REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można jeździć na rolkach po drodze rowerowej?

Bartłomiej Ceglarski
Czy można jeździć na rolkach po drodze rowerowej?
Czy można jeździć na rolkach po drodze rowerowej?

REKLAMA

REKLAMA

Sezon dla rolkarzy zaczął się na dobre, jednak w dalszym ciągu Prawo drogowe budzi pewne wątpliwości co do statusu rolkarzy w ruchu drogowym. Podstawowym pytaniem jakie zadają sobie rolkarze jest pytanie: czy można legalnie jeździć na rolkach po drodze rowerowej?  Niestety odpowiedź jest negatywna, a jazda na rolkach po ścieżce rowerowej może skończyć się mandatem.

Podstawowym aktem prawnym, który reguluje kwestie związane z ruchem drogowym jest ustawa Prawo o ruchu drogowym nazywana potocznie kodeksem drogowym. Nie tylko dla rolkarza ale także dla amatora deskorolki, hulajnogi oraz fana coraz popularniejszych nowinek technicznych w postaci m.in. Segwaya, Gingera, Hulera, kodeks drogowy wydaje się być aktem przestarzałym ponieważ nie reguluje wprost statusu tych osób w ruchu drogowym, co w praktyce rodzi wiele problemów m.in. co do drogi, którą powinny wybrać osoby poruszające się w/w środkami transportu.

REKLAMA

Obecny kodeks drogowy: rolkarz = pieszy

Z uwagi na brak szczególnej regulacji, na chwilę obecną osoba poruszająca się na rolkach jest traktowana jak pieszy. Oznacza to, że rolkarz ma takie same prawa i obowiązki jak pieszy.

REKLAMA

Podstawowym obowiązkiem pieszego jest poruszanie się po chodniku lub drodze dla pieszych, a w razie ich braku – z pobocza. W sytuacji gdy nie ma również pobocza to pieszy może czasowo skorzystać z jezdni jednak musi poruszać się lewą stroną, jak najbliżej krawędzi jezdni i ustępować miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi.  

Status pieszego wiąże się z zakazem korzystania z drogi rowerowej, za wyjątkiem sytuacji gdy nie ma chodnika lub pobocza albo gdy niemożliwe jest korzystania z nich. Pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, korzystając z tej drogi, jest obowiązany ustąpić miejsca rowerowi.

Odpowiadając więc na pytanie zadane w tytule: jazda na rolkach po drodze rowerowej jest co do zasady zakazana. Wyjątek od zakazu stanowi sytuacja gdy nie ma chodnika lub pobocza albo gdy korzystanie z nich jest niemożliwe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Złamanie zakazu poprzez nieuzasadnione poruszanie się po drodze dla rowerów grozi mandatem w wysokości 50 zł.

Propozycja regulacji – urządzenia transportu osobistego

REKLAMA

W zeszłym roku pojawiła się propozycja by doprecyzować przepisy kodeksu drogowego poprzez uregulowanie sytuacji prawnej osób poruszających się m.in. na rolkach, jednakże projekt nowelizacji na dzień dzisiejszy utknął w martwym punkcie. Jakie zmiany zaproponowano?

Projekt z dnia 13 marca 2017 r. zakłada wprowadzenie pojęcia urządzenia transportu osobistego, które zostało zdefiniowane jako: urządzenie konstrukcyjnie przeznaczone do poruszania się pieszych napędzane siłą mięśni; określenie to obejmuje również urządzenie transportu osobistego, o szerokości nieprzekraczającej w ruchu 0,9 m, wyposażone w napęd elektryczny o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 1000 W, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h i mechanizm pozwalający na bezpieczne zatrzymanie urządzenia;’’.

Jak widać definicja swym zakresem obejmuje szerokie grono urządzeń, w tym nie tylko rolki, deskorolki, hulajnogi itd. ale także wspomniane urządzenia elektryczne (segway itd.).  

Ponadto nowelizacja kodeksu drogowego (jeżeli jednak weszłaby w życie) umożliwi osobom korzystającym z urządzeń transportu osobistego poruszanie się po drodze dla rowerów pod warunkiem, że będą poruszać się prawą stroną, zachowają szczególną ostrożność, będą ustępować miejsca kierującemu rowerem oraz będą stosować się do znaków drogowych przeznaczonych dla kierującego rowerem.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1260 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  30 listopada ostatnim dniem na wniosek o „Dobry start”

  30 listopada upływa termin na złożenie wniosku o świadczenie w ramach programu „Dobry start” na okres 2023/2024. Jak ubiegać się o tzw. 300 plus?

  Niektórzy emeryci dostaną dwie emerytury w grudniu 2023 r. Ale za to w styczniu 2024 r. żadnej. Jak to możliwe?

  Tak jest każdego roku. Zależy to od zwykłych terminów w jakich ZUS wypłaca emerytury. Część emerytów dostaje emeryturę 1. dnia każdego miesiąca. Jeżeli w ten dzień wypada święto, to ZUS wypłaca emeryturę wcześniej. A że 1 stycznia jest co roku świętem, to z tego powodu ci emeryci dostają dwie wypłaty w grudniu (za grudzień i za styczeń). Następną emeryturę ZUS wypłaci im dopiero 1 lutego.

  2924,75 zł za pracownika. Będą wyższe wpłaty na PFRON od 1 grudnia 2023 r.

  Od 1 grudnia 2023 r. zwiększy się wysokość wpłat na PFRON. Jest to efekt wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w III kwartale 2023 r.

  W 2025 r. opiekun faktyczny za darmo pomoże w domach 50 000 niepełnosprawnych z 84-100 punktami. Dwa lata później dla 70-100 punktów [projekt ustawy o asystencji]

  Opiekunowie faktycznie (asystenci) mają przychodzić do domów 50 000 niepełnosprawnych. Pomagać w jego prowadzeniu i codziennym życiu osoby niepełnosprawnej. Wszystko na koszt państwa (za pośrednictwem powiatów). I niezależnie od tego, czy niepełnosprawny jest majętny czy ubogi.

  REKLAMA

  Od 575,60 zł do 719,50 zł dla młodocianego. Już od 1 grudnia 2023 r. wyższe wynagrodzenia

  Wynagrodzenie pracowników młodocianych wzrośnie od 1 grudnia 2023 r. To skutek wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w III kwartale 2023 r.

  Raport: Mikołaj wciąż liderem na liście świątecznych zawodów

  Pracę można znaleźć m.in. w logistyce, sprzedaży ryb czy choinek, pakowaniu prezentów czy promocji produktów, ale jest jej mniej niż rok temu. Eksperci Personnel Service sprawdzili, ile w tym roku można w tych zawodach zarobić.

  Podwyżki dla pielęgniarek coraz realniejsze. Sejm na poważnie wziął się do pracy nad projektem obywatelskim

  Wszystkie kluby opowiedziały się w środę, podczas pierwszego czytania obywatelskiego projektu ustawy o sposobie ustalania wynagrodzenia pielęgniarek za dalszymi pracami nad nim w komisjach: zdrowia i finansów publicznych. Proponowane w nim zmiany dotyczą m.in. podwyższenia współczynnika pracy.

  Recepty na leki psychotropowe. Zmiany od 1 grudnia 2023 r.

  Od 1 grudnia 2023 r. nie zrealizujemy recepty papierowej na leki psychotropowe. Jak przypomina Ministerstwo Zdrowia, takich recept nie można wystawiać od 1 listopada, ale przez 30 dni można było wykupić na nie leki

  REKLAMA

  Historia Trybunału Stanu pokazuje, że raczej nikt przed nim za nic nie odpowie…

  Trybunał Stanu (TS) pełni w polskiej polityce rolę miecza Damoklesa. Wisi nad głowami naszych politycznych władców, grozi im, ale nie spada na ich głowy. Trybunałem się u nas bowiem często straszy, ale praktycznie nikogo się przed nim nie stawia. Tymczasem nie jest przecież tak, że polscy politycy są bez skazy. Wielu z nich zasługuje na to, by TS orzekł, czy nie powinni ponieść konstytucyjnej odpowiedzialności za swoje działania. Nasi politycy wolą sobie jednak nawzajem grozić użyciem tej instytucji, niż z niej korzystać. Ponieważ bardzo niedawno Sejm wybrał nowy skład TS, warto przypomnieć jego historię i zastanowić się czy do czegokolwiek właściwie on jest przydatny.

  Polacy niechętnie sporządzają testamenty. Ponadto panują błędne przekonania dotyczące dziedziczenia

  Sporządzanie testamentu w Polsce nie jest powszechne. Robi to tylko 9% osób powyżej 45 r.ż. Rodacy twierdzą, że albo nie mają co zostawić, albo mają zgodną rodzinę, albo mają jeszcze na to czas. Tymczasem testament to jest jedyny dokument, w którym możemy zadecydować, co się stanie z naszym majątkiem po naszej śmierci. 

  REKLAMA