REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyrejestrowanie pojazdu z powodu kradzieży

Łukasz Matys
Pojazd powienien zostać wyrejestrowany, gdy został skardziony.
Pojazd powienien zostać wyrejestrowany, gdy został skardziony.

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli ukradziono nam samochód musimy zgłosić ten fakt nie tylko na Policji. O skradzeniu pojazdu informuje się również starostwo powiatowe (urząd gminy), który zarejestrował samochód.

Ustawa Prawo o ruchu drogowym nakłada na właściciela pojazdu obowiązek wyrejestrowania go w określonych przez prawo sytuacjach.

REKLAMA

Pojazd należy wyrejestrować gdy:

  • uległ zniszczeniu (kasacji),
  • został skradziony,
  • został wywieziony za granicę i tam zarejestrowany.

Wniosek o wyrejestrowanie składa się do organu, który zarejestrował auto.

Organ

Organem właściwym w sprawach o rejestrowanie pojazdu jest starostwo powiatowe, właściwe ze względu na miejsce zamieszkania właściciela. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury do wyrejestrowania pojazdu właściwy jest ten sam organ, który odpowiada za jego rejestrację.

Warto pamiętać, że w miastach na prawach powiatu uprawnienia starosty posiada prezydent miasta i to on będzie właściwym organem w sprawach o rejestracje i wyrejestrowanie samochodu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podanie i dokumenty

Wyrejestrowanie pojazdu następuje na wniosek właściciela. Aby wyrejestrować samochód musi on złożyć stosowne podanie. Podanie takie składa się z reguły na gotowym formularzu. Formularze z kolei dostępne są w urzędzie lub na stronach internetowych właściwych starostw powiatowych.

Do wniosku należy dołączyć następujące załączniki:

  • Dowód rejestracyjny pojazdu,
  • Kartę pojazdu jeżeli została wydana,
  • Stosowne oświadczenie pod odpowiedzialnością karną za składanie fałszywych zeznań,
  • Zaświadczenie wydane przez właściwy organ Policji potwierdzające zgłoszenie kradzieży pojazdu.

Do wglądu należy posiadać dowód osobisty oraz a w wypadku gdy samochód należy do osoby prawnej odpis z KRS, zaświadczenie o numerze REGON a także w razie potrzeby stosowne pełnomocnictwo.

Czas i forma załatwienia

Sprawy tego typu załatwiane są najczęściej „od ręki”. Właściwą formą do załatwiania tego typu spraw jest decyzja administracyjna. Od podania pobiera się opłatę w wysokości 10 zł.

Odwołanie

Od decyzji wydanej w sprawie o wyrejestrowanie pojazdu służy odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Odwołanie należy złożyć na piśmie za pośrednictwem organu, który wydał skarżoną decyzję. Termin na wniesienie odwołania wynosi 14 dni. Termin ten liczy się od daty doręczenia decyzji.

Zobacz również serwis: Motoryzacja

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cimoszewicz uniewinniony w sprawie potrącenia rowerzystki

Sąd Rejonowy w Hajnówce uniewinnił Włodzimierza Cimoszewicza od zarzutu potrącenia rowerzystki na przejściu. Postępowanie w sprawie wykroczenia dotyczącego opuszczenia miejsca zdarzenia zostało umorzone z powodu przedawnienia orzekania.

5 390 zł miesięcznie stypendium dla młodych naukowców. Kto otrzyma w 2024 r.?

Ministerstwo Nauki przyznało stypendia 228 wybitnym młodym naukowcom, reprezentującym 53 różne dyscypliny naukowe i artystyczne. Laureaci konkursu otrzymają stypendia w wysokości 5 390 zł miesięcznie przez 3 lata. 

NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł

Tyle gminę kosztuje trzy lata upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały, że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

Whistleblowing jako wsparcie organizacji

Wiele podmiotów sektora prywatnego i publicznego stanie przed dylematem: Czy potraktować wdrożenie systemu wyłącznie jako koszt związany z obowiązkiem prawnym, czy jako szansę na poprawę bezpieczeństwa i doskonalenie organizacji?

REKLAMA

MRPiPS odpowiada: „Stare” i „nowe” świadczenie pielęgnacyjne a 1500 zł od 1 października 2024 r.

Ministerstwo pracy potwierdziło możliwość łączenia „nowego” świadczenia pielęgnacyjnego z nowymi świadczeniami (od 1 października 2024 r.) 1500 zł z programu Aktywni Rodzice.

Pracownicy: Źle przyznawane dodatki do wynagrodzeń. Od 1 lipca dalej poniżej pensji minimalnej brutto

W dalszym ciągu wynagrodzenia pracowników samorządowych są poniżej pensji minimalnej. Nie zmieni się to od 1 lipca. Do pieniędzy z budżetu na pensje muszą się dorzucić poszczególne JTS. Dalej tylko 50-150 zł daje awans. No i RIO wykrywa błędy w przyznawaniu dodatków (zaznaczając, że na szczęście nie błędy nie są masowe).

Rząd zaprzecza: 800 plus, 13. i 14. emerytura, cięcia w pomocy społecznej i zasiłkach [unijna procedura nadmiernego deficytu]

Polska może być objęta procedurą nadmiernego deficytu. Pojawiły się obawy, że spowoduje to ograniczenia programów wspierających rodziców, emerytów i osoby uboższe. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaprzeczyła takim pogłoskom. 

Parkowanie na chodnikach. Szykują się zmiany, ale czy już w 2025 r.? W sprawie działa Rzecznik Praw Obywatelskich.

Czy nadchodzi koniec parkowania na chodnikach? Ta sprawa niezmiennie budzi emocje. Zainteresował się nią Rzecznik Praw Obywatelskich. Aktywiści proponują na postój pojazdu na drodze dla pieszych tylko w miejscach wyznaczonych.

REKLAMA

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów. Sygnalista, po powzięciu informacji o naruszeniu prawa w zakresie objętym ustawą, będzie mógł dokonać jego zgłoszenia.

W Warszawie nie kupisz alkoholu między 22.00 a 6.00? Czy będzie protest

Warsaw Enterprise Institute i Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju rozpoczęły zbiórkę podpisów przeciwko inicjatywie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu w Warszawie. Petycja jest odpowiedzią na konsultacje miejskie, które rozpoczął urząd miasta stołecznego Warszawy w sprawie nocnej prohibicji.

REKLAMA