REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – czy obejmie dzieci powyżej 8 lat?

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – czy obejmie dzieci powyżej 8 lat?/Fot. Shutterstock
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – czy obejmie dzieci powyżej 8 lat?/Fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy obecnie nie obejmuje dzieci powyżej 8 roku życia, z wyjątkiem dzieci niepełnosprawnych. Czy w związku z nauczaniem zdalnym rząd zamierza to zmienić? Komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Do kiedy można go uzyskać?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla starszych dzieci?

Czy rząd planuje zmiany w przyznawaniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego tak by obejmował dzieci powyżej 8 roku życia?

REKLAMA

REKLAMA

Takie pytanie zadała grupa posłów w interpelacji nr 14144 do prezesa Rady Ministrów w sprawie dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Zdaniem posłów wielu rodziców nie jest w stanie zapewnić opieki dla dzieci w wieku 9 czy 10 lat. Ze względu zaś na warunki związane z wystąpieniem epidemii oraz przejście szkół na nauczanie zdalne rząd powinien myśleć znacznie szerszymi kategoriami uwzględniającymi bezpieczeństwo małoletniego.

„Postulat - zapewnienia osobistej opieki nad zdrowymi dziećmi powyżej 8 roku życia, w szczególności „nad dziećmi w wieku 9 i 10 lat”, mający na celu przeprowadzenie procesu legislacyjnego zmiany zapisów specustawy, które wprowadziły dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest niewystarczający (przede wszystkim proces ten wymaga nowelizacji przepisów ustawy zasiłkowej). Tak istotna zmiana wymaga nie tylko szerszej dyskusji, analiz oraz konsultacji np. społecznych, ale także należy uwzględnić, że może oddziaływać na cały system ubezpieczeń społecznych. Nie może także przekreślać już wypracowanego w tej materii dorobku prawnego” odpowiedział 27 listopada na interpelację poselską sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Stanisław Szwed.

Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!

Dodał, iż powiązanie prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego z troską o jakość nauki zdalnej uczniów szkół podstawowych starszych niż 8-letnie znacząco zniekształca instytucję ubezpieczeniową, jaką jest prawo do zasiłku opiekuńczego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Za cenne jednak – zdaniem Szweda – należy uznać propozycje zmian dotyczące ułatwień w uzyskaniu prawa do świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia chorobowego związanych z potrzebą zapewnienia opieki nad najmłodszymi.

Co to znaczy dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został określony w ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Przysługuje on w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko albo niemożności sprawowania opieki przez nianię albo dziennego opiekuna z powodu COVID-19.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – do ilu lat?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom dzieci w wieku do lat 8.

Na dzieci starsze może zostać wypłacony zasiłek opiekuńczy, jednak jest on przewidziany tylko na dziecko chore.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko niepełnosprawne

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom dzieci:

  • do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności;
  • do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności;
  • do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego,

Ponadto, zasiłek przysługuje rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od pełnienia służby z powodu konieczności zapewnienia osobistej opieki nad taką osobą.

Do kiedy dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego już kilkakrotnie było przedłużane. Obecnie zasiłek dla rodziców przysługuje nie dłużej niż do 24 grudnia 2020 r.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (j. t. Dz. U. z 2020 r., poz. 1842)

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 listopada 2020 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (Dz. U. z 2020 r., poz. 2109)

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 listopada 2020 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (Dz. U. z 2020 r., poz. 2108)

Polecamy serwis: Zasiłki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA