REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Emerytura, Zdrowie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy możliwe jest przesyłanie emerytury za granicę?

Emeryt, któremu przysługuje emerytura na terytorium naszego kraju, otrzymuje ją nawet po zmianie kraju zamieszkania. Jednak, by Zakład Ubezpieczeń Społecznych przesyłał emeryturę na zagraniczny rachunek bankowy, emeryt musi złożyć o to wniosek.

Strefy ochrony uzdrowiskowej – nowe przepisy

W Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę, która na nowo definiuje strefy ochrony uzdrowiskowej na obszarze uzdrowiska lub obszarze ochrony uzdrowiskowej.

Służby mundurowe utracą część przywilejów rentowych

Zmiany mają dotyczyć żołnierzy zawodowych oraz funkcjonariuszy po raz pierwszy wstępujących do służby. Od 1 stycznia 2012 r. utracą oni część przywilejów rentowych.

Prezydent podpisał ustawę o OFE

Ustawa z dnia 25 marca 2011 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem systemu ubezpieczeń społecznych została 7 kwietnia 2011 r. podpisana przez Prezydenta. Zmiany w systemie emerytalnym wejdą w życie 1 maja 2011 r.

REKLAMA

Kiedy emeryt może otrzymać dodatek mieszkaniowy


Emeryt może liczyć na dodatek mieszkaniowy, jeśli jego dochód nie przekracza określonej w przepisach kwoty. Dodatek emeryt może przeznaczyć na zapłatę czynszu lub opłaty za energię, wodę.

Jak emeryt może przekazać 1 procent podatku

Emeryt podobnie, jak każdy inny podatnik ma prawo do skorzystania z ulg podatkowych. Urząd skarbowy przekaże wpłatę na wskazaną przez emeryta organizację.

Jak emeryt może rozliczyć się z fiskusem za 2010 rok

Emeryt może, ale nie musi się rozliczać z urzędem skarbowym. Może to za niego zrobić Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Jaki obszar może być uznany za uzdrowisko?

Status uzdrowiska lub obszaru ochrony uzdrowiskowej stwarza podstawy prawno – organizacyjne do prowadzenia na danym obszarze lecznictwa uzdrowiskowego oraz działalności wypoczynkowej i turystycznej.

REKLAMA

ZUS-owi ubyło emerytów

W systemie emerytalny ZUS znajduje się prawie 5 mln emerytów. To dużo, niemniej jednak w lutym po raz kolejny ich liczba spadła. To efekt wygaszania kolejnych przywilejów emerytalnych – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Pakiet ustaw zdrowotnych - uchwalony

Urzędowe ceny i marże leków refundowanych, likwidacja stażu lekarskiego, umożliwienie pacjentom dochodzenia odszkodowań bez sądu oraz e-recepty i e-skierowania - to główne założenia rządowego pakietu ustaw zdrowotnych, który w piątek uchwalił Sejm.

Ile wynosi kwota bazowa w 2011 roku

Zgodnie z komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego od 1 marca 2011 roku kwota bazowa wynosi 2 822,66 zł złotych. W porównaniu z poprzednim rokiem wzrosła o 105 złotych.
Kwota bazowa wynosi 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia pomniejszonego o potrącone od ubezpieczonych składki na ubezpieczenia społeczne w poprzednim roku kalendarzowym.

Jakie zniżki dla seniorów w warszawskiej komunikacji miejskiej?

Krąg osób uprawnionych do darmowych przejazdów komunikacją miejską w Warszawie jest ustalany przez Radę miasta za pomocą uchwał. Niektóre grupy osób są uprawnione na podstawie ustaw szczegółowych. W warszawskiej komunikacji miejskiej na bezpłatne przejazdy mogą liczyć w dużej mierze osoby starsze.

Marcowy wzrost emerytur w 2011 roku


W 2011 roku emerytury wzrosną średnio o 53 złote. Jest to kwota wyższa niż się początkowo spodziewano. Wzrost emerytur jest związany z coroczną waloryzacją świadczeń.

Czy zakład ubezpieczeń może odmówić zawarcia umowy?

W określonych sytuacjach zakład ubezpieczeń ma prawo nie wyrazić zgody na objęcie ochroną ubezpieczeniową lub też zaproponować inne warunki ubezpieczenia. Będzie to zależeć od indywidualnej oceny ryzyka ubezpieczeniowego.

Kiedy emeryt lub rencista może mieć zawieszone świadczenia?

Emeryt i rencista rozliczając swój przychód może zwrócić lub utracić część swojego świadczenia emerytalnego lub rentowego. Kiedy może mieć to miejsce?

OFE już w Sejmie

16 marca 2011 r. Sejm zajmie się projektem zmian w otwartych funduszach emerytalnych. Zgodnie z rządowymi założeniami składka przeznaczana na OFE ma być obcięta do 2,3 proc.

Jak wnieść odwołanie od decyzji organu rentowego?

W sprawach z zakresu rent i emerytur możemy wnieść odwołanie do sądu. Warto wiedzieć jaki sąd jest właściwy, w jakiej formie i terminie można złożyć odwołanie?

Zmniejszenie lub zawieszenie emerytury także przy umowie zlecenia

Świadczenie emerytalne ulegnie zawieszeniu lub zmniejszeniu także wówczas, gdy dodatkowy przychód wynika z umowy zlecenia. Sąd Najwyższy stwierdził, że przychody z umowy zlecenia są opodatkowane i mają wpływ na zmianę wypłacanej emerytury.

Zmiany w OFE. O co chodzi w tej reformie?

Reformy w otwartych funduszach emerytalnych wywołuje olbrzymie kontrowersje. Zgodnie z propozycją rządu składka emerytalna, jaka jest przekazywana OFE ma być znacznie obniżona. O co jednak chodzi w reformie systemu emerytalnego?

Zmiany w OFE: składka zmaleje do 2,3 procent

Rząd przyjął projekt ustawy dotyczącej zmian w Otwartych Funduszach Emerytalnych. Od 1 maja 2011 r. składka przekazywana do OFE ma wynosić 2,3 procent.

Dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne - założenia

Ulga podatkowa dla osób wykupujących polisy, możliwość ich finansowania z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz rozwiązania mające zabezpieczyć dostęp do leczenia finansowanego przez NFZ - to główne założenia ustawy o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych.

Narodowy Fundusz Zdrowia

Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) jest państwową jednostką organizacyjną, która w systemie powszechnej opieki zdrowotnej zajmuje się finansowaniem świadczeń zdrowotnych. Środki, które NFZ przeznacza na finansowanie, pochodzą ze składek ubezpieczenia zdrowotnego.

OFE

Otwarte Fundusze Emerytalne są to osoby prawne, powstałe w ramach reformy emerytalnej, których zadaniem jest gromadzenie i pomnażanie środków emerytalnym w ramach tzw. II filaru.

Kapitał początkowy

Pojęcie wprowadzone przez ustawę o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Kapitał początkowy obliczany jest osobom urodzonym po 1948 roku, które do dnia reformy 1 stycznia 1999 przepracowały minimum 6 miesięcy i 1 dzień.

Rzecznik radzi: jak zmienić otwarty fundusz emerytalny?

Przynależność do otwartego funduszu emerytalna jest obowiązkowa w nowym systemie emerytalnym. Wybór funduszu nie jest ostateczny, a ubezpieczony zawsze może zmienić OFE. Przeczytaj jak to zrobić.

Emerytura

Emerytura jest świadczeniem pieniężnym, mającym na celu zapewnić środki na utrzymanie osobom, które ukończyły odpowiedni wiek życia, co oznacza, że znalazły się w wieku poprodukcyjnym.

Zgoda pacjenta na udzielenie świadczeń zdrowotnych

Jednym z podstawowych praw pacjenta jest wyrażenie zgody na udzielenie świadczeń zdrowotnych. W przypadku małoletnich zgody udzielają opiekunowie prawni.

Usługi medyczne zwolnione z VAT

W 2011 roku zwolnione z VAT będą te usługi medyczne, które służą profilaktyce, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Modyfikacja przepisów spowodowała, że nie podlegają zwolnieniu, np. operacje plastyczne, za które pobierana będzie teraz podstawowa stawka VAT.

Z receptą w aptece - poradnik pacjenta

Odpowiadamy na najczęstsze wątpliwości pacjentów związane z realizacją recepty w aptece począwszy od terminów realizacji po możliwość zakupu tańszych zamienników.

Waloryzacja rent i emerytur

Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od dnia 1 marca. Waloryzacja polega na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji.

Państwowa Inspekcja Sanitarna

Państwowa Inspekcja Sanitarna jest powołana do realizacji zadań z zakresu zdrowia publicznego. Jaka jest jej definicja i organizacja? Jakie zadania pełni PIS?

Dodatki do emerytur i rent

Przez dodatki do emerytur i rent należy rozumieć świadczenia pieniężne wypłacane osobom uprawnionym do emerytury lub renty po spełnieniu warunków określonych w ustawie.

Nowe zasady refundacji leków - projekt ustawy

Nowa ustawa dotycząca refundacji cen leków i wyrobów medycznych znacząco przekształca obowiązujący obecnie system refundacji tych wyrobów. Zmiana ma na celu jak najlepsze wykorzystanie środków finansowych i refundacje najpotrzebniejszych leków.

Zmiany w europejskim i krajowym finansowaniu leczenia

Najpóźniej za trzy lata wejdzie w życie dyrektywa Parlamentu Europejskiego dotycząca wyboru przez pacjentów miejsca i kraju, w którym mogą się leczyć. Dyrektywa ta wywołuje wiele kontrowersji, szczególnie wśród państw członkowskich, których systemy zdrowotne są słabo rozwinięte i nierentowne.

Kwoty najniższych rent i emerytur od 1 marca 2011

Od 1 marca 2011 r. zmieniają się kwoty najniższych emerytur i rent. Poniżej publikujemy wysokość poszczególnych świadczeń.

Program usuwania azbestu i jego finansowanie

Uchwalony w 2002 r. przez Radę Ministrów „ Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terenie Polski” określił głównie kierunki działania w okresie 30-u lat, szacunkowe ilości wyrobów zawierających azbest w całym kraju oraz dla poszczególnych województw a przede wszystkim potrzebne środki na jego realizację.

Mniej rent w służbach mundurowych

Rząd pracuje nad reformą systemu emerytalnego służb mundurowych. Zmianie ma ulec nie tylko wiek emerytalny, ale także zasady przyznawania renty.

Skierowanie do specjalisty z innego województwa

Co do zasady wizyta u lekarza specjalisty jest możliwa po wydaniu przez lekarza internistę odpowiedniego skierowania. Czy w przypadku skierowania można udać się do specjalisty z innego województwa, niż oddział NFZ w którym jesteśmy zapisani?

Czym jest ubezpieczenie NNW?

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków obejmuje ochroną zdarzenia polegające na uszkodzeniu ciała lub rozstroju zdrowia. Oprócz tego z ubezpieczenia NNW mogą być zwrócone koszty ratownictwa.

Zawieszenie prawa do emerytury

Prawo do emerytury zostanie zawieszone, gdy uprawniona do jej pobierania osoba, nie rozwiąże (choćby na jeden dzień) umowy z pracodawcą.

Kto ma prawo do świadczenia przedemerytalnego?

W przypadku świadczenia przedemerytalnego nie ma jednych niezmiennych warunków otrzymania świadczenia. Dla poszczególnych grup pracowników są one różne.

Jak uzyskać świadczenie przedemerytalne?

Świadczenie przedemerytalne pozwala osobie bezrobotnej, która ma określony staż pracy doczekać do emerytury. Wniosek o świadczenie przedemerytalne składa się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Czy emeryt powinien powiadomić ZUS o swoich przychodach?

Do końca lutego emeryci i renciści, dorabiający do swoich świadczeń powinni powiadomić ZUS o osiągniętych przez siebie przychodach w 2010 r. Na tej podstawie ZUS rozliczy przysługujące świadczenia.

Kiedy emeryt powinien rozwiązać umowę o pracę?

Rozwiązanie stosunku pracy gwarantuje emerytowi kontynuowanie pobierania świadczenia emerytalnego. Nie dotyczy to jednak wszystkich pracujących seniorów.

Zmiana lekarza rodzinnego - jak i kiedy?

Pacjent może bezpłatnie zmienić lekarza rodzinnego nie częściej niż dwa razy w roku. Z każdą kolejną zmianę należy uiścić opłatę 80 zł. Opłaty nie są wymagane, jeżeli zmiana nastąpiła z przyczyn niezależnych od pacjenta.

Indywidualne konta emerytane (IKE) - dla kogo?

IKE daje możliwość wyboru sposobu oszczędzania, który należy dopasować do swoich oczekiwań oraz wiedzy z zakresu finansów. Limit wpłat na IKE w 2011 r. to 10 077 zł.

Kiedy można umieścić osobę chorą psychicznie w domu opieki?

Może zaistnieć sytuacja, że osoba chora psychicznie lub upośledzona umysłowo nie jest w stanie normalnie funkcjonować, ale jej stan nie jest na tyle poważny aby skierować ją do szpitala psychiatrycznego. Rozwiązaniem może być umieszczenie jej w domu pomocy społecznej.

Co umożliwia europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego?

Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego umożliwia dostęp do świadczeń zdrowotnych w każdym państwie Unii Europejskiej na takich samych zasadach, jakie obowiązują ich obywateli. Warto pamiętać, aby wyrobić ją przed wyjazdem.

Jak otrzymać zezwolenie na prowadzenie domu opieki społecznej?

Polskie prawo umożliwia utworzenie przez prywatnego przedsiębiorcę domu pomocy społecznej. Prowadzenie takiej działalności jest jednak możliwe dopiero po uzyskaniu zezwolenia.

Czego możemy oczekiwać od domu pomocy społecznej?

Każdy dom pomocy społecznej niezależnie od typu ma obowiązek świadczyć usługi wskazane w rozporządzeniu ministra polityki społecznej. Powinien on zapewnić m.in. dach nad głową, wyżywienie, a także udzielać pomocy w podstawowych czynnościach życiowych i załatwianiu spraw osobistych.

REKLAMA