reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek chorobowy > Zasiłek chorobowy – Vademecum

Zasiłek chorobowy – Vademecum

Zasiłek chorobowy jest świadczeniem, które przysługuje osobom ubezpieczonym w przypadku niezdolności do pracy spowodowanej chorobą. Prawo do zasiłku chorobowego przysługuje także w razie wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.

Kto ma prawo do zasiłku chorobowego

Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy, nie dłużej niż przez 182 dni, a w przypadku gruźlicy nie dłużej niż przez 270 dni. Za czas niezdolność do pracy, która przypada na okres ciąży ubezpieczone mają prawo do zasiłku chorobowego przez okres do 270 dni.

Zobacz także: Komu i na jakich zasadach przysługuje zasiłek chorobowy

Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który jest ubezpieczony ubezpieczeniem chorobowym lub wypadkowym. W związku z tym osoba nieubezpieczona nie może liczyć na zasiłek chorobowy.

Ponadto prawo do zasiłku chorobowego nie przysługuje między innymi:

  • jeżeli niezdolność do pracy przypada w czasie urlopu bezpłatnego, urlopu wychowawczego lub w czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego,
  • jeżeli niezdolność do pracy przypada w czasie odbywania czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego,
  • za okresy niezdolności do pracy, w których ubezpieczony zachowuje prawo do wynagrodzenia,
  • za cały okres niezdolności do pracy, jeżeli niezdolność ta spowodowana została w wyniku umyślnego przestępstwa lub wykroczenia popełnionego przez tego ubezpieczonego oraz za okres pierwszych 5 dni niezdolności do pracy jeżeli została spowodowana została nadużyciem alkoholu.

Zobacz także: Kiedy nie mamy prawa do zasiłku chorobowego

Osoba ubezpieczona ma prawo do zasiłku chorobowego w razie niezdolności do pracy po tak zwanym okresie oczekiwania. Długość okresu oczekiwania jest zróżnicowana ze względu na rodzaj ubezpieczenia chorobowego. Ubezpieczony podlegający ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo ma prawo do zasiłku chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. W jego wypadku okres wyczekiwania wynosi 30 dni. Dłuższy, bo 90 dniowy okres wyczekiwania obowiązuje osoby podlegające ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie.

Do okresu ubezpieczenia zalicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa w ubezpieczeniu nie przekracza 30 dni lub jest spowodowana urlopem wychowawczym, bezpłatnym lub odbywaniem czynnej służby wojskowej.

Zobacz także: Czym jest okres wyczekiwania na zasiłek chorobowy

Zasiłek chorobowy przysługuje tylko ubezpieczonym

Zasiłek chorobowy może przysługiwać tylko osobom ubezpieczonym. Zasiłek przysługuje albo z ubezpieczenia chorobowego albo z ubezpieczenia wypadkowego. Prawo do zasiłku chorobowego mamy z ubezpieczenia wypadkowego, w przypadku niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową. Natomiast osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym mają prawo do zasiłku w razie wystąpienia niezdolności do pracy spowodowanej innym wydarzeniem.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podstawowym dokument, który należy złożyć w celu uzyskania prawa do zasiłku chorobowego jest zaświadczenie lekarskie. fot. Fotolia
Podstawowym dokument, który należy złożyć w celu uzyskania prawa do zasiłku chorobowego jest zaświadczenie lekarskie. fot. Fotolia

CIT 2020. Komentarz119.40 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Gałęski

Radca prawny i Partner w kancelarii LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. we Wrocławiu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama