| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Zarobki i prawo > Co może zrobić pracownik, który nie otrzyma swoich zarobków

Co może zrobić pracownik, który nie otrzyma swoich zarobków

Często się zdarza, że pracownicy nie otrzymują swojego wynagrodzenia w określonym terminie lub wcale nie otrzymują wynagrodzenia. Co mogą zrobić w takiej sytuacji?

Pracownik za ma obowiązek świadczyć pracę na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy. W zamian pracodawca ma obowiązek wypłacać pracownikom wynagrodzenie za pracę. Pracodawca ma obowiązek terminowego wypłacania wynagrodzenie. Powinien tego dokonać co najmniej raz w miesiącu, w stałym z góry ustalonym terminie. Wynagrodzenie należy wypłacać pod koniec miesiąca, niezwłocznie po ustaleniu jego wysokości. Wynagrodzenie nie powinno być wypłacane później niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego.

Pracownik, który nie otrzymuje wynagrodzenia w terminie lub któremu pracodawca wcale nie wypłaca wynagrodzenia nie pozostaje bezradny. Ma parę możliwości dochodzenia sowich zarobków.

Pracownika nie obchodzi przyczyna braku wynagrodzenia. Pracownik ma prawo do wypłaty wynagrodzenia w określonej wysokości i w określonym czasie. Pracownika nie interesują przyczyny, które powodują, że pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia. Nie ma też znaczenia, że pracodawca nie ponosi winy za swoją złą sytuację finansową i z tego powodu nie płaci pracownikom pensji.

Prawem pracownika, który nie otrzymuje wynagrodzenia jest prawo złożenia do sądu pracy pozwu o wypłatę wynagrodzenia za pracę wraz z odsetkami z tytułu opóźnienia. Odsetki przysługują pracownikowi nawet, kiedy nie poniósł żadnej szkody z powodu opóźnienia w wypłacie wynagrodzenia. Odsetki przysługują także, kiedy opóźnienie było spowodowane okolicznościami, na które pracodawca nie miał wpływu.

W zależności, jaka dużą kwotę wynagrodzenia chce odzyskać pracownik wnosi pozew do sądu rejonowego (pracy) – jeśli wartość przedmiotu sporu wynosi do 75 tyś. zł. lub do sądu okręgowego (pracy) – jeśli wartość przedmiotu sporu wynosi powyżej do 75 tyś. zł.

W sprawach ze stosunku pracy pracownik nie ponosi kosztów związanych z wniesieniem pozwu., w których wartość nie przekracza 50 tyś. zł. Jeśli wartość sporu przekracza 50 tyś. zł. pracownik wnosi tzw. opłatę stosunkową. Wynosi ona 5 proc. wartości sporu, jednak nie mniej niż 30 zł i nie więcej niż 100 tyś. zł. Jeśli pracownik nie może pokryć kosztów sądowych może złożyć wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych.

Niewypłacania przez pracodawcę wynagrodzenia pracownikom stanowi ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracodawcy. Jest to wystarczająca podstawa do rozwiązania przez pracownika umowy o pracę w trybie natychmiastowym.

Pracownik może również wnieść skargę do okręgowego inspektora pracy o fakcie, że pracodawca nie wypłaca mu wynagrodzenia. Inspektor może nakazać pracodawcy wypłatę wynagrodzenia za pracę oraz innych świadczeń przysługujących pracownikowi (nakazy takie podlegają natychmiastowemu wykonaniu) lub wszcząć postępowanie w sprawie popełnienia wykroczenia przeciwko prawom pracownika.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK