REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy premia i nagroda zostaną wliczone do podstawy wymiaru zasiłku?

Ewa Zawiślak-Szatańska

REKLAMA

REKLAMA

Pracuję w tej samej firmie od 2 maja 2009 r. Zachorowałem 13 stycznia i od tego czasu jestem na zwolnieniu chorobowym. W jaki sposób pracodawca ustali wysokość mojego zasiłku? Otrzymuję stałe wynagrodzenie w wysokości 2000 zł brutto oraz 10% premii, zagwarantowanej w umowie o pracę. W roku poprzednim chorowałem na przełomie sierpnia i września. Wtedy premii nie wliczono mi do wysokości wynagrodzenia chorobowego. Dodatkowo w grudniu 2009 r. wszyscy pracownicy otrzymali nagrody świąteczne w tej samej wysokości – 200 zł brutto. Czy premie oraz nagroda i tym razem nie zostaną wciągnięte do podstawy zasiłku? Od czego to zależy?

Ekspert odpowiada:

REKLAMA

Wysokość przysługującego Panu wynagrodzenia chorobowego została słusznie obliczona bez uwzględnienia premii. Pracodawca również za styczeń ustali podstawę świadczenia, przyjmując jedynie średnie wynagrodzenie zasadnicze z przepracowanych miesięcy (od maja do grudnia 2009 r., ponieważ zatrudnienie jeszcze nie trwa rok), bez premii i nagrody.

REKLAMA

Przy ustalaniu wysokości zasiłków, oprócz wynagrodzenia zasadniczego pracownikom wlicza się również inne składniki wynagrodzenia takie jak premie i nagrody. Jednak, by dany składnik wynagrodzenia został wliczony do podstawy zasiłku, nie może być wypłacany za czas kiedy chorujemy. Nie są wliczane również do podstawy świadczeń składniki wynagrodzenia, których wysokość nie jest uzależniona od naszych indywidualnych wyników pracy.

Rozstrzygające znaczenie mają w tym przypadku zapisy w umowie o pracę, obowiązujące w firmie przepisy płacowe/regulaminy wynagradzania. Jeśli premia/nagroda ulega pomniejszeniu proporcjonalnie do okresu pobierania zasiłków, to wtedy może być doliczona do podstawy świadczeń chorobowych. Kiedy natomiast postanowienia takie przewidują, że dany składnik wynagrodzenia jest wypłacany niezależnie od okresów pobierania zasiłków, a więc otrzymamy go również za okresy niezdolności do pracy, to wtedy składnik ten nie zostanie uwzględniony w podstawie wymiaru świadczenia chorobowego (bo i tak zostanie wypłacony niezależnie od naszej choroby).

REKLAMA

Istnieją również przypadki, kiedy u pracodawcy nie ma żadnych ustaleń dotyczących powyższych sytuacji. Czyli kiedy ani umowa, ani regulamin wynagradzania nie mówi o tym, czy zachowujemy pełne prawo do dodatkowych składników wynagrodzenia za okresy, kiedy pobieramy zasiłki z ubezpieczenia społecznego. W takich okolicznościach przepisy przewidują, iż należy uznać, że dany składnik nie przysługuje za okres pobierania zasiłku (chyba, że pracodawca udowodni, że jest inaczej). W konsekwencji taki składnik wynagrodzenia powinien zostać wliczony do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego/zasiłku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W Pana przypadku, nagrodę świąteczną otrzymali wszyscy pracownicy, bez względu na swoje wyniki pracy, a premia jest Panu wypłacana bez względu na to, czy chorował Pan w danym miesiącu, czy też nie. Dlatego obydwa te składniki wynagrodzenia nie są wliczane do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłku. A więc wynagrodzenie chorobowe (przysługujące za pierwsze 33 dni choroby w roku dla pracowników poniżej 50 roku życia) wyniesie 1380,64 zł (2000 zł – 13,71% składek finansowanych ze środków pracownika tj. 1725,80 zł x 80%), czyli 46,02 zł za każdy dzień zwolnienia lekarskiego(1380,64 zł :30).

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U . z 2005 r. nr 31, poz. 267 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewolucja w Policji?: Szkolenia 100% stacjonarne są historią? Szkolenia hybrydowe! Pierwsze zawodowe podoficerskie

Od 20 maja do 10 czerwca szkolenia hybrydowe policjantów. W Krakowie. Wdrożenie tego rozwiązania w całej Polsce zostałoby (prawdopodobnie) przyjęte z zadowoleniem przez mundurowych.

8 tys. zł dotacji do wzięcia. Rusza pilotażowy projekt wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm

8 tys. zł dotacji do wzięcia przez 195 przedsiębiorstw. Bank Światowy wybrał Koalicję na rzecz Polskich Innowacji (KPI) do wdrożenia w Polsce pilotażowego projektu wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm. Nabór do projektu rozpocznie się 23 maja 2024 r.

Zmiany dla rolników. Oznaczanie graficzne składników pochodzących od owadów i gotowe strefy produkcji rolniczej. Propozycje Kukiz'15 i PiS

W środę poseł Jarosław Sachajko z partii Kukiz’15 ogłosił trzy nowe projekty ustaw, które zostaną złożone przez klub PiS i koło Kukiz’15. 

Od 1100 zł do 4400 zł – tyle możesz dostać na uzyskanie wykształcenia wyższego. Sprawdź kiedy złożyć wniosek i kto ma szansę.

Od 1100 zł do 4400 zł – takie dofinansowanie można dostać na uzyskanie wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski na przyszły rok akademicki można już składać. Jednak trzeba spełnić określone warunki.

REKLAMA

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie. Czy świadczenia socjalne, otrzymywane przez pracownika z zakładowego funduszu socjalnego (ZFŚS), podlegają opodatkowaniu? Co mówi prawo podatkowe w tym zakresie?

Darowizna pieniędzy od babci lub dziadka. Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Czy darowizna pieniędzy od babci lub dziadka podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn? To zależy od kilku czynników określonych precyzyjnie przez ustawodawcę. Sprawdźmy, kiedy taka darowizna środków pieniężnych w gotówce jest zwolniona z podatku, a kiedy może zostać opodatkowana.

Wybory do europarlamentu 2024. Osoby niepełnosprawne powinny pamiętać o tych terminach

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca 2024 r. Wyborcy niepełnosprawni i seniorzy muszą jednak wcześniej dopełnić niezbędnych formalności, jeśli chcą skorzystać z przysługujących im uprawnień. Mają na to kilka najbliższych dni.

Dodatek do bonu energetycznego 300-1200 zł. Senat obniża jedną z 4 opłat za prąd. Obniżka dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł

Oszczędność dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł dotyczy okresu od 1 lipca 2024 r. do końca grudnia 2024 r. I wynika z zawieszenia opłaty mocowej. Taka propozycja powstała w Senacie. Będzie niedługo głosowana.

REKLAMA

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. MON podało trzy wakacyjne terminy, pierwszy rusza już od 10 czerwca

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. Wojsko Polskie zaplanowało trzy terminy szkoleń w ramach programu „Wakacje z wojskiem”. Każdy termin obejmuje 27 dni. Pierwsze szkolenia MON zaplanowało w terminie od 10 czerwca do 6 lipca. Kto może skorzystać z tego szkolenia wojskowego, jak się zgłosić?

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Premier Tusk ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz dofinansowanie części wynagrodzeń pracowników. "Od czwartku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku pożaru hali targowej przy ul. Marywilskiej w Warszawie mogą się zgłaszać do ZUS o pomoc" - poinformował premier Donald Tusk. Jak dodał, w przygotowaniu są również m.in. zwolnienia podatkowe.

REKLAMA