reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Prowadzenie pojazdu bez uprawnień

Prowadzenie pojazdu bez uprawnień

Osoba, która prowadzi pojazd bez uprawnień (tzn. nigdy ich nie nabyła lub je utraciła), zostanie ukarana grzywną w wysokości 500 zł. Zasady uzyskiwania uprawnień do kierowania danego rodzaju pojazdem, określa ustawa Prawo o ruchu drogowym.

Prowadzenie pojazdu bez uprawnień na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu zagrożone jest karą grzywny. Podobnie, jeżeli kierujący prowadzi pojazd mimo braku dopuszczenia go do ruchu (dokumentem dopuszczającym pojazd do ruchu jest dowód rejestracyjny lub pozwolenie czasowe).

Na wstępie warto wskazać, iż przepis ten odnosi się do „pojazdów”, czyli wszystkich środków transportu (zarówno mechanicznych, jak i niemechanicznych), do prowadzenia których wymagane jest uprawnienie.

Należy też podkreślić, że z brakiem uprawnień będziemy mieć do czynienia, gdy dana osoba nigdy nie nabyła uprawnień do prowadzenia pojazdu danego rodzaju, jak i wówczas, gdy je utraciła (np. na mocy orzeczenia sądowego czy zatrzymania prawa jazdy).

Zobacz serwis: Wykroczenia

Zgodnie z treścią załącznika do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów, w którym zostały określone wysokości grzywien za poszczególne wykroczenia, za kierowanie pojazdem silnikowym (pojazd wyposażony w silnik, z wyjątkiem motoroweru i pojazdu szynowego) przez osobę mniemającą uprawnień do kierowania pojazdami grozi kara grzywny w wysokości 500 zł.

W przypadku, gdy osoba prowadząca pojazd nie posiada uprawnień wymaganych dla danego rodzaju pojazdu, grzywna wyniesie 300 zł. Natomiast kierowanie bez uprawnień rowerem lub pojazdem zaprzęgowym karane jest grzywną w wysokości 100 zł.

Zobacz: Kary i środki karne

O tym, jakie warunki należy spełnić, by móc prowadzić pojazd danego rodzaju, stanowią przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Zgodnie z art. 87 tej ustawy, kierującym może być osoba, która osiągnęła wymagany wiek i jest sprawna pod względem fizycznym i psychicznym oraz spełnia jednej z niżej wskazanych warunków:
1) posiada wymagane umiejętności do kierowania w sposób nie zagrażający bezpieczeństwu ruchu drogowego i nie narażający kogokolwiek na szkodę oraz wymagany dokument stwierdzający uprawnienie da kierowania pojazdem;
2) odbywa, w ramach szkolenia, naukę jazdy odpowiednio przystosowanym pojazdem pod nadzorem instruktora;
3) zdaje egzamin państwowy odpowiednio przystosowanym pojazdem pod nadzorem egzaminatora.

Nie wymaga się uprawnienia do kierowania rowerem, motorowerem lub pojazdem zaprzęgowym od osoby, która ukończyła 18 lat oraz do prowadzenia kolumny pieszych, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt.


reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Artur Zych

Wiceprezes Zarządu i Dyrektor Handlowy BIK Brokers. Absolwent wydziału Zarządzania i Marketingu Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1992-95 jeden z organizatorów i założycieli sieci restauracji KFC, Pizza Hut i Taco Bell należącej do PepsiCo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama