| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Charakterystyka wykroczeń > Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu przez kierowców jest negatywnym, lecz bardzo częstym zjawiskiem. Należy zwrócić uwagę na to, że w zależności od poziomu alkoholu u kierującej pojazdem osoby czyn ten może stanowić wykroczenie lub przestępstwo. Natomiast zawsze jego popełnienie jest związane z zastosowaniem środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów.

Rodzaj prowadzonego pojazdu

Pod pojęciem pojazdu należy rozumieć: urządzenie przystosowane do poruszania się na lądzie, w wodzie lub w powietrzu. Są to urządzenia nie tylko przeznaczone do przewozu osób lub rzeczy, ale również spełniające inne cele, takie, jak wykonywanie prac, np. koparka.

Tak zdefiniowane pojazdy dzielą się na mechaniczne, czyli wprawiane w ruch za pomocą silnika i niemechaniczne, takie jak deskorolka czy rower. Zasadniczo łagodniej traktuje się sprawców wykroczenia, którzy popełniają je za pomocą pojazdu niemechanicznego.

Zobacz także: Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości - aspekty praktyczne

Miejsce prowadzenia pojazdu

Jednym z elementów warunkujących wykroczenie z przepisu art. 87 kodeksu wykroczeń jest to, że kierujący pojazdem prowadził go w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym.

Najczęściej wątpliwości budzi następująca sytuacja: kiedy kierując pojazdem uczestniczę w ruchu lądowym, a kiedy nie.

Powszechnie przyjmuje się (m.in. Prawo o ruchu drogowym), że prowadząc pojazd po drodze publicznej uczestniczy się w ruchu lądowym. Twierdzenie to nie budzi wątpliwości.

Natomiast w sytuacji, gdy pojazd jest prowadzony po drodze nie będącej drogą publiczną sprawca może również uczestniczyć w ruchu lądowym, pomimo „niepubliczności” tej drogi. Sąd Najwyższy wypowiedział się w tej sprawie,uznając, że ruch lądowy obejmuje również np. tereny budowlane czy przemysłowe, lotniska itp., a więc wszystkie tereny, w obrębie których, odbywa się ruch pojazdów ogólny lub lokalny, np. parkingi przed marketami.

Tym samym ruch morski obejmuje nie tylko wody będące wodami ogólnodostępnymi (powszechnego dostępu i użytku, np. jeziora), ale również i te cieki wodne, które stanowią własność prywatną, bądź oddane są we władanie prywatne. Podsumowując: wszystkie wody, na których odbywa się ogólnie ruch pojazdów wodnych.

Odpowiedzialność za prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu

Sprawca wykroczenia z art. 87 kodeksu wykroczeń podlega karze aresztu (od 5 do 30 dni) albo grzywny nie niższej niż 50 złotych ( od 50 zł do 5 000 zł), jeśli prowadził pojazd mechaniczny.

W przypadku, gdy był to pojazd inny niż mechaniczny sprawca podlega karze aresztu do 14 dni (od 5 do 14 dni) albo grzywny (od 20 do 5 000 zł).

Dodatkowo należy podkreślić, iż wobec sprawcy tego wykroczenia zawsze orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów (art. 87 § 3 kodeksu wykroczeń) jako środek karny. Zakaz prowadzenia pojazdów orzeka się na okres od 6 miesięcy do 3 lat (wymierza się w miesiącach lub latach) i połączony jest z obowiązkiem zwrotu dokumentu uprawniającego do prowadzenia określonego pojazdu.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Wiśniewski

Doradca podatkowy. Menedżer w Departamencie Doradztwa Podatkowego Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »