reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Zarobki i prawo > Pracownik może otrzymać zaliczkę, kiedy pracodawca jest niewypłacalny

Pracownik może otrzymać zaliczkę, kiedy pracodawca jest niewypłacalny

Pracownik, którego pracodawca okazał się niewypłacalny może otrzymać zaliczkę z Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Wcześniej musi jednak złożyć wniosek do Kierownik Biura Terenowego Funduszu.

Kiedy pracodawca jest niewypłacalny

Niewypłacalność pracodawcy została ściśle zdefiniowana w przepisach. Otóż zgodnie z nimi pracodawca jest niewypłacalny wtedy, gdy sąd upadłościowy wyda postanowienie o:

  1. ogłoszeniu upadłości pracodawcy obejmującej likwidację majątku dłużnika; 
  2. ogłoszeniu upadłości pracodawcy z możliwością zawarcia układu; 
  3. zmianie postanowienia o ogłoszeniu upadłości z możliwością zawarcia układu na postanowienie o ogłoszeniu upadłości obejmującej likwidację majątku dłużnika; 
  4. oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości pracodawcy, jeżeli jego majątek nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania; 
  5. oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości w razie stwierdzenia, że majątek dłużnika jest obciążony hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym, zastawem skarbowym lub hipoteką morską w takim stopniu, że pozostały jego majątek nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania. 

Zobacz: Kiedy trzeba ogłosić niewypłacalność spółki?

Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych

Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych jest państwowym funduszem celowym wyposażonym w osobowość prawną. Jego zadaniem jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom, których pracodawcy okazali się niewypłacalni. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w razie niewypłacalności pracodawcy niezaspokojone roszczenia pracownicze podlegają zaspokojeniu właśnie ze środków Funduszu. Chodzi tutaj głównie o zaspokojenie należności z tytułu wynagrodzenia za pracę, a także wynagrodzenia za czas niezawinionego przez pracownika przestoju, za czas niewykonywania pracy bądź też wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego.

Wniosek

Wypłata zaliczki przez Fundusz może nastąpić na podstawie wniosku pracownika bądź pracodawcy, który należy złożyć kierownikowi Biura Terenowego Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Zobacz: Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych

Pracownik powinien dołączyć do wniosku:

  1. informacje lub dokumenty uprawdopodobniające wystąpienie niewypłacalności pracodawcy, lub dowód złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości; 
  2. wypełniony w części dotyczącej danych ewidencyjnych i adresu oraz podpisany przez pracownika druk zgłoszenia do ubezpieczeń ZUS ZUA. 

Wypłata zaliczki

W świetle przepisów Kierownik Biura Terenowego Funduszu zawiadamia pracownika o terminie i wysokości zatwierdzonej do wypłaty zaliczki z Funduszu oraz dokonuje niezwłocznie wypłaty zaliczki z Funduszu przelewem na rachunek bankowy lub przekazem pocztowym na adres wskazany we wniosku pracownika. Co ważne o dokonaniu wypłaty zaliczki kierownik Biura niezwłocznie zawiadamia pracodawcę, wskazując kwotę wypłaconego świadczenia oraz datę wypłaty. 

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz.U.2006.158.1121), Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2010 r. w sprawie wniosków o wypłatę zaliczki z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (Dz.U.2010.119.805).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Co zrobić przy upadłości pracodawcy? Fot. Fotolia
Co zrobić przy upadłości pracodawcy? Fot. Fotolia

CIT 2020. Komentarz119.40 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Liferay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama