| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Wysokość zarobków > Wysokość zarobków Vademecum

Wysokość zarobków Vademecum

Wysokość zarobków, jakie otrzyma pracownik zależy od wielu czynników. Pracownik ma zagwarantowane wynagrodzenie zasadnicze, do którego mogą pracownikowi przysługiwać dodatki, premie czy nagrody. Wysokość wynagrodzenia może jednak ulec zmniejszeniu, jeśli spełnione zostaną warunki niezbędne do dokonania potrącenia z wynagrodzenia.

Co wpływa na wysokość zarobków

Pracownik wykonuje swoją pracę na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy, w zamian za wynagrodzenie. Pracownik ma prawo do godziwego wynagrodzenia, które umożliwia pracownikowi i jego rodzinie odpowiednie utrzymanie. Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie odpowiadające rodzajowi wykonywanej przez niego pracy oraz kwalifikacjom wymaganym do jej wykonywania. Wysokość zarobków powinna również uwzględniać ilość i jakość pracy świadczonej przez pracownika.

Wynagrodzenie za pracę jest obowiązkowym świadczeniem pracodawcy za pracę faktycznie wykonaną. W określonych przypadkach pracownik zachowa prawo do wynagrodzenia, nawet kiedy nie świadczy pracy.

Pracownik, który przebywa na zwolnieniu lekarskim nie zawsze traci. Za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną, która trwa łącznie 33 dni w ciągu roku kalendarzowego pracownik zachowuje wynagrodzenie. Za kolejne dni, czyli od 34 dnia niezdolności do pracy pracownikowi przysługuje już zasiłek chorobowy.

Wysokość wynagrodzenia chorobowego ustala się tak jak ustala się podstawę wymiaru zasiłku chorobowego. Wysokość tego wynagrodzenia zależy od przyczyny niezdolności do pracy. Wynagrodzenie za czas choroby wypłaca się za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy.

Zobacz także: Wysokość zarobków w czasie niezdolności do pracy

Pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego, który jest urlopem płatnym. Co ważne pracownik za czas urlopu otrzymuje takie samo wynagrodzenie, jakie otrzymywałby, gdyby pracował. Pracownik otrzymuje wynagrodzenie urlopowe wraz z wypłatą wynagrodzenia, za miesiąc, w którym korzysta z urlopu wypoczynkowego.

Zobacz także: Jak kształtują się zarobki pracownika na urlopie

Osoby wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, pomimo że nie są pracownikami mają prawo do wynagrodzenia za swoje świadczenie.

W przypadku umowy o dzieło strony mają swobodę w określaniu wynagrodzenia w umowie. W razie, gdy strony nie określiły wysokości wynagrodzenia ani nie wskazały podstaw do jego ustalenia, w razie wątpliwości przyjmuje się, że strony miały na myśli zwykłe wynagrodzenie za dzieło tego rodzaju.

W przypadku umowy zlecenia, zapłata wynagrodzenia następuje dopiero po wykonaniu zlecenia. Strony mają swobodę w określaniu wysokości wynagrodzenia w umowie.

Zobacz także: Zarobki przy umowie zlecenia

Zobacz także: Zarobki przy umowie o dzieło

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Szymański

Doradca podatkowy z Departamentu Kontroli Podatkowych Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »