Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy dziecko może jechać z przodu i kiedy bez fotelika?

Pamela Opoczka
Adwokat Krakowskiej Izby Adwokackiej
Kiedy dziecko może jechać z przodu i kiedy bez fotelika?/Fot. Shutterstock
Kiedy dziecko może jechać z przodu i kiedy bez fotelika?/Fot. Shutterstock
Shutterstock
Jak do jazdy dzieci w przodzie oraz do jazdy bez fotelika odnosi się prawo o ruchu drogowym? Oto aktualne zasady.

Kiedy dziecko może jechać w przodzie samochodu i kiedy dziecko może jechać bez fotelika?

Każdy rodzic, jadąc samochodem ze swoim dzieckiem, wolałby je mieć jak najbliżej siebie, aby z łatwością móc kontrolować czy wszystko z nim jest w porządku. Jazda w przodzie i jazda bez fotelika wydaje się być również atrakcyjna dla samych dzieciaków, bo wtedy czują się jak dorosłe.

Jak zaś do jazdy dzieci w przodzie oraz do jazdy bez fotelika odnosi się prawo o ruchu drogowym?

Dzieci mające mniej niż 150 cm wzrostu muszą być przewożone w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu przytrzymującym dzieci. Kryterium wieku nie ma tu znaczenia, liczy się wzrost dziecka. Trzeba pamiętać, że foteliki (i inne urządzenia przytrzymujące) muszą być odpowiednio dostosowane do masy i wzrostu dziecka, a także muszą spełniać wszystkie warunki techniczne określone przepisami unijnymi bądź regulaminami Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ.

Kiedy dziecko nie musi być przewożone w foteliku?

Wyjątkiem od konieczności stosowania fotelika lub innego urządzenia przytrzymującego dziecko jest sytuacja, kiedy dziecko ma co najmniej 135 cm wzrostu i ze względu na jego masę ciała oraz wzrost nie jest możliwe zapewnienie mu fotelika bezpieczeństwa lub innego urządzenia przytrzymującego. Jednak mimo wszystko, w takiej sytuacji, zgodnie z przepisami, dziecko powinno siedzieć w tyle, zapięte pasami bezpieczeństwa.

Zachodzi jeszcze jeden przypadek kiedy dopuszczalne jest odstąpienie od fotelika dla dziecka. Będzie tak w sytuacji gdy w tyle samochodu ma być przewożonych równocześnie troje dzieci, zaś dwoje z nich wymaga stosowania fotelika i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego fotelika. Wówczas, to z dzieci, które ma ukończone co najmniej 3 lata, może jechać bez fotelika, zapięte pasami bezpieczeństwa.

Stosowanie fotelika dla dzieci nie będzie również konieczne w sytuacji przewozu dziecka taksówką, specjalistycznym środkiem transportu sanitarnego, pojazdem Policji, Straży Granicznej lub straży gminnej (miejskiej) oraz mającego zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do przewożenia w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci.

Czy można przewozić dziecko na przednim siedzeniu?

Można, polskie prawo o ruchu drogowym na to zezwala. Dzieci mierzące do 150 cm muszą jednakże jechać w foteliku, który musi być właściwie dopasowany do ich wagi.

Jazdę dziecka w przodzie odradza się jednak z uwagi na aspekty bezpieczeństwa. Chodzi tu zasadniczo o potencjalną konieczność użycia poduszek powietrznych i związane z nimi ryzyko uszkodzenia ciała (a nawet pozbawienia życia) dzieci. Może się to wydawać dość paradoksalne, ale poduszka powietrzna mająca ratować życie, może dziecko siedzące w przodzie nawet zabić. Prędkość wybuchu poduszki powietrznej może bowiem dochodzić do nawet 300 km/h.

Warto zatem mieć na uwadze nie tylko wymogi prawne, ale przede wszystkim wymogi bezpieczeństwa i umieszczać dzieci w fotelikach na tylnym siedzeniu. Czas tak szybko leci, że ani się obejrzymy, a dziecko będzie mogło jeździć jak dorosły pasażer.

Adwokat Pamela Opoczka

Poszerzaj swoją wiedzę, czytając naszą publikację
Pakiet SLIM VAT 2 – rozliczenia na przykładach (PDF)
Pakiet SLIM VAT 2 – rozliczenia na przykładach (PDF)
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • bbc
    2021-06-08 09:27:18
    przeciez poduszki po stronie pasazera mozna wylaczyc
    5
    pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Prawo
1 sty 2000
27 paź 2021
Zakres dat:
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa o obronie ojczyzny - zaprezentowano założenia projektu
Założenia projektu nowej ustawy "o obronie ojczyzny" zaprezentowali wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński i szef MON Mariusz Błaszczak. O potrzebie uchwalenia nowych przepisów mówił premier Mateusz Morawiecki.
W ZUS przygotowania do obsługi programu "Rodzina 500 plus"
Trwają przygotowania do obsługi programu "Rodzina 500 plus" przez ZUS. Co zmieni się od przyszłego roku?
Nielegalne przekraczanie granicy - nowe przepisy
Nowelizacja przepisów dotyczących nielegalnego przekraczania granicy weszła w życie. Co się zmieniło?
Stoki narciarskie tylko dla zaszczepionych? RPO interweniuje
Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w sprawie ograniczeń dla niezaszczepionych w dostępie do biletów na skoki narciarskie.
Święto Zmarłych i Zaduszki w różnych częściach świata
Święto Zmarłych i Zaduszki w różnych częściach świata często są szczególnym czasem poświęconym bliskim, którzy już odeszli.
Zakaz eksmisji w czasie COVID-19 do zmiany
O zmianę prawa o eksmisji z lokalu w czasie COVID-19 wystąpił Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało o rozpoczęciu prac legislacyjnych.
Zadłużenie emerytów spada
Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, iż sytuacja finansowa emerytów poprawia się. Co pomaga seniorom w spłacie zadłużenia?
Zmiany w 500 plus w 2022 r. - ustawa podpisana
Zmiany w 500 plus już w 2022 r. Prezydent podpisał nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.
Skutki niedoręczenia aktu oskarżenia
Zdarza się, że akt oskarżenia nie zostaje doręczony oskarżonemu. Jakie są skutki takiej sytuacji?
Badanie: Konsumenci coraz mocniej patrzą na ceny
Z badania pracowni Kantar wynika, iż konsumenci wciąż są przeważnie rozważni i pragmatyczni. Coraz mocniej jednak patrzą na ceny.
Zrzut ekranu - czy może być dowodem w sądzie?
W sprawie wartości dowodowej zrzutów ekranowych orzekł Sąd UE. Czy użytą w wyroku argumentację można odnieść także do innych sporów?
Zadośćuczynienie za uszkodzenie ciała przez produkt niebezpieczny
Czy możliwe jest zadośćuczynienie za uszkodzenie ciała przez produkt niebezpieczny? Uchwałę w tej kwestii wydał Sąd Najwyższy.
Rezolucja PE w sprawie wyroku TK
Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Co znalazło się w tym dokumencie?
Wnioski o ochronę międzynarodową - MSWiA odpowiada RPO
Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich nieprzyjmowanie wniosków o ochronę międzynarodową w strefie przygranicznej to naruszenie prawa. Jaka jest odpowiedź Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji?
Zarzuty za przestępstwa z nienawiści - jakie statystyki?
Prokuratura Krajowa przekazała Rzecznikowi Praw Obywatelskich dane statystyczne dotyczące przestępstw z nienawiści.
Zaostrzenie kar za wykroczenia drogowe - poprawki w projekcie
Sejmowa podkomisja zarekomendowała wprowadzenie szeregu zmian do projektu noweli zaostrzającej kary dla sprawców wykroczeń drogowych.
300 plus - coraz mniej czasu na złożenie wniosku
Wniosek o wypłatę 300 plus można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną. Do kiedy należy dopełnić formalności?
Minimalna emerytura w 2022 roku - ile wyniesie?
Minimalna emerytura w 2022 roku to ponad 1300 zł? O waloryzacji mówiła w radiowej Jedynce minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg
Rękojmia za wady towarów – nowe przepisy od 2022 roku
Rękojmia za wady towarów. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/771 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów sprzedaży towarów. Dyrektywa ma głównie eliminować bariery prawne na rynku wewnętrznym Unii oraz wzmocnić ochronę konsumentów w odniesieniu do umów sprzedaży. Jej przepisy zostały utrzymane w ramach harmonizacji maksymalnej. Jest to istotne, ponieważ państwa członkowskie nie mają obecnie co do zasady swobody we wprowadzaniu surowszych lub łagodniejszych norm prawnych w celu zapewnienia innego poziomu ochrony konsumentów. Dyrektywa przewiduje m.in.: rozszerzenie ochrony przewidzianej w dyrektywie na podmioty ją nieobjęte lub ustanowienie dodatkowych środków prawnych pozwalających na podwyższenie ochrony konsumentów. Dyrektywa wprowadza szereg nowych rozwiązań, na które warto się przygotować.
Z życia dewelopera: Prospekt informacyjny do umowy deweloperskiej
Czym jest prospekt informacyjny do umowy deweloperskiej? Co powinien zawierać i jak go przygotować?
Opłaty za pobyt w DPS - nowe zwolnienia dla członków rodziny
Opłaty za pobyt w DPS według zmienionych zasad zakłada nowelizacja ustawy o pomocy społecznej, przyjęta przez rząd. Jakie zwolnienia przewidziano dla członków rodziny pensjonariusza?
Czternasta emerytura w 2022 r. – kiedy wypłata w przyszłym roku?
Czternasta emerytura w 2022 r.? Część emerytów i rencistów otrzyma wypłatę świadczenia w przyszłym roku.
Doręczenia elektroniczne - od kiedy?
Doręczenia elektroniczne to zmiana, która dotyczy podmiotów publicznych i niepublicznych. Od kiedy nowe obowiązki obejmą poszczególne grupy?
Kiedy jest Black Friday w 2021 r.?
Kiedy jest Black Friday w 2021 r.? Jak korzystać z wyprzedaży? Na co uważać? Jakie prawa przysługują konsumentom?
Adam Bodnar o polexicie i kryzysie na granicy [PODCAST]
Adam Bodnar w rozmowie z Martą Zdanowską wypowiada się o polexicie i kryzysie na granicy. Jak Komisja Europejska może zareagować na wyrok TK? Czy możliwy jest polexit? Co z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej?