REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Recydywa rozumiana jest jako powrót sprawcy do przestępstwa.
Recydywa rozumiana jest jako powrót sprawcy do przestępstwa.

REKLAMA

REKLAMA

Recydywa to konstrukcja prawna polegająca na surowszym ukaraniu sprawcy, który dopuścił się popełnienia wykroczenia podobnego (lub takiego samego) za jakie był już skazany. Względy polityki karnej każą szczególnie wyróżnić sytuację powrotu sprawcy do popełniania wykroczeń, aby poprzez surową karę nie tylko napiętnować jego czyny, ale również i wychować sprawcę, tak by sytuacja ta się nie powtórzyła.

Instytucję recydywy reguluje przepis art. 38 kodeksu wykroczeń, który stanowi, że ukaranemu co najmniej dwukrotnie za podobne wykroczenia umyślne, który w ciągu dwóch lat od ostatniego ukarania popełnia ponownie podobne wykroczenie umyślne, można wymierzyć karę aresztu, choćby było one zagrożone karą łagodniejszą.

REKLAMA

W myśl powyższego przepisu należy wyróżnić następujące warunki odpowiedzialności sprawcy w ramach recydywy:

  1. Sprawca był już dwukrotnie karany za podobne wykroczenia umyślne.
  2. Sprawca popełnił kolejne (po raz trzeci) wykroczenie podobne umyślne nie później niż 2 lata od ostatniego ukarania.
  3. Wykroczenia te są wykroczeniami podobnymi popełnionymi umyślnie.

Jeżeli Piotr. R był dwukrotnie w ciągu roku 2007 złapany i skazany za prowadzenie pojazdu bez dokumentów (art. 95 kodeksu wykroczeń), to, jeżeli po raz trzeci popełni to wykroczenie w okresie 2 lat od skazania, to sąd może wobec niego zastosować skazanie w warunkach recydywy i choć za to wykroczenie ustawodawca nie przewidział kary aresztu zastosować ją właśnie.

Zobacz również: Kiedy popełnia się przestępstwo w warunkach recydywy?

Zwraca uwagę fakt, iż zastosowanie przepisów o recydywie jest fakultatywne, tj, uzależnione jest od decyzji sądu. Za podobne wykroczenie uważa się należące do tego samego rodzaju, a więc: - wykroczenia, których cechą wspólną jest zastosowanie przemocy lub groźby jej użycia; wykroczenia, które łączy to, że są popełniane w celu osiągnięcia korzyści majątkowej - uważa się za wykroczenia podobne.

Wykroczenie kradzieży (art. 119 kodeksu wykroczeń) jest podobne do wykroczenia tzw. kradzieży płodów ziemi (art. 123 kodeksu wykroczeń).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niezależnie od opisywanej powyżej instytucji recydywy, należy zwrócić uwagę na to, że są jeszcze dwie sytuacje, kiedy uprzednie popełnienie czynu przez sprawcę i jego skazanie może rzutować na surowszą karę przy osądzaniu nowego wykroczenia.

Po pierwsze dla sądu wymierzającego karę i ustalającego jej wysokość, wcześniejsze ukaranie sprawcy za podobne przestępstwo lub wykroczenie jest okolicznością obciążającą.

Po drugie zgodnie z regułą ustanowioną w k.w. nie stosuje się warunkowego zawieszenia wykonania kary do sprawcy, który w ciągu 2 lat przed popełnieniem wykroczenia był już karany za przestępstwo lub wykroczenie.

Podstawa prawna: art. 38 kodeksu wykroczeń.

Zobacz serwis: Wykroczenia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bon energetyczny: Jak złożyć wniosek przez ePUAP? Co z wzorem wniosku?

Wniosek o bon energetyczny (czekamy na niego) można wysłać przez ePUAP do gminy emailem jako załącznik. Trzeba złożyć dwa podpisy - na emailu i na załączniku. 

9 czerwca 2024 r. to data wyborów do Parlamentu UE. Najważniejsze informacje, wynagrodzenie, kandydaci

 9 czerwca 2024 r. między godziną 7:00 a 21:00 odbędzie się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Na kogo będzie można oddać głos? Ile wynosi dieta poselska? 

Spór o Trybunał Konstytucyjny. Jest orzeczenie ws. uchwały Sejmu

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że uchwała Sejmu z 6 marca dotycząca usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego jest niezgodna z konstytucją. Wniosek o zbadanie konstytucyjności tej uchwały złożyli posłowie PiS.

Z 1760 zł do 2160 zł oraz 7990 zł do 9590 zł. 20 proc. podwyżki dla pracowników Służby Więziennej

O 20 proc. podwyższono miesięczne stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników Służby Więziennej. Z 1760 zł do 2160 zł oraz 7990 zł do 9590 zł. Nowe stawki mają zastosowanie do ustalania miesięcznych wynagrodzeń z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

REKLAMA

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Zmiany w emeryturach już od 1 wrześnie 2024 r.

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Od 1 września 2024 roku wchodzą w życie przepisy o emeryturze stażowej. Nauczyciele będą mogli wybrać, czy chcą skorzystać z nowych uprawnień, czy z obowiązującego świadczenia kompensacyjnego. Związek Nauczycielstwa Polskiego przedstawił porównanie obu świadczeń.

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Termin zawarcia porozumień mija 31 maja. Jednak szefowie nie wiedzą do robić.

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Jednak nadal nie zawarto porozumień z personelem, a płynność finansowa placówek może być zagrożona.

Waloryzacja 2024 – składki emerytalne, kapitał początkowy, subkonto w ZUS

ZUS informuje, że roczna waloryzacja ruszy już 1 czerwca 2024 r. Składki emerytalne i kapitał początkowy wzrosną o 14,87 proc. a środki zgromadzone na subkoncie o 9,91 proc. To wskaźniki podobne do tych, jakie były w 2023 roku, kiedy to waloryzacja roczna wyniosła 14,4 proc. dla składek emerytalnych i kapitału początkowego oraz 9,2 proc. dla subkonta. 

1209,94 zł netto zasiłku w pierwszych 3 miesiącach. Od 1 czerwca 2024 r. wyższy zasiłek dla bezrobotnych

Ile wynoszą kwoty brutto i netto zasiłku dla bezrobotnych od 1 czerwca 2024 r. Kto ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych? Jak długo można dostawać zasiłek dla bezrobotnych?

REKLAMA

Zmowa cenowa ws. sprzętu RTV i AGD? UOKiK przeszukał siedzibę Xiaomi Polska

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi postępowanie wyjaśniające dotyczące podejrzenia nielegalnego ustalania cen sprzętu elektronicznego. W tym celu przeprowadzono przeszukania w siedzibie Xiaomi Polska oraz u dwóch dystrybutorów produktów tej marki.

Zasiłek dla bezrobotnych. Jaka kwota od 1 czerwca 2024 r.?

Od 1 czerwca 2024 r. wzrośnie wysokość zasiłku dla bezrobotnych. Jaka jest kwota świadczenia po waloryzacji? Od czego zależy wysokość otrzymywanej pomocy? Jak długo przysługuje zasiłek dla bezrobotnych?

REKLAMA