Kategorie

Zarobki w Prokuratorii Generalnej

A.P.
skarb państwa, prokuratoria generalna / Fot. Fotolia
skarb państwa, prokuratoria generalna / Fot. Fotolia
Fotolia
Prokuratoria Generalna to organ zajmujący się ochroną praw i interesów majątkowych Skarbu Państwa. Pracujący w niej prawnicy mogą liczyć na solidne zarobki.

Prokuratoria Generalna

Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa to jedna z młodszych państwowych jednostek organizacyjnych. Swoją działalność rozpoczęła dopiero w marcu 2006 r. Ustawa, na podstawie której powstała, została uchwalona w 2005 r. (ustawa o Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa z 8 lipca 2005 r.).

Celem istnienia Prokuratorii Generalnej jest ochrona interesów oraz praw Skarbu Państwa. Stąd też do najpoważniejszych zadań Prokuratorii należy zastępstwo procesowe Skarbu Państwa w postępowaniu przed Sądem Najwyższym, jak również przed sądami powszechnymi, wojskowymi i administracyjnymi (art. 4 ustawy o Prokuratorii). Warto dodać, że w postępowaniu przed Sądem Najwyższym zastępstwo procesowe Prokuratorii jest „wyłączne”. Oznacza to, że tylko ten organ może pełnić funkcję zastępcy Skarbu Państwa.

W sprawach przed sądami powszechnymi zastępstwo Prokuratorii jest niezbędne w sprawach związanych z nieruchomościami (uzgodnienie stanu ksiąg wieczystych oraz sprawy o zasiedzenie) jeżeli przekraczają wartość 1 mln zł. Obowiązkowe co do zasady jest również zastępstwo Skarbu Państwa w sprawach rozpatrywanych  w I instancji przez sąd okręgowy.

Do Prokuratorii Generalnej będzie należeć zastępstwo procesowe Skarbu Państwa w sprawach o zasiedzenie

Zarobki w Prokuratorii

Trzon osobowy Prokuratorii Generalnej stanowią radcowie oraz starsi radcowie. Ich zarobki określa rozporządzenie Rady Ministrów z 26 kwietnia 2010 r. Wynagrodzenie radców, zgodnie z treścią powyższego rozporządzenia, waha się w przedziale 4660 – 11020 zł. Większe zarobki mają zagwarantowane starsi radcowie (od 5500 do 12940 zł).

Nawet 11 tys. zł mogą stanowić zarobki radcy w Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa.

Poza stanowiskami radcy i starszego radcy w ramach Prokuratorii Generalnej istnieją także inne stanowiska pracy związane z bieżącą obsługą urzędu jak również stanowiska asystenckie. Zastosowanie do nich mają jednak przepisy ustawy o pracownikach urzędów państwowych (co wynika z art. 67 ustawy o Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa).

Zobacz serwis: Praca

Radca w Prokuratorii

Aby jednak ubiegać się o stanowisko radcy w Prokuratorii należy spełnić szereg wymogów, które określa art. 29 ustawy o Prokuratorii. Zgodnie z jego treścią kandydat musi posiadać obywatelstwo polskie; korzystać z pełni praw cywilnych i obywatelskich; ukończyć wyższe studia prawnicze w Polsce (lub też zagraniczne studia uznane w Polsce). Niezależnie od tego kandydata musi posiadać także uprawnienia radcy prawnego, adwokata lub notariusza albo posiadać doświadczenie na stanowisku sędziego sądu powszechnego, sędziego sądu wojskowego, sędziego sądu administracyjnego albo na stanowisku prokuratora. Wymaga jest także niekaralność oraz nieskazitelność charakteru.

Obowiązek posiadania uprawnień związanych ze stosowaniem prawa (radca prawny, adwokat, sędzia itd.) nie jest wymagany w odniesieniu do osób posiadających tytuł naukowy profesora lub stopień naukowy doktora habilitowanego nauk prawnych. Podobne zwolnienie dotyczy legislatorów.

Zobacz serwis: W sądzie

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  18 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?

  Spis powszechny do 30 września 2021 r.

  Spis powszechny potrwa do 30 września. Jak można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.?

  Zakup akcji lub obligacji - UOKiK radzi

  Na co zwracać uwagę przy najbardziej popularnych instrumentach finansowych, czyli akcjach i obligacjach?

  Wydziedziczenie – na czym polega?

  Wydziedziczenie jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Na czym w rzeczywistości polega?

  Alienacja rodzicielska - co robić?

  Alienacja rodzicielska, czyli utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez rodzica to ważny problem. Co można zrobić w takiej sytuacji?

  Osoby niepełnosprawne - powstanie nowa ustawa?

  Ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami ma umożliwić pełne wdrożenie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

  Stwierdzenie nieważności decyzji (KPA)

  Stwierdzenie nieważności decyzji to instytucja z Kodeksie postępowania administracyjnego, która stanowi wyjątek od zasady trwałości decyzji administracyjnych.

  O ile wzrosną emerytury w 2022 r.?

  O ile wzrosną najniższe emerytury w 2022 r.? Co z rentą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i rentą rodzinną?

  Zasiłek okresowy w 2022 r.

  Zasiłek okresowy w 2022 r. czeka podwyżka kryteriów dochodowych. Czy wpływa to na wysokość świadczeń?

  Wakacyjny urlop - gdzie i za ile? [BADANIE]

  Ponad 80% Polaków spędziło tegoroczny wakacyjny urlop w kraju. Ile środków przeznaczyliśmy na wyjazdy?

  MS zapowiada zmiany dotyczące samorządu kuratorskiego

  Przepisy mają zostać wyostrzone, aby kuratorzy mieli bardziej szczegółowe określone narzędzia działania.