reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Zarobki i prawo > Kto może kontrolować wypłatę zarobków?

Kto może kontrolować wypłatę zarobków?

Kontrolą wypłaty zarobków zajmują się przede wszystkim inspektorzy pracy i inspektorzy ZUS. W toku postępowania kontrolnego mają prawo przeglądać przepisy wewnątrzzakładowe, akta osobowe pracowników oraz umowy o pracę.

Kontrola wypłaty zarobków

Kontrolą wypłaty zarobków zajmują się inspektorzy pracy. Do ich zadań należy zbadanie dokumentacji związanej z wypłatą wynagrodzeń oraz prawidłowości ustalania ich wysokości.

Przedmiotem kontroli jest ustalenie, czy pracownik otrzymał należne świadczenia, a także czy nie został bezpodstawnie ich pozbawiony.

Wynagrodzenie

Wynagrodzenie za pracę stanowi istotny element stosunku pracy. Jest to podstawowe świadczenie ze strony pracodawcy na rzecz pracownika w zamian za świadczoną pracę. Powinno odpowiadać rodzajowi pracy i kwalifikacjom pracownika oraz być wypłacane terminowo. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby odpowiednie organy sprawdzały czy pracodawcy przestrzegają przepisów przy wypłacie wynagrodzeń.

Zobacz: Dla kogo wynagrodzenie akordowe?

Termin wypłaty wynagrodzenia

Termin wypłaty wynagrodzenia, miejsce i czas powinny być ustalone w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy. Wynagrodzenie za pracę powinno być wypłacane przynajmniej raz w miesiącu w ustalonym i stałym terminie. Wynagrodzenie płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu niezwłocznie po obliczeniu, nie później jednak niż do 10 dnia następnego miesiąca kalendarzowego. Jeśli dzień wypłaty wynagrodzenia będzie dniem ustawowo wolnym od pracy, wynagrodzenie należy wypłacić w dniu poprzednim.

Postępowanie kontrolne

Postępowanie kontrolne ma na celu ustalenie stanu faktycznego w zakresie przestrzegania prawa pracy. Kontrole przeprowadzają inspektorzy pracy, działający w ramach właściwości terytorialnej okręgowych inspektoratów pracy. W toku postępowania kontrolnego inspektorzy mają prawo m.in. do:

  1. żądania od podmiotu kontrolowanego oraz od wszystkich pracowników pisemnych i ustnych informacji w sprawach objętych kontrolą,
  2. wykonywania niezbędnych dla celów kontroli odpisów lub wyciągów z dokumentów,
  3. żądania od pracodawcy przedstawienia przepisów wewnątrzzakładowych dot. wypłaty zarobków (regulaminy wynagradzania, układy zbiorowe pracy).

Inspektorzy pracy muszą posiadać upoważnienie do przeprowadzania kontroli u przedsiębiorcy, które powinno zawierać m.in. wskazanie podstawy prawnej przeprowadzenia kontroli oraz wskazanie daty rozpoczęcia i przewidywanego terminu zakończenia kontroli. 

Kontrola ZUS

Kontrola przeprowadzana przez inspektorów ZUS polega na sprawdzeniu czy pracodawca prawidłowo i rzetelnie oblicza i opłaca składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne swoich pracowników. W tym celu konieczne jest sprawdzenie zgodności list płac i innych dokumentów płacowych z dokumentacją wysyłaną do ZUS.

Podstawą kontroli są więc listy płac, umowy i rachunki do tych umów oraz komplety dokumentów wysyłanych do ZUS. W razie wykrycia nieprawidłowości pracodawca jest wzywany do ich usunięcia we wskazanym terminie.

Zobacz serwis: Zarobki i prawo

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kontrole zarobków przeprowadzają inspektorzy pracy, działający w ramach właściwości terytorialnej okręgowych inspektoratów pracy.
Kontrole zarobków przeprowadzają inspektorzy pracy, działający w ramach właściwości terytorialnej okręgowych inspektoratów pracy.

Webinarium: Split payment i biała lista149.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magda Judejko

Prawnik, Inspektor ds. Ochrony Danych Osobowych, PM

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama