reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Ciekawostki > Kierowca nie zmniejszy liczby punktów karnych

Kierowca nie zmniejszy liczby punktów karnych

Przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury projekt ustawy o kierujących pojazdami przewiduje, że kierowcy po przekroczeniu 24 punktów karnych będą skierowani na kurs reedukacyjny i poddani pięcioletniej próbie. Jeśli w tym czasie ponownie przekroczą limit dozwolonych punktów zostanie im cofnięte prawo jazdy ze wszelkimi uprawnieniami.

Obecnie kierowca, który uzbiera 24 punkty karne za łamanie przepisów drogowych musi liczyć się z utratą prawa jazdy. Może jednak dwa razy do roku wziąć udział w specjalnym szkoleniu, które umożliwia pozbycie się sześciu punktów, a zatem dwunastu punktów rocznie. Takie szkolenie trwa sześć godzin a jego koszt to ok. 300 zł.

Nowe przepisy zakładają, że osoba która uzyskała 24 punkty zostanie obowiązkowo skierowana na kurs reedukacyjny, a nie jak dotychczas na egzamin sprawdzający jej kwalifikacje. Kursy będą prowadzone przez wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego w formie wykładów oraz zajęć warsztatowych, zapoznających uczestników z czynnikami mającymi wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego oraz skutkami wypadków drogowych.

Zobacz: Jaka jest minimalna powierzchnia celi mieszkalnej?

Wstępnie zakłada się, że taki kurs miałby potrwać 40 godzin a jego cenę szacuje się na 2 000 zł. Po jego ukończeniu kierowca będzie miał czyste konto i skasowane zostaną wszystkie punkty karne, jednocześnie jednak będzie poddany pięcioletniej próbie. Jeżeli w tym czasie ponownie przekroczy limit 24 punktów, zostanie mu odebrane prawo jazdy włącznie z wszelkimi uprawnieniami, a to znaczy, że kierowca utraci wszystkie kategorie jakie do tej pory osiągnął.

Zobacz również serwis: Wykroczenia

W przypadku cofnięcia prawa jazdy w wyniku uzyskania maksymalnej liczby punktów (24 punkty) jego odzyskanie będzie możliwe po spełnieniu wszystkich wymagań stawianych osobom po raz pierwszy ubiegającym się o uprawnienie do kierowania pojazdem. Zainteresowani będą musieli zatem przejść cały kurs przygotowawczy i zdać egzamin. Po wydaniu nowego prawa jazdy nawet kierowcy z wieloletnim stażem będą mieli nową datę uprawnień, tracąc przy tym wszystkie zniżki przy ubezpieczeniu.

Zaostrzenie przepisów według Policji jest konieczne. Kierowcy wykorzystują udział w szkoleniach obniżających punkty karne, z góry zakładając ewentualność ponownego skorzystania z tej możliwości, a to zdecydowanie mija się z intencją ustawodawcy. Surowsze przepisy i wyższe koszty kursów mają skutecznie zniechęcić kierowców do naruszania przepisów ruchu drogowego. W uzasadnieniu do projektu Ministerstwa Infrastruktury czytamy, że celem proponowanych zmian jest „zwiększenie skuteczności w zakresie oddziaływania na posiadaczy uprawnień do kierowania pojazdami korygującego ich niewłaściwą postawę w ruchu drogowym”.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Surowsze przepisy i wyższe koszty kursów mają skutecznie zniechęcić kierowców do naruszania przepisów ruchu drogowego.
Surowsze przepisy i wyższe koszty kursów mają skutecznie zniechęcić kierowców do naruszania przepisów ruchu drogowego.

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Siarkiewicz

Menadżer z kilkunastoletnim doświadczeniem w rozwijaniu sprzedaży i inicjowaniu nowych kierunków rozwoju oraz transformacji biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama