Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto zapłaci za transport wyborców do lokali?

Wybory 2023
Wybory 2023
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kto zapłaci za transport wyborców do lokali? Do połowy września gminy otrzymają od wojewodów informację na temat zwrotu kosztów transportu osób niepełnosprawnych do lokali wyborczych. Wiadomo, że zadanie to będzie finansowane z budżetu państwa.

Zasady wdrażania nowych zadań jednostek samorządu terytorialnego w zakresie organizacji lokali dla obwodowych komisji wyborczych były jednym z tematów omawianych podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Strona samorządowa miała wątpliwości dotyczące finansowania i organizacji transportu osób niepełnosprawnych do lokali wyborczych.

REKLAMA

Transport do lokalu na wniosek wyborcy, ale zapłaci państwo

REKLAMA

Do połowy września stosowne informacje będą udzielone samorządom przez wojewodów. Oczywiście jest to zadanie, za które środki będą wypłacane przez wojewodów” – powiedział  wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.

Dyrektor departamentu administracji publicznej MSWiA Grzegorz Ziomek przypomniał, że zarówno zapewnienie transportu do lokali wyborczych osobom starszym oraz niepełnosprawnym, a także organizacja transportu w dzień wyborów w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich to zadania zlecone gminie, które będą finansowane z budżetu państwa. „Bezpośrednio samorządom będą płacili wojewodowie” – powiedział Ziomek. Dodał, że transport do lokali wyborczych dla osób starszych lub niepełnosprawnych powinien być zorganizowany na wniosek wyborcy, ale gmina może korzystać z informacji o osobach ze szczególnymi potrzebami, którymi dysponują gminne jednostki pomocy społecznej.

„To jest zadanie, które będzie realizowane na wniosek, ale być może będzie wymagało pewnego rozpoznania realizowanego przez pracowników socjalnych” – powiedział Ziomek.

Co z lokalami wyborczymi bez dostępu do internetu?

REKLAMA

Samorządowcy pytali też o możliwość wsparcia w przygotowaniu lokali wyborczych, które mają ograniczony dostęp do internetu. Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak wyjaśniła, że przygotowanie lokali wyborczych, w tym  zapewnienie dostępu do telefonu i internetu zgodnie z Kodeksem wyborczym należy do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Zaznaczyła, że istotniejsze jest, by obwodowa komisja wyborcza miała zapewniona łączność telefoniczną z urzędem gminy, ponieważ w przypadku braku internetu są odpowiednie procedury postepowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Nasze procedury z wprowadzaniem do sytemu informatycznego wyników wyborów przewidują, jak komisja ma postąpić w miejscach, gdzie nie ma internetu. Jest określona procedura, jak komisja ma postąpić, żeby do systemu te dane wprowadzić” – powiedziała szefowa KBW.

Pietrzak dodała, że ministerstwo cyfryzacji wystąpiło z inicjatywą, aby w związku z organizacją wyborów udostępnić gminom internet.

Czy lokale wyborcze muszą być przystosowane dla specjalnych potrzeb?

Do 21 sierpnia gminy miały obowiązek zgłosić możliwości utworzenia lokalu wyborczego dla obwodu, w którym jest co najmniej 200 mieszkańców i nie było dotąd takiego lokalu. Jak poinformowało KBW, takie informacje zostały przekazane i po dokonaniu analizy Komisarz Wyborczy utworzył dodatkowe obwody w tych miejscach, w których warunki organizacyjne zostały spełnione. 

Zgodnie z Kodeksem wyborczym przynajmniej połowa lokali wyborczych powinna być przystosowanych dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Osoby te mogą wnioskować o organizację transportu do lokalu wyborczego.

mr/

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Marsz Miliona Serc. Do Warszawy dotarło 448 autokarów z manifestantami

    O godz. 12.00 (red. 1 października 2023 r.) w Warszawie rozpoczął się Marsz Miliona Serc. Udział w nim biorą ludzie z całej Polski. Do Warszawy dotarło 448 autokarów z manifestantami.

    Od dziś wielkie zmiany w kk: Rozbój, gwałt, więzienie dla kierowców, kradzież, zwolnienia warunkowe, przedawnienie, kara 30 lat [1 października 2023 r.]

    W niedzielę 1 października 2023 r. weszła w życie wielka reforma Kodeksu karnego m.in. zaostrzająca kary za najcięższe przestępstwa, wprowadzająca tzw. bezwzględne dożywocie oraz nowe typy przestępstw. To największe zmiany w przepisach karnych od wielu lat.

    Marsz Miliona Serc w Warszawie: autobusy, tramwaje, objazdy. Publikujemy mapy, numery autobusów i tramwajów, trasy, objazdy, częstotliwość jazdy

    O godz. 12.00 (red. 1 października 2023 r.) w Warszawie rozpocznie się Marsz Miliona Serc. Nie wiesz jak dojechać? Publikujemy numery, trasy, częstotliwość jazdy.

    Jak dojechać komunikacją na Marsz Miliona Serc w Warszawie. Dodatkowe autobusy, tramwaje, pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej. Metro kursuje częściej

    Po zamknięciu dla ruchu rejonu placu Konstytucji oraz ulicy Waryńskiego, a także odcinka Marszałkowskiej na trasy objazdowe w al. Jana Pawła II zostaną skierowane tramwaje linii 4, 15, 18 i 35. Autobusy linii 107, 117, 118, 127, 131, 151, 158, 222, 502, 507, 514, 517, 519, 521, 522 i 525 także pojadą zmienionymi trasami. Kolejne zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej zostaną wprowadzone po wyłączeniu z ruchu ulic na trasie przemarszu. Wówczas niemożliwy będzie także przejazd ulicami poprzecznymi. Na trasy objazdowe zostaną skierowane autobusy linii: 107, 111, 117, 118, 127, 128, 131, 151, 157, 158, 160, 174, 175, 180, 190, 222, 500, 502, 507, 514, 517, 519, 521, 522, 525 oraz tramwaje linii 10, 28, 35, i 73.

    REKLAMA

    Marsz Miliona Serc w Warszawie: Ruch wstrzymany m.in. na ul. Marszałkowskiej, Placu Konstytucji i w Al. Jerozolimskich

    O godz. 12.00 (red. 1 października 2023 r.) w Warszawie rozpocznie się Marsz Miliona Serc. Na obecną chwilę ul. Marszałkowska od Placu Piłsudskiego do Ronda Dmowskiego, Aleje Jerozolimskie od ul. Emilii Plater do Ronda de Gaulle’a" - powiedział PAP Marczak zapytany o wyłączenia w ruchu w stolicy.

    Marsz Miliona Serc. Utrudnienia w ruchu w Warszawie. Główne ulice wyłączone od godz. 11. Nie kursują tramwaje

    O godz. 12.00 (red. 1 października 2023 r.) w Warszawie rozpocznie się Marsz Miliona Serc. Od godz. 11.00 możliwe wyłączenie ruchu w Al. Jana Pawła II.

    Rok akademicki 2023/2024. Co nowego?

    Łącznie nakłady na szkolnictwo wyższe i naukę wzrosną w roku 2024 o kilka miliardów złotych. Publikujemy list MEiN.

    Liczba umów o dzieło w I półroczu 2023 r. Czy nadal pracujemy na umowach śmieciowych?

    W pierwszym półroczu 2023 r. przekazano do ZUS 610,4 tys. formularzy RUD, na których zgłoszono 850,7 tys. umów o dzieło. To nieco więcej niż w analogicznych okresach w latach 2021-2022. Nie zmieniła się charakterystyka podmiotów, które zgłaszają umowy o dzieło, oraz ich wykonawców.

    REKLAMA

    Co deweloperzy sprzedają w największych miastach?

    Popyt jakiego nie widziano od lat - tak najkrócej można scharakteryzować sytuację na największych rynkach mieszkaniowych. W sierpniu 2023 r. deweloperzy sprzedali na sześciu największych rynkach prawie trzy razy więcej mieszkań niż rok wcześniej. Taki boom zasługuje na szerszą analizę. Właśnie dlatego eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, jakie mieszkania w sierpniu 2023 r. najczęściej sprzedawali deweloperzy. 

    Edukacja prawna

    Edukacja prawna to jedno z rozwiązań określonych w ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej. Na czym polega i jakie działania obejmuje?

    REKLAMA