reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Wysokość zarobków > Kiedy pracodawca może dokonać potrąceń z wynagrodzenia bez zgody pracownika

Kiedy pracodawca może dokonać potrąceń z wynagrodzenia bez zgody pracownika

Otrzymałem ostrzeżenie od pracodawcy, że jeżeli ponownie opuszczę pracę bez usprawiedliwienia, to z wynagrodzenia potrąci mi karę pieniężną. Czy pracodawca może bez mojej zgody to zrobić?

Przepisy Kodeku pracy określają katalog potrąceń z wynagrodzenia jakie pracodawca może dokonać bez zgody pracownika. Zgodnie z art. 87 § 1 Kodeksu pracy bez zgody pracownika pracodawca może potrącić :

  • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
  • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
  • zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,
  • kary pieniężne przewidziane za :
  1. nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,
  2. nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów przeciwpożarowych,
  3. opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia,
  4. stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub 
  5. spożywanie alkoholu w czasie pracy.

Potrąceń dokonuje się w kolejności podanej powyżej po odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne i zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Zobacz portal: Prawnik.pl

Należy podkreślić, że to pracodawca decyduje o wysokości kary pieniężnej nakładanej na pracownika. Powinien on jednak pamiętać, że kara pieniężna za jedno przekroczenie jak i za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy, nie może być wyższa od jednodniowego wynagrodzenia pracownika.

Ponadto łącznie kary pieniężne nie mogą przewyższać 1/10 wynagrodzenia przypadającego pracownikowi, po dokonaniu ewentualnych potrąceń należności takich jak: potrącenia sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych lub pokrycie innych świadczeń oraz zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi.

Wpływy z kar pieniężnych przeznacza się na poprawę warunków bezpieczeństwa i higieny pracy.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Pracodawca na podstawie art. 87 Kodeksu pracy może potrącić bez Pana zgody karę pieniężną przewidzianą za opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia.

Zobacz również serwis: Praca

Art. 87, 108 Kodeksu pracy

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

REWIT

Misją REWIT od 25 lat jest bycie doradcą i partnerem biznesowym w zmieniającym się świecie i otoczeniu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama