reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Więziennictwo > Skazany w postępowaniu > Nagrody dla skazanych w areszcie śledczym

Nagrody dla skazanych w areszcie śledczym

Do 1 września 2003 r., czyli do dnia wejścia w życie Ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny wykonawczy oraz niektórych innych ustaw, polski system prawa karnego wykonawczego nie przewidywał możliwości przyznawania nagród za dobre sprawowanie osobom tymczasowo aresztowanym. W poprzednio obowiązującym stanie prawnym tymczasowo aresztowany w określonych sytuacjach mógł otrzymać jedynie ulgi na warunkach przewidzianych w odrębnym regulaminie.

Warunki nagradzania osób tymczasowo aresztowanych określa art. 221 Kodeksu karnego wykonawczego. Zgodnie z treścią przytoczonego przepisu aby tymczasowo aresztowany mógł otrzymać nagrodę musi wyróżniać się przestrzeganiem porządku wewnętrznego w areszcie śledczym oraz zasad określonych w regulaminie organizacyjno-porządkowym tymczasowego aresztowania.

Możliwość uzyskiwania nagród przez osoby tymczasowo aresztowane ma na celu zachęcenie ich do oczekiwanego przez Ustawodawcę zachowania.

Nagrody osobom tymczasowo aresztowanym udziela z urzędu lub na wniosek przełożonego osoby osadzonej dyrektor aresztu śledczego lub ewentualnie upoważniony przez dyrektora kierownik wyodrębnionego oddziału aresztu śledczego.

Zobacz serwis: Więziennictwo

Zamknięty katalog nagród jakie mogą być przyznane osobom tymczasowo aresztowanym wylicza Kodeks karny wykonawczy w art.221§2. Zgodnie z tym przepisem osoba tymczasowo aresztowana może zostać nagrodzona:

1) zezwoleniem na indywidualny wystrój celi mieszkalnej;
2) dodatkowym lub dłuższym spacerem;
3) zezwoleniem na otrzymanie dodatkowej paczki żywnościowej lub otrzymanie paczki przekraczającej dopuszczalny ciężar;
4) indywidualnym odstępstwem od porządku wewnętrznego aresztu śledczego, w zakresie ustalonym przez dyrektora aresztu śledczego;
5) zezwoleniem na częstsze branie udziału w zajęciach kulturalno-oświatowych, z zakresu kultury fizycznej i sportu;
6) zezwoleniem na dłuższe widzenie;
7) zezwoleniem na dokonywanie dodatkowych zakupów artykułów żywnościowych i wyrobów tytoniowych oraz przedmiotów dopuszczonych do sprzedaży w areszcie śledczym;
8) zatarciem wszystkich lub niektórych kar dyscyplinarnych;
9) nagrodą rzeczową lub pieniężną.

Zobacz serwis: Sprawy karne

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama