REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Bank, Mieszkanie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Mieszkanie dla młodych - limity na II kwartał 2014 r.

1 kwietnia oraz 1 października publikowane są przez Bank Gospodarstwa Krajowego warunki programu „Mieszkanie dla młodych” (Mdm), mianowicie limity cenowe. Limit Mdm to warunek cenowy - maksymalna, akceptowana cena m² mieszkania, które można nabyć korzystając z finansowego wsparcia ze strony państwa. Jakie warunki obowiązują w programie Mdm w 2014 roku?

Zadłużone mieszkanie w spadku – przyjąć czy nie?

Spadek przechodzi na spadkobiercę już w momencie śmierci spadkodawcy. Chociaż spadek kojarzy się ze wzrostem pieniężnym, często okazuje się, że krewny zostawił nam długi, które mamy obowiązek spłacać. W przypadku mieszkania należy się zastanowić jaka jest jego wartość rynkowa i jak duże zadłużenie otrzymaliśmy w spadku. Podpowiadamy czy należy przyjąć zadłużone mieszkanie w spadku, czy nie.

Czy właściciel mieszkania musi być w nim zameldowany?

Właściciel mieszkania nie ma obowiązku zmiany miejsca zameldowania i co za tym idzie zmiany dokumentów dopóki nie zacznie mieszkać w nowym lokalu na stałe. Jeśli mieszkanie jest wyłącznie mieszkaniem pod wynajem, właściciel nie musi meldować w nim nikogo. Kiedy wobec tego właściciel powinien zameldować się w nowym mieszkaniu? Zobacz poradnik.

Spółdzielcze prawo lokatorskie – co to takiego?

Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu obejmuje wielu z tych, którzy mieszkają w nieruchomościach łączonych w spółdzielnie mieszkaniowe. Za początek obowiązywania prawa lokatorskiego uznaje się moment podpisania umowy pomiędzy lokatorem a spółdzielnią. Czym jest dokładnie spółdzielcze prawo lokatorskie?

REKLAMA

Cele spółdzielni mieszkaniowej

Pierwszym i najważniejszym celem spółdzielni mieszkaniowych jest zaspokajanie mieszkaniowych i innych potrzeb mieszkańców oraz ich rodzin. Jeśli posiadamy prawo spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, nasze potrzeby wynikające z pracy spółdzielni mieszkaniowej, do której należymy, powinny być zaspokajane. Jakie są najważniejsze cele spółdzielni mieszkaniowych?

Mieszkanie obok cmentarza - kupować czy nie?

Według statystyk coraz więcej Polaków nie ma zastrzeżeń co do mieszkania obok cmentarzy. Mieszkanie obok cmentarza nie jest to tak uciążliwe jak np. przebiegająca naprzeciwko nieruchomości droga ekspresowa lub znajdujące się nieopodal lotnisko.

Najem okazjonalny odmianą najmu tradycyjnego

Najem okazjonalny jako odmiana najmu tradycyjnego wprowadzony został do polskiego porządku prawnego ustawą z dnia 17 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów. Celem najmu okazjonalnego jest wprowadzenie skuteczniejszej ochrony praw właścicieli nieruchomości przed lokatorami, którzy nadużywają swoich praw.

Kredyt studencki – jak skutecznie umorzyć zobowiązanie?

Kredyt studencki to możliwość przewidziana przez resort nauki i szkolnictwa wyższego, której celem jest umożliwienie najbiedniejszym żakom podjęcia i kontynuowania dalszej nauki w szkole wyższej. Główna zaletą kredytu studenckiego jest dwuletni okres karencji, w którym nie trzeba jeszcze spłacać zobowiązania i nie są naliczane odsetki. Co zrobić, by także i po tym okresie nie spłacać kredytu studenckiego? Poniżej krótki przewodnik dla studentów.

REKLAMA

Zastrzeżenie karty płatniczej

Zastrzeżenie karty płatniczej to procedura stosowana w wyjątkowych przypadkach, takich jak zgubienie, kradzież lub zniszczenie karty. Od stycznia 2014 dostępny jest jeden, wspólny numer służący zastrzeganiu kart płatniczych – 828 828 828.

Odpowiedzialność gminy za niedostarczenie lokalu socjalnego

Gmina ma obowiązek dostarczenia lokalu socjalnego osobom, które zostały eksmitowane z dotychczas zajmowanego mieszkania. Jeśli jednak nawet po wezwaniu komornika do wskazania innego lokalu socjalnego gmina nie dopełni tego obowiązku, poniesie ona odpowiedzialność za tego typu postępowanie. W jaki sposób gmina może odpowiedzieć za niedostarczenie lokalu socjalnego?

Problemy z uciążliwymi sąsiadami

Mieszkając w zabudowie wielorodzinnej, każdy powinien się liczyć ze zdarzającym się sporadycznie zachowaniami sąsiadów, które wykraczając poza ramy porządku domowego, czy to przez głośne zachowanie, czy to inne niestosowne zachowanie. Każdy jest człowiekiem i zdarzają się sytuacje, w których sąsiad może być uciążliwy dla drugiego sąsiada. Nieznośny sąsiad potrafi naprawdę uprzykrzyć życie.

Jak wynajmować mieszkanie z głową?

Gdy zastanawiamy się co zrobić ze starym mieszkaniem, często przechodzi nam przez myśl aby je wynająć. Wynajem pozwala na osiągnięcie dodatkowych dochodów, dzięki niemu nie musimy się również martwić utrzymaniem samego mieszkania – przeważnie to lokatorzy dzielą się rachunkami. Warto jednak pamiętać, że w stosunku do lokatorów warto kierować się tak zwanym ograniczonym zaufaniem. W jaki sposób wynajmować mieszkanie z głową?

Odpowiedzialność dewelopera za wykonanie instalacji firm zewnętrznych

Deweloper jest stroną umowy deweloperskiej i ponosi odpowiedzialność za jej wykonanie. Mimo korzystania przez niego z usług firm zewnętrznych odpowiada za jakość instalacji pomimo, iż powierzył wykonanie usług innej firmie. Na jakiej podstawie odpowiada deweloper?

Mieszkanie dla młodych w 2014 roku już pewne

Sejm przyjął już program "Mieszkanie dla Młodych". To dobra wiadomość dla młodych Polaków, którym państwo pomoże w zakupie pierwszego "M"

Zakup pierwszego mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Zakup pierwszego mieszkania to inwestycja na lata, dlatego też dokonując wyboru nieruchomości, powinniśmy dobrze się zastanowić jakiego mieszkania potrzebujemy. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę kupując pierwsze mieszkanie.

Ubezpieczenie ochrony prawnej – sprawy dotyczące nieruchomości

W związku z posiadaniem nieruchomości, niejednokrotnie dochodzi do sporów prawnych, które swój finał znajdują w sądzie. W większości wypadków niezbędna jest pomoc profesjonalisty, czyli adwokata bądź radcy prawnego. Warto zabezpieczyć się przed tego typu zdarzeniami, które co do zasady, są dosyć kosztowne. Z tego względu, bardzo korzystnym uzupełnieniem standardowego ubezpieczenia nieruchomości od szkód i zdarzeń losowych, jest dodatkowe ubezpieczenie ochrony prawnej.

Pułapki w umowie deweloperskiej

Umowy deweloperskie zawierane są między deweloperem, czyli przedsiębiorcą a nabywcą mieszkania. Przy zakupie mieszkania należy dokładnie sprawdzić treść całej umowy, aby uniknąć w przyszłości wieloletniej walki o skuteczne dochodzenie roszczenia. Jakich pułapek można spodziewać się w umowie deweloperskiej?

Założenia programu "Mieszkanie dla młodych"

Prawdopodobnie od nowego roku w życie wejdzie nowy program "Mieszkanie dla młodych". Jakie kryteria należy spełnić, aby móc skorzystać z programu? Na jakie dopłaty mogą liczyć nabywcy mieszkań w programie "Mieszkanie dla młodych"?

Związek z Włochem - jaki prawa ma dziecko?

Prawo włoskie przewiduje obowiązek utrzymywania i wychowywania dzieci przez obojga rodziców proporcjonalnie do posiadanych środków i możliwości zarobkowych. Artykuł 155 włoskiego kodeksu cywilnego (stosowany również w przypadku, kiedy rodzice nie są małżeństwem) chroni prawo dzieci do pozostania w mieszkaniu.

Gwarancja bankowa jako forma zabezpieczenia wierzytelności

Gwarancja bankowa jest jedną z coraz częściej stosowanych w praktyce form zabezpieczenia wierzytelności. Rosnące zainteresowanie gwarancją bankową wynika z faktu, że jest ona jedną z najbezpieczniejszych form osobistego zabezpieczenia wierzytelności, stosowaną na wypadek niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania przez dłużnika.

"Rodzina na swoim" - podsumowanie programu

Program "Rodzina na swoim" ma na początku 2014 r. zostać zastąpiony nowym "Mieszkaniem dla Młodych". Skutki finansowe "Rodziny na swoim" będą jednak odczuwalne w budżecie co najmniej do 2012 r.

Wady mieszkania a obniżenie czynszu w Niemczech

Prawo najmu lokali jest już bardzo skomplikowaną i rozbudowaną dziedziną prawa. Ponad 50 milionów mieszańców w Niemczech wynajmuje mieszkania. Spory prawne ( w roku 2009 ponad 250 tysięcy procesów) między wynajemcami a lokatorami są niejako zaprogramowane.

Kiedy deweloper odpowiada za wady nabytego lokalu?

Zakup nowego mieszkania to trudna decyzja. Większość kupujących musi zaciągnąć na ten cel długoletni kredyt hipoteczny. Niestety nawet w nowym mieszkaniu po jakimś czasie mogą pokazać się wady, które nie były widoczne podczas protokolarnego odbioru mieszkania. Czy deweloper odpowiada za wady nabytego lokalu?

Umowa deweloperska krok po kroku

W celu nabycia prawa własności lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego sporządzamy umowę deweloperską. Umowa ta zobowiązuje dewelopera do ustanowienia prawa odrębnej własności i przeniesienia go na nabywcę po zakończeniu budowy, a nabywcę do spełnienia świadczenia pieniężnego na rzecz dewelopera.

Zapis bankowy

Posiadacz rachunku bankowego może polecić bankowi dokonanie wypłaty po swojej śmierci określonej osobie. Taka dyspozycja wkładem na wypadek śmierci jest jednak obwarowana kilkoma wymogami formalnymi.

Wynajmowanie mieszkania od prywatnego właściciela – co warto wiedzieć?

Wiele osób wynajmuje mieszkania od prywatnych właścicieli. Co powinno znaleźć się w umowie najmu, aby prawa najemcy były właściwie chronione?

Mieszkaniowy rachunek powierniczy

Umowa deweloperska wprowadziła obowiązek posiadania przez deweloperów rachunków powierniczych. Zakup nieruchomości jest bezpieczniejszy dla kupujących mieszkania.

Bank a parabank

Parabank nie posiada prawnej definicji. Jest nim podmiot wykonujący działalność podobną do banków, ale bankiem niebędący. Pojęcie parabanku jest trudne do zdefiniowania ze względu na szeroki wachlarz czynności bankowych. W związku z tym różnorodne grupy podmiotów wykonują czynności podobne do bankowych.

Prawa klientów Amber Gold

Klienci Amber Gold po upadku spółki mogą dochodzić swoich praw w ramach postępowania upadłościowego lub w drodze procesu cywilnego i egzekucji sądowej.

Wykup mieszkania komunalnego z możliwością uzyskania bonifikaty

W przypadku zbywania nieruchomości przez jednostki samorządu terytorialnego osobom fizycznym i prawnym pierwszeństwo w ich nabyciu przysługuje osobie, która jest najemcą lokalu mieszkalnego, a najem został nawiązany na czas nieoznaczony.

Czym jest parabank?

Ponad połowa pytanych osób nie wie czym tak na prawdę jest parabank. Tyle samo osób nie potrafi odpowiedzieć na pytanie, co się stanie z ich pieniędzmi w sytuacji bankructwa parabanku.

Klienci Amber Gold szykują pozew zbiorowy

Do grupy, która chce złożyć pozew zbiorowy przeciwko Amber Gold, dołączyło już blisko 300 osób. Średnia kwota utraconych inwestycji to ok 45.000 zł. Suma roszczeń zbliża się zatem do 15 mln złotych.

Pozew zbiorowy przeciwko bankowi

Pozew zbiorowy przeciwko bankowi jest szansą na wspólne przeciwstawienie się nielegalnym praktykom instytucji. Stroną procesu może stać się nawet kilka tysięcy poszkodowanych klientów.

Rząd chce szerszego dostępu do lokali socjalnych

Najubożsi częściej będą mogli liczyć na lokal socjalny. Rząd chce dać gminom więcej elastyczności w gospodarowaniu posiadanym zasobem mieszkaniowym.

Umowa darowizny pieniędzy na zakup mieszkania

Umowa darowizny pieniężnej na zakup mieszkania to jedna z darowizn obciążonych poleceniem. Przy darowiźnie gotówki członkom najbliższej rodziny możemy liczyć na zwolnienie z podatku.

Umowa z deweloperem - obowiązują nowe przepisy

Do tej pory w Polsce nabywca nieruchomości na rynku pierwotnym nie był chroniony specjalnymi przepisami. Zgodnie z nowymi przepisami, pieniądze wpłacane przez nabywcę będą gromadzone na mieszkalnym rachunku powierniczym prowadzonym przez bank, a nabywca będzie mógł skorzystać z jednego z czterech rodzajów zabezpieczeń.

Darowizna mieszkania- koszty notarialne

Umowa darowizny nieruchomości może być zawarta jedynie w formie aktu notarialnego. Pociąga to za sobą pewne koszty, których wysokość uzależniona jest od wartości rzeczy którą rozporządzamy.

Darowizna mieszkania dla dziecka

Darowizna jest co do zasady czynnością prawną obciążoną obowiązkiem podatkowym. Istnieją jednak w tym zakresie pewne ograniczenia w postaci ulg podatkowych. I tak chcąc podarować dziecku mieszkanie możemy uniknąć dodatkowych kosztów.

BZ WBK wprowadzał klientów w błąd

Sąd Apelacyjny potwierdził, iż Bank Zachodni WBK przy informowaniu o ofercie Konto24 Prestiż wprowadzał konsumentów w błąd. Wcześniej takie praktyki zarzucił bankowi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Czym jest umowa faktoringu?

Faktoring służy pozyskiwaniu środków na bieżący obrót i zarządzanie finansami przedsiębiorstwa. Jak działa i jakie są korzyści dla stron umowy faktoringu?

Czym jest umowa faktoringu?

Faktoring służy pozyskiwaniu środków na bieżący obrót i zarządzanie finansami przedsiębiorstwa. Jak działa i jakie są korzyści dla stron umowy faktoringu?

Hipoteka odwrócona - wątpliwości

Seniorzy najbardziej obawiają się utraty mieszkania. Akt notarialny powinien być skonstruowany w taki sposób, aby gwarantował prawo klienta do dożywotniego użytkowania mieszkania.

Rodzina na swoim 2012 - poradnik

Poznaj zasady uzyskania preferencyjnego kredytu w ramach programu "Rodzina na swoim" w 2012 r. To ostatni rok, kiedy można złożyć wniosek o kredyt z dopłatą.

Limity cen "Rodzina na swoim" 2012

Średnie wskaźniki przeliczeniowe kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych w programie "Rodzina na swoim" w 2012 r.

Banki udzielające kredytów „Rodzina na swoim” w 2012 r.

Gdzie w 2012 r. uzyskasz preferencyjny kredyt w ramach rządowego programu "Rodzina na swoim"? Poniżej lista banków.

Sąd Polubowny przy Komisji Nadzoru Finansowego

Warunkiem rozpoczęcia postępowania mediacyjnego lub sądowego jest wyrażenie na nie zgody przez obie strony sporu. W przypadku przegrania sprawy konsument może zostać obciążony wydatkami sądu powstałymi w toku sprawy.

Arbiter Bankowy przy Związku Banków Polskich

Postępowanie toczone przed arbitrem może się zakończyć ugodą lub też wygraną jednej ze stron. Jeżeli bank przegra, nie ma on możliwości odwołania się od decyzji arbitra.

Ograniczenie egzekucji z rachunku bankowego w Niemczech

Od 1 stycznia 2012 r. chroni dłużnika, przeciwko któremu prowadzona jest egzekucja z rachunku bankowego tylko tzw. P-Konto (Pfändungsschutzkonto), które wprowadzone zostało już w lecie 2011 r. Dotychczasowe przepisy niemieckiego Kodeksu postępowania cywilnego, które dopuszczały sądowną ochronę rachunku bankowego straciły swoją ważność

Kredyt konsumencki - nowe przepisy

Kredyt konsumencki to każdy kredyt zaciągnięty na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej (np. gotówkowy). Nowe regulacje ułatwiają zaciąganie kredytów konsumenckich w innych krajach Unii Europejskiej oraz ujednolicają ochronę konsumentów.

Instytucja finansowa

Mianem instytucji finansowej określamy podmiot, do którego głównych zadań należy obracanie środkami pieniężnymi (ich gromadzenie i dysponowanie nimi – wydatkowanie). Wśród instytucji finansowych należy wymienić banki, kasy oszczędnościowe, zakłady ubezpieczeń czy zakłady reasekuracyjne.

REKLAMA