| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Czy można odmówić przyjęcia mandatu z fotoradaru?

Czy można odmówić przyjęcia mandatu z fotoradaru?

Gdy otrzymamy mandat za przekroczenie prędkości, zarejestrowane przez fotoradar, nie zawsze musimy go przyjmować. Mamy prawo odmówić przyjęcia mandatu z fotoradaru, gdy nie spełnia on określonych wymogów.

Kiedy można odmówić przyjęcia mandatu?

Warto mieć na uwadze, że zdjęcie zrobione przez fotoradar może być dowodem popełnienia wykroczenia, a co za tym idzie – nałożenia mandatu, tylko wtedy, gdy spełnia określone wymogi:

  1. na fotografii nie mogą być widoczne dwa samochody, jadące obok siebie;
  2. na zdjęciu powinien być widoczny numer rejestracyjny auta (czy to tablica rejestracyjna czy też nalepka z numerem na szybkie auta);
  3. do zdjęcia powinna być dołączona kopia świadectwa legalizacyjnego fotoradaru.

Jeżeli któryś  z wymienionych wyżej wymogów nie został spełniony, możemy nie przyjąć mandatu. Sprawa trafi, co prawda, do sądu, ale będzie mogli uniknąć zapłaty mandatu.

Nie dostaniemy mandatu również wtedy, gdy od popełnienia wykroczenia minął rok. Warto również pamiętać o terminach, w jakich straż miejska czy Policja powinny wystawić mandat. Ich przekroczenie może wiązać się bowiem z możliwością odmowy przyjęcia mandatu.

Zobacz również: Co warto wiedzieć o mandatach karnych?

W jakim terminie powinniśmy otrzymać mandat?

Nowelizacja Kodeksu drogowego zmieniła terminy nakładania grzywien za wykroczenia drogowe. Od 31 grudnia 2010 roku Policja, straż miejska oraz inspekcja transportu drogowego mają 180 dni na wystawienie mandatu (za wykroczenie wykryte przy pomocy fotoradaru).

Te 180 dni to termin także na to, by ustalić sprawcę wykroczenia, jeżeli ten nie jest znany Policji czy straży miejskiej (np. ze względu na to, że zdjęcie jest nieczytelne i konieczne jest podjęcie dodatkowych czynności w celu ustalenia tożsamości sprawcy).

Upływ tego terminu powoduje, że ani straż miejska ani funkcjonariusze Policji nie mogą wystawić mandatu. Oczywiście nie oznacza to, że o wykroczeniu się zapomina… Sporządzany jest wówczas wniosek do sądu o ukaranie sprawcy.

Wskazanie osoby na zdjęciu

Otrzymując informację o popełnieniu wykroczenia zarejestrowanego przez fotoradar, kierowca zostaje pouczony o tym, że ma obowiązek wskazać sprawcę wykroczenia (potwierdzić, że to on jest na zdjęciu, ewentualnie podać dane innej osoby, która wówczas prowadziła samochód).

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Osoba, która nie wskaże na żądanie Policji czy straży miejskiej, komu powierzyła pojazd do używania, podlega karze grzywny (do 5 tysięcy złotych). Oczywiście, nie dotyczy to sytuacji, kiedy nie wiem, kto prowadził nasz samochód, gdyż np. został skradziony.

Ile dni na zapłatę mandatu?

Mandat za wykroczenie wykryte przez fotoradar jest mandatem zaocznym, czyli takim, który wystawiane jest bez obecności sprawcy, nie bezpośrednio po popełnieniu czynu zabronionego. Wskazane w nim zostaje, gdzie ukarany może uiścić grzywnę. Ma na to 7 dni od daty wystawienia mandatu.

Jeżeli kierowca nie chce przyjąć mandatu, wystarczy, że go nie opłaci. Po upływie 7-dniowego terminu, zostanie sporządzony wniosek do sądu grodzkiego.

Co w przypadku, gdy zapłacimy po terminie? W zasadzie, powinniśmy otrzymać zwrot wpłaconych pieniędzy, a sprawa trafi do sądu.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »