REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – czy obejmie dzieci powyżej 8 lat?

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – czy obejmie dzieci powyżej 8 lat?/Fot. Shutterstock
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – czy obejmie dzieci powyżej 8 lat?/Fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy obecnie nie obejmuje dzieci powyżej 8 roku życia, z wyjątkiem dzieci niepełnosprawnych. Czy w związku z nauczaniem zdalnym rząd zamierza to zmienić? Komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Do kiedy można go uzyskać?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla starszych dzieci?

Czy rząd planuje zmiany w przyznawaniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego tak by obejmował dzieci powyżej 8 roku życia?

REKLAMA

REKLAMA

Takie pytanie zadała grupa posłów w interpelacji nr 14144 do prezesa Rady Ministrów w sprawie dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Zdaniem posłów wielu rodziców nie jest w stanie zapewnić opieki dla dzieci w wieku 9 czy 10 lat. Ze względu zaś na warunki związane z wystąpieniem epidemii oraz przejście szkół na nauczanie zdalne rząd powinien myśleć znacznie szerszymi kategoriami uwzględniającymi bezpieczeństwo małoletniego.

„Postulat - zapewnienia osobistej opieki nad zdrowymi dziećmi powyżej 8 roku życia, w szczególności „nad dziećmi w wieku 9 i 10 lat”, mający na celu przeprowadzenie procesu legislacyjnego zmiany zapisów specustawy, które wprowadziły dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest niewystarczający (przede wszystkim proces ten wymaga nowelizacji przepisów ustawy zasiłkowej). Tak istotna zmiana wymaga nie tylko szerszej dyskusji, analiz oraz konsultacji np. społecznych, ale także należy uwzględnić, że może oddziaływać na cały system ubezpieczeń społecznych. Nie może także przekreślać już wypracowanego w tej materii dorobku prawnego” odpowiedział 27 listopada na interpelację poselską sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Stanisław Szwed.

Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!

Dodał, iż powiązanie prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego z troską o jakość nauki zdalnej uczniów szkół podstawowych starszych niż 8-letnie znacząco zniekształca instytucję ubezpieczeniową, jaką jest prawo do zasiłku opiekuńczego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Za cenne jednak – zdaniem Szweda – należy uznać propozycje zmian dotyczące ułatwień w uzyskaniu prawa do świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia chorobowego związanych z potrzebą zapewnienia opieki nad najmłodszymi.

Co to znaczy dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został określony w ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Przysługuje on w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko albo niemożności sprawowania opieki przez nianię albo dziennego opiekuna z powodu COVID-19.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – do ilu lat?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom dzieci w wieku do lat 8.

Na dzieci starsze może zostać wypłacony zasiłek opiekuńczy, jednak jest on przewidziany tylko na dziecko chore.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko niepełnosprawne

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom dzieci:

  • do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności;
  • do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności;
  • do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego,

Ponadto, zasiłek przysługuje rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od pełnienia służby z powodu konieczności zapewnienia osobistej opieki nad taką osobą.

Do kiedy dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego już kilkakrotnie było przedłużane. Obecnie zasiłek dla rodziców przysługuje nie dłużej niż do 24 grudnia 2020 r.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (j. t. Dz. U. z 2020 r., poz. 1842)

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 listopada 2020 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (Dz. U. z 2020 r., poz. 2109)

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 listopada 2020 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (Dz. U. z 2020 r., poz. 2108)

Polecamy serwis: Zasiłki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Biskupi niezadowoleni ze zmian w związku z lekcjami religii w szkołach

Konferencja Episkopatu Polski opublikowała w środę stanowisko w sprawie zmian w organizacji lekcji religii w szkołach podejmowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Biskupi wyrażają sprzeciw. 

Kwota zasiłku pogrzebowego wzrośnie z 4000 do 7000 złotych. Czy wyższy zasiłek wypłacany będzie już w 2024 r.?

Zasiłek pogrzebowy ma na celu pokrycie kosztów pogrzebu. Komu przysługuje? Obecna kwota zasiłku pogrzebowego nie była zmieniana od kilkunastu lat. 

Zakaz przebywania na określonym obszarze przy granicy z Białorusią. Od 13 czerwca powstanie tam strefa buforowa

Szef MSWiA, Tomasz Siemoniak, podpisał w środę rozporządzenie dotyczące utworzenia tzw. strefy buforowej przy granicy polsko-białoruskiej. Dokument ten został przesłany do publikacji w Dzienniku Ustaw i wejdzie w życie w czwartek.

Strefa buforowa przy granicy z Białorusią od 13 czerwca 2024 r. Jaki obszar? Zakaz przebywania osób postronnych. Rozporządzenie już w Dzienniku Ustaw

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji podpisał 12 czerwca 2024 r. rozporządzenie w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy państwowej Polski z Republiką Białorusi. Rozporządzenie to zostało tego samego dnia opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wejdzie w życie jutro - 13 czerwca.

REKLAMA

Kalendarz roku szkolnego 2024/2025. Jak korzystanie zaplanować urlop z dzieckiem

Wiemy już, jak wygląda organizacja roku szkolnego na rok 2024/2025. Wiemy też, kiedy będą wypadać dni ustawowo wolne od pracy do końca 2024 i w 2025 r. Można więc zaplanować urlop tak, aby jak najbardziej skorzystać z dodatkowych dni wolnych. Podpowiadamy, jak to zrobić. 

Co dalej z muzyką i filmami w internecie? Nadchodzą zmiany w prawie autorskim. Jak odczuje je przeciętny odbiorca?

Co dalej z muzyką i filmami w internecie? Będą zmiany. Nadchodzą zmiany w prawie autorskim. To cieszy, ale Polska ma w tym zakresie 3 lata opóźnienia, a same zmiany były tworzone w rzeczywistości sprzed 10 lat.

Znęcano się ze szczególnym okrucieństwem nad dwumiesięczną dziewczynką. Ruszył proces rodziców

W środę w Sądzie Okręgowym w Kaliszu ruszył proces rodziców dwumiesięcznej dziewczynki oskarżonych o znęcanie nad dzieckiem ze szczególnym okrucieństwem.

ZUS: Rodzice muszą się pospieszyć z wnioskiem. Inaczej stracą 800 plus za czerwiec. Nowy okres świadczeniowy 2024/2025

ZUS informuje, że wielu rodziców i opiekunów nie złożyło jeszcze wniosku o środki z programu "Rodzina 800 plus" na nowy okres świadczeniowy 2024/2025. Niedopełnienie tej formalności w skali całego kraju dotyczy około 100 tys. dzieci. Jeśli uprawnieni zrobią to jeszcze w czerwcu, mogą spodziewać się wypłaty pieniędzy najpóźniej do końca sierpnia z wyrównaniem za czerwiec i lipiec.

REKLAMA

Kalendarz roku szkolnego 2024/2025

Kalendarz roku szkolnego 2024/2025. Chociaż uczniowie i rodzice raczej myślami są teraz przy zakończeniu roku szkolnego 2023/2024 to warto mieć na uwadze, jaki będzie rozkład zajęć i wolnego po wakacjach. Kiedy jest rozpoczęcie roku szkolnego? Jak wypadają ferie? Kiedy zaczynają się wakacje. Sprawdzamy. 

Zasiłek pielęgnacyjny 2024 i 2025 r.

Ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny i komu przysługuje? Czy kwota świadczenia wzrośnie? Gdzie i jak składa się wniosek?

REKLAMA