reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek chorobowy > Czy premia i nagroda zostaną wliczone do podstawy wymiaru zasiłku?

Czy premia i nagroda zostaną wliczone do podstawy wymiaru zasiłku?

Pracuję w tej samej firmie od 2 maja 2009 r. Zachorowałem 13 stycznia i od tego czasu jestem na zwolnieniu chorobowym. W jaki sposób pracodawca ustali wysokość mojego zasiłku? Otrzymuję stałe wynagrodzenie w wysokości 2000 zł brutto oraz 10% premii, zagwarantowanej w umowie o pracę. W roku poprzednim chorowałem na przełomie sierpnia i września. Wtedy premii nie wliczono mi do wysokości wynagrodzenia chorobowego. Dodatkowo w grudniu 2009 r. wszyscy pracownicy otrzymali nagrody świąteczne w tej samej wysokości – 200 zł brutto. Czy premie oraz nagroda i tym razem nie zostaną wciągnięte do podstawy zasiłku? Od czego to zależy?

Ekspert odpowiada:

Wysokość przysługującego Panu wynagrodzenia chorobowego została słusznie obliczona bez uwzględnienia premii. Pracodawca również za styczeń ustali podstawę świadczenia, przyjmując jedynie średnie wynagrodzenie zasadnicze z przepracowanych miesięcy (od maja do grudnia 2009 r., ponieważ zatrudnienie jeszcze nie trwa rok), bez premii i nagrody.

Przy ustalaniu wysokości zasiłków, oprócz wynagrodzenia zasadniczego pracownikom wlicza się również inne składniki wynagrodzenia takie jak premie i nagrody. Jednak, by dany składnik wynagrodzenia został wliczony do podstawy zasiłku, nie może być wypłacany za czas kiedy chorujemy. Nie są wliczane również do podstawy świadczeń składniki wynagrodzenia, których wysokość nie jest uzależniona od naszych indywidualnych wyników pracy.

Rozstrzygające znaczenie mają w tym przypadku zapisy w umowie o pracę, obowiązujące w firmie przepisy płacowe/regulaminy wynagradzania. Jeśli premia/nagroda ulega pomniejszeniu proporcjonalnie do okresu pobierania zasiłków, to wtedy może być doliczona do podstawy świadczeń chorobowych. Kiedy natomiast postanowienia takie przewidują, że dany składnik wynagrodzenia jest wypłacany niezależnie od okresów pobierania zasiłków, a więc otrzymamy go również za okresy niezdolności do pracy, to wtedy składnik ten nie zostanie uwzględniony w podstawie wymiaru świadczenia chorobowego (bo i tak zostanie wypłacony niezależnie od naszej choroby).

Istnieją również przypadki, kiedy u pracodawcy nie ma żadnych ustaleń dotyczących powyższych sytuacji. Czyli kiedy ani umowa, ani regulamin wynagradzania nie mówi o tym, czy zachowujemy pełne prawo do dodatkowych składników wynagrodzenia za okresy, kiedy pobieramy zasiłki z ubezpieczenia społecznego. W takich okolicznościach przepisy przewidują, iż należy uznać, że dany składnik nie przysługuje za okres pobierania zasiłku (chyba, że pracodawca udowodni, że jest inaczej). W konsekwencji taki składnik wynagrodzenia powinien zostać wliczony do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego/zasiłku.

W Pana przypadku, nagrodę świąteczną otrzymali wszyscy pracownicy, bez względu na swoje wyniki pracy, a premia jest Panu wypłacana bez względu na to, czy chorował Pan w danym miesiącu, czy też nie. Dlatego obydwa te składniki wynagrodzenia nie są wliczane do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłku. A więc wynagrodzenie chorobowe (przysługujące za pierwsze 33 dni choroby w roku dla pracowników poniżej 50 roku życia) wyniesie 1380,64 zł (2000 zł – 13,71% składek finansowanych ze środków pracownika tj. 1725,80 zł x 80%), czyli 46,02 zł za każdy dzień zwolnienia lekarskiego(1380,64 zł :30).

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U . z 2005 r. nr 31, poz. 267 z późn. zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Lubasz i Wspólnicy

Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama