reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek rodzinny > Wszystko o zasiłku rodzinnymi i dodatkach do zasiłku rodzinnego

Wszystko o zasiłku rodzinnymi i dodatkach do zasiłku rodzinnego

Zasiłek rodzinny oraz dodatki, które przysługują do zasiłku mają na celu choć częściowo pokryć wydatki związane z opiekę nad dzieckiem. Zasiłek przysługuje zarówno obywatelom polskim, jak i cudzoziemcom przebywającym na terytorium Polski.

Kto ma prawo do zasiłku rodzinnego

Świadczenia rodzinne przysługują obywatelom polskim oraz cudzoziemcom. Cudzoziemcom przysługuje zasiłek rodzinny w przypadku, kiedy zamieszkują na terytorium Polski przez okres zasiłkowy. Okres zasiłkowy to okres od dnia 1 listopada do dnia 31 października następnego roku kalendarzowego, na jaki ustala się prawo do świadczeń rodzinnych.

Prawo do zasiłku rodzinnego i dodatków do tego zasiłku przysługuje:

  • rodzicom, jednemu z rodziców albo opiekunowi prawnemu dziecka,
  • opiekunowi faktycznemu dziecka,
  • osobie uczącej się.

Zobacz także: Kto jest uprawniony do zasiłku rodzinnego

Kryterium dochodowe

Prawo do zasiłku rodzinnego zależy od spełnienia kryterium dochodowego. Zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli przeciętny miesięczny dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 504 zł. Natomiast w przypadku, gdy członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym albo o znacznym stopniu niepełnosprawności, zasiłek rodzinny przysługuje, jeśli przeciętny miesięczny dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 583 zł.

Przy ustalaniu uprawnień do zasiłku rodzinnego brane są pod uwagę dochody członków rodziny osiągnięte w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy oraz utrata i uzyskanie dochodu.

W przypadku, gdy dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie lub dochód osoby uczącej się przekracza kwotę uprawniającą do zasiłku rodzinnego, o kwotę niższą lub równą kwocie odpowiadającej najniższemu zasiłkowi rodzinnemu przysługującemu w okresie, na który jest on ustalany, zasiłek przysługuje, jeśli przysługiwał w poprzednim okresie zasiłkowym.

Kiedy zasiłek rodzinny nie przysługuje

Pomimo spełnienia kryterium dochodowego, które jest najważniejszym warunkiem otrzymania zasiłku, zasiłek rodzinny może nie przysługiwać.

Dziecko lub osoba ucząca się pozostają w związku małżeńskim nie otrzymają zasiłku rodzinnego.

Dziecko, które zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie albo w rodzinie zastępczej oraz osoba ucząca się została umieszczona w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie nie uzyska prawo do zasiłku rodzinnego. Ponadto zasiłek nie przysługuje, jeśli pełnoletnie dziecko lub osoba ucząca się jest uprawniona do zasiłku rodzinnego na własne dziecko.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Prawo do zasiłku rodzinnego zależy od spełnienia kryterium dochodowego. Zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 504 zł.
Prawo do zasiłku rodzinnego zależy od spełnienia kryterium dochodowego. Zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 504 zł.

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

KPDA Biuro rachunkowe

Doradztwo podatkowe, księgowość dla firm i obsługa w zakresie sprawozdawczości, kadr i płac oraz audytu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama