| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek macierzyński > Czy osoby łączące dodatkowy zasiłek macierzyński z pracą mają prawo do zasiłku w przypadku choroby

Czy osoby łączące dodatkowy zasiłek macierzyński z pracą mają prawo do zasiłku w przypadku choroby

Internauta pyta:Jestem „świeżo upieczoną” mamą, przebywającą od 13 kwietnia 2010r. na 2 tygodniowym dodatkowym urlopie macierzyńskim. Złożyłam wniosek u mojego pracodawcy dotyczący jednoczesnego podjęcia pracy w trakcie tego urlopu, w wymiarze 1/4 etatu (generalnie jestem zatrudniona na pełny etat). Jednak 11 kwietnia 2010r. źle się poczułam i po wizycie lekarskiej otrzymałam zwolnienie ZUS ZLA na okres od 12 do 16 kwietnia 2010 r. Jakie w takim przypadku są moje prawa do dalszego pobierania zasiłku macierzyńskiego? Czy on przepada za okres mojej choroby? Czy należy mi się zasiłek chorobowy? Jeśli tak, to jak zostanie obliczona jego wysokość?

- do 12 kwietnia 2010r. pobiera Pani tylko pełny zasiłek macierzyński,
- od 13 do 16 kwietnia 2010r. ma Pani prawo do ¾ wysokości zasiłku macierzyńskiego oraz do wynagrodzenia chorobowego wyliczonego z zarobków przysługujących za pracę na ¼ etatu,
- od 17 do 26 kwietnia 2010r. należy się Pani ¾ wysokości zasiłku macierzyńskiego i wynagrodzenie zasadnicze za wykonaną pracę, zgodnie z ustaloną stawką za ¼ etatu.

Zobacz również serwis: Zasiłki

Oczywiście, otrzymane od lekarza zwolnienie lekarskie powinno być dostarczone pracodawcy w ciągu 7 dni od daty jego wystawienia, by na jego podstawie mogło by wypłacone świadczenie chorobowe.
Należy zaznaczyć, że powyższy sposób postępowania ma także zastosowanie w sytuacji, gdy rodzic przedłożyłby zwolnienie lekarskie np. w związku z koniecznością sprawowania opieki nad dzieckiem lub innym członkiem rodziny. Wtedy należny byłby zasiłek opiekuńczy, a nie wynagrodzenie chorobowe/zasiłek chorobowy.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 ze zm.)
Kodeks pracy
Ustawa z dnia 13 października1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jednolity - Dz. U. z 2007 r. Nr 11, poz.74 z późn. zm.)

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »