczenie stanowić będzie jednocześnie czyn zakwalifikowany jako wykroczenie skazany odpowie co do zasady jedynie dyscyplinarnie. Sytuacja zmienia się gdy przekroczenie wypełniające także znamiona wykroczenia zostało popełnione podczas pobytu poza terenem zakładu karnego. W takiej sytuacji skazany odpowie również za wykroczenie na zasadach ogólnych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Eksperci:

Krzysztof Kudlicki

Adwokat - specjalista z zakresu prawa karnego

Rodzewicz Kudlicki & Rodzewicz

Kancelaria Adwokacka

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Echaust-Przybytniak

Deputy Legal Director, RK RODO

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama