| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Zarobki i prawo > Do kiedy pracodawca powinien wypłacać wynagrodzenie

Do kiedy pracodawca powinien wypłacać wynagrodzenie

Obowiązkiem pracownika jest wypłacanie wynagrodzenia w terminie. Pracownik za swoją pracę powinien otrzymywać wynagrodzenia. Pracodawca za świadczoną przez pracownika powinien wypłać mu pensje.


Pracodawca musi swoim pracownikom wypłacać wynagrodzenie co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie. Pracodawca musi wypłacać zarobki raz w miesiącu z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości. Pracownicy muszą otrzymać swoje pensje nie później niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego.

Wynagrodzenie jest prawem pracownika, a obowiązkiem pracodawcy.

Pracodawca ma obowiązek terminowego wypłacania pracownikom wynagrodzenia. Termin wypłaty powinien być stały i z góry określony. Pracodawca określając termin wynagrodzenia musi wskazać konkretną datę, np. 5 dzień miesiąca po miesiącu, z którego przysługuje wynagrodzenie. Termin wypłaty wynagrodzenia pracodawca może określić w umowie o pracę, w regulaminie wynagradzania lub układzie zbiorowym pracy.

Wynagrodzenie pracodawca powinien otrzymać raz co najmniej raz w miesiącu. Nie musi to być jednak miesiąc kalendarzowy. Zapis iż, pracodawca powinien otrzymać wynagrodzenie co najmniej raz w miesiącu oznacza, że pracownik może otrzymać wynagrodzenie więcej niż jeden raz w miesiącu. Każdy zapis, który jest dla pracownika korzystny zawsze może zostać wprowadzony w system wypłacania wynagrodzeń.

Wynagrodzenie wypłacane miesięcznie pracodawca musi wypłacane za miesiąc z dołu, niezwłocznie po ustaleniu pełnej wysokości.

Wynagrodzenie musi zostać pracownikowi wypłacone nie później niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego, po miesiącu w którym pracownik zyskał prawo do wynagrodzenia. W przypadku, kiedy dzień wypłaty wynagrodzenia przypada na dzień wolny od pracy, wynagrodzenie należy wypłacić przed dniem wypłaty wynagrodzenia.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Galt

Prawo, podatki, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK