REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dodatek mieszkaniowy, Mieszkanie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ubezpieczenie ochrony prawnej – sprawy dotyczące nieruchomości

W związku z posiadaniem nieruchomości, niejednokrotnie dochodzi do sporów prawnych, które swój finał znajdują w sądzie. W większości wypadków niezbędna jest pomoc profesjonalisty, czyli adwokata bądź radcy prawnego. Warto zabezpieczyć się przed tego typu zdarzeniami, które co do zasady, są dosyć kosztowne. Z tego względu, bardzo korzystnym uzupełnieniem standardowego ubezpieczenia nieruchomości od szkód i zdarzeń losowych, jest dodatkowe ubezpieczenie ochrony prawnej.

Pułapki w umowie deweloperskiej

Umowy deweloperskie zawierane są między deweloperem, czyli przedsiębiorcą a nabywcą mieszkania. Przy zakupie mieszkania należy dokładnie sprawdzić treść całej umowy, aby uniknąć w przyszłości wieloletniej walki o skuteczne dochodzenie roszczenia. Jakich pułapek można spodziewać się w umowie deweloperskiej?

Założenia programu "Mieszkanie dla młodych"

Prawdopodobnie od nowego roku w życie wejdzie nowy program "Mieszkanie dla młodych". Jakie kryteria należy spełnić, aby móc skorzystać z programu? Na jakie dopłaty mogą liczyć nabywcy mieszkań w programie "Mieszkanie dla młodych"?

Związek z Włochem - jaki prawa ma dziecko?

Prawo włoskie przewiduje obowiązek utrzymywania i wychowywania dzieci przez obojga rodziców proporcjonalnie do posiadanych środków i możliwości zarobkowych. Artykuł 155 włoskiego kodeksu cywilnego (stosowany również w przypadku, kiedy rodzice nie są małżeństwem) chroni prawo dzieci do pozostania w mieszkaniu.

REKLAMA

"Rodzina na swoim" - podsumowanie programu

Program "Rodzina na swoim" ma na początku 2014 r. zostać zastąpiony nowym "Mieszkaniem dla Młodych". Skutki finansowe "Rodziny na swoim" będą jednak odczuwalne w budżecie co najmniej do 2012 r.

Wady mieszkania a obniżenie czynszu w Niemczech

Prawo najmu lokali jest już bardzo skomplikowaną i rozbudowaną dziedziną prawa. Ponad 50 milionów mieszańców w Niemczech wynajmuje mieszkania. Spory prawne ( w roku 2009 ponad 250 tysięcy procesów) między wynajemcami a lokatorami są niejako zaprogramowane.

Kiedy deweloper odpowiada za wady nabytego lokalu?

Zakup nowego mieszkania to trudna decyzja. Większość kupujących musi zaciągnąć na ten cel długoletni kredyt hipoteczny. Niestety nawet w nowym mieszkaniu po jakimś czasie mogą pokazać się wady, które nie były widoczne podczas protokolarnego odbioru mieszkania. Czy deweloper odpowiada za wady nabytego lokalu?

Umowa deweloperska krok po kroku

W celu nabycia prawa własności lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego sporządzamy umowę deweloperską. Umowa ta zobowiązuje dewelopera do ustanowienia prawa odrębnej własności i przeniesienia go na nabywcę po zakończeniu budowy, a nabywcę do spełnienia świadczenia pieniężnego na rzecz dewelopera.

REKLAMA

Wynajmowanie mieszkania od prywatnego właściciela – co warto wiedzieć?

Wiele osób wynajmuje mieszkania od prywatnych właścicieli. Co powinno znaleźć się w umowie najmu, aby prawa najemcy były właściwie chronione?

Mieszkaniowy rachunek powierniczy

Umowa deweloperska wprowadziła obowiązek posiadania przez deweloperów rachunków powierniczych. Zakup nieruchomości jest bezpieczniejszy dla kupujących mieszkania.

Wykup mieszkania komunalnego z możliwością uzyskania bonifikaty

W przypadku zbywania nieruchomości przez jednostki samorządu terytorialnego osobom fizycznym i prawnym pierwszeństwo w ich nabyciu przysługuje osobie, która jest najemcą lokalu mieszkalnego, a najem został nawiązany na czas nieoznaczony.

Rząd chce szerszego dostępu do lokali socjalnych

Najubożsi częściej będą mogli liczyć na lokal socjalny. Rząd chce dać gminom więcej elastyczności w gospodarowaniu posiadanym zasobem mieszkaniowym.

Umowa darowizny pieniędzy na zakup mieszkania

Umowa darowizny pieniężnej na zakup mieszkania to jedna z darowizn obciążonych poleceniem. Przy darowiźnie gotówki członkom najbliższej rodziny możemy liczyć na zwolnienie z podatku.

Umowa z deweloperem - obowiązują nowe przepisy

Do tej pory w Polsce nabywca nieruchomości na rynku pierwotnym nie był chroniony specjalnymi przepisami. Zgodnie z nowymi przepisami, pieniądze wpłacane przez nabywcę będą gromadzone na mieszkalnym rachunku powierniczym prowadzonym przez bank, a nabywca będzie mógł skorzystać z jednego z czterech rodzajów zabezpieczeń.

Darowizna mieszkania- koszty notarialne

Umowa darowizny nieruchomości może być zawarta jedynie w formie aktu notarialnego. Pociąga to za sobą pewne koszty, których wysokość uzależniona jest od wartości rzeczy którą rozporządzamy.

Darowizna mieszkania dla dziecka

Darowizna jest co do zasady czynnością prawną obciążoną obowiązkiem podatkowym. Istnieją jednak w tym zakresie pewne ograniczenia w postaci ulg podatkowych. I tak chcąc podarować dziecku mieszkanie możemy uniknąć dodatkowych kosztów.

Hipoteka odwrócona - wątpliwości

Seniorzy najbardziej obawiają się utraty mieszkania. Akt notarialny powinien być skonstruowany w taki sposób, aby gwarantował prawo klienta do dożywotniego użytkowania mieszkania.

Rodzina na swoim 2012 - poradnik

Poznaj zasady uzyskania preferencyjnego kredytu w ramach programu "Rodzina na swoim" w 2012 r. To ostatni rok, kiedy można złożyć wniosek o kredyt z dopłatą.

Limity cen "Rodzina na swoim" 2012

Średnie wskaźniki przeliczeniowe kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych w programie "Rodzina na swoim" w 2012 r.

Umowa podnajmu mieszkania - WZÓR UMOWY

W umowie podnajmu Oddający w podnajem oddaje Podnajemcy do używania rzecz, będącą przedmiotem umowy najmu wiążącej go z Wynajmującym. Bezpłatny wzór umowy.

Umowa najmu mieszkania - WZÓR UMOWY

Przez umowę najmu lokalu mieszkalnego wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy mieszkanie do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.

Odwrócony kredyt hipoteczny a renta dożywotnia

Dla seniorów, którzy nie wiedzą czym różni się renta dożywotnia od odwróconego kredytu hipotecznego przedstawiamy krótkie porównanie.

"Rodzina na swoim" także dla singli

Program "Rodzina na swoim" skierowany jest również do singli. Mogą bowiem z niego skorzystać osoby samotne, które nie posiadają dzieci.

Premia gwarancyjna

Posiadacze książeczek mieszkaniowych, które zostały założone do 23 października 1990 r., mają prawo do tzw. premii gwarancyjnej.

Rozszerzenie kręgu osób mogących skorzystać z programu „Rodzina na Swoim”

Dnia 31 sierpnia 2011 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2011 r. Nr 168, poz. 1006, dalej „nowelizacja”).

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie

Co powinno znaleźć się w umowie najmu? Jakie prawa i obowiązki ma wynajmujący, a jakie najemca? Kiedy można niezwłocznie zerwać umowę? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w poniższym tekście.

Wolnoć Tomku w swoim domku, czyli co zrobić z uciążliwym sąsiadem? – cz. 2

Nadmierny hałas, czy nieprzyjemny fetor wydobywający się z nieruchomości sąsiada. W jakich warunkach można złożyć pozew o zaniechanie nadmiernej immisji?

Wolnoć Tomku w swoim domku, czyli co zrobić z uciążliwym sąsiadem?

Nadmierny hałas, czy nieprzyjemny fetor wydobywający się z nieruchomości sąsiada. Jakie są prawne sposoby na uciążliwych sąsiadów? Jednym z nich jest pozew o zaniechanie nadmiernej immisji.

Rodzina na swoim tylko do 2012 roku

Wszyscy, którzy jeszcze zastanawiają się, czy kupić mieszkanie i skorzystać z programu „Rodzina na swoim” mają czas tylko do końca 2012 roku. Program zapewnia dopłaty do kredytu z budżetu państwa przez 8 lat.

Nowe pułapy cenowe w „Rodzinie na swoim”

Zmiany w programie „Rodzina na swoim” nie tylko rozszerzają krąg osób uprawnionych do skorzystania z niego, ale również wprowadzają nowe pułapy cenowe dla mieszkań. Co mogą przynieść takie zmiany?

Jakie zmiany w „Rodzinie na swoim”?

Program „Rodzina na swoim”, zgodnie z nowelizacją ustawy, wygaśnie z końcem 2012 roku. Po zmianach kupienie mieszania na rynku wtórnym w ramach preferencyjnych kredytów w zasadzie nie będzie możliwe.

Jakie mieszkanie wybrać dla studenta?

Kolejny rok akademicki coraz bliżej, a więc i czas dla studentów by zastanowić się, gdzie będą mieszkać. Co prawda, wybór na rynku jest całkiem spory, warto w pierwszej kolejności pomyśleć, jakie mieszkanie będzie spełniało nasz oczekiwania, także te finansowe…

Czy wynajmujący musi zwrócić kaucję zabezpieczającą?

Najem mieszkania może być uzależniony od wpłacenia kaucji zabezpieczającej. Czy wynajmujący musi zwrócić kaucję przy rozwiązaniu umowy? Co zabezpiecza kaucja?

Więcej rodzin skorzysta z programu „Rodzina na swoim”

Gdy o dopłatę stara się małżeństwo, warunek wieku (nieukończenie 35 lat) będzie dotyczył tylko młodszego małżonka.

Kaucja przy umowie najmu mieszkania

Zwrot kaucji może być jednym z problemów przy najmie mieszkania. Czy wynajmujący ma obowiązek zwrócić kaucję i w jakich sytuacjach może ją zatrzymać?

Umowa darowizny - vademecum

Umowa darowizny - jaka forma i treść? Jak dokonać darowizny samochodu, nieruchomości, pieniędzy? Odpowiedź w naszym krótkim poradniku.

Jakie problemy mogą powstać przy zdawaniu mieszkania?

Najmując mieszkanie zobowiązujemy się jednocześnie zwrócić je w stanie niepogorszonym. Co z tego wynika? Jakie problemy możemy napotkać przy oddawaniu mieszkania po zakończeniu umowy?

Hipoteka a podział nieruchomości

Hipoteka stanowi powszechnie stosowany środek zabezpieczania wierzytelności w obrocie. Przedmiotem hipoteki jest nieruchomość, prawo użytkowania wieczystego nieruchomości lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a ewentualnie także inna hipoteka.

Poradnik: Mieszkanie socjalne w Wielkiej Brytanii

Mieszkanie socjalne (council housing) jest mieszkaniem wynajmowanym po przystępnej cenie głównie przez urzędy miejskie lub spółdzielnie mieszkaniowe. Większość urzędów miejskich przy podejmowaniu decyzji o przydzieleniu mieszkania używa systemu punktowania.

Poradnik: Jak otrzymać dodatek mieszkaniowy w Irlandii?

O dodatek mogą ubiegać się prywatni najemcy, którzy nie są w stanie pokryć kosztów utrzymania mieszkania. Świadczenie jest przyznawane tylko wówczas, gdy lokal jest odpowiedni do potrzeb.

Mieszkania komunalne do zmiany

Gminy będą miały więcej swobody w decydowaniu o tym, kto zajmuje lokal komunalny, ile za niego płaci i jak często będą weryfikowane dochody takiej osoby.

Wynajem mieszkania - krok po kroku

Co powinniśmy wiedzieć o wynajmowaniu mieszkań? Jakie prawa mają najemcy, a jakie obowiązki? Na co zwrócić umowę przy sporządzaniu umowy i dlaczego warto być ostrożnym i skrupulatnym przy odbiorze mieszkania? Tutaj znajdziesz odpowiedź.

Kiedy emeryt może otrzymać dodatek mieszkaniowy


Emeryt może liczyć na dodatek mieszkaniowy, jeśli jego dochód nie przekracza określonej w przepisach kwoty. Dodatek emeryt może przeznaczyć na zapłatę czynszu lub opłaty za energię, wodę.

Czy warto kupić swoje pierwsze mieszkanie u dewelopera?

Na co zwracają uwagę młodzi ludzie, szukający mieszkania? Zależy im na tym, żeby w krótkim czasie usamodzielnić się, a za kilka lat i tak będą chcieli zamienić lokal na większy albo sprzedać. Dlatego interesuje ich przede wszystkim cena, jak zauważają eksperci od nieruchomości.

DELTA TWIN M – Elegancki grzejnik kolumnowy

Grzejnik kolumnowy Delta Twin M składa się z dwóch rzędów rur o charakterystycznym profilu litery D, leżących jeden za drugim. Kształt ten zapewnia zwiększoną powierzchnię wymiany ciepła. Grzejnik, można zastosować zarówno w łazience, jak i w innych pomieszczeniach mieszkalnych. Grzejnik dostępny jest w bogatej palecie kolorów RAL dostępnych na zamówienie.

Czy opłaca się kupić tanie mieszkanie od komornika?

Mieszkanie kupione o jedną trzecią taniej? Taką okazję można znaleźć na licytacji komorniczej. Eksperci przestrzegają jednak, że transakcja jest ryzykowna, a jej sfinalizowanie – uzależnione od posiadania gotówki.

Służebność mieszkania

Służebność mieszkania to służebność osobista, na podstawie której uprawnionemu przysługuje prawo do zamieszkiwania w budynku położonym na cudzej nieruchomości.

Za co płaci najemca a za co właściciel?

Najemca lokalu powinien wiedzieć, że wynajmujący ma obowiązek utrzymywania nieruchomości w stanie zdatnym do użytku przez cały czas trwania najmu. W związku z tym powinien pokryć koszty wszelkich napraw koniecznych. Z kolei na najemcę nałożony został obowiązek ponoszenia drobnych nakładów połączonych ze zwykłym używaniem nieruchomości.

Czym jest kasa mieszkaniowa?

Choć ulga dotycząca systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej już nie obowiązuje, Ci, którzy nabyli do niej prawo, mogą dalej odliczać ją od podatku. Należy jednak pamiętać, że przeznaczenie środków z kasy mieszkaniowej na cele inne niż mieszkaniowe, powoduje konieczność zwrotu odliczeń!

Czym jest ubezpieczenie assistance domu?

W ramach ubezpieczenia domu, czy mieszkania możemy również wykupić pakiet assistance. Jest to pomocowe ubezpieczenie w różnego rodzaju przykrych sytuacjach, które mogą mieć związek z ubezpieczonym przedmiotem. W jakich sytuacjach?

REKLAMA