REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Marcowa waloryzacja emerytur 2012

Ewa Ryś
waloryzacja emerytur, emerytury 2012, wysokość emerytury, dodatki do emerytury Fot. Fotolia
waloryzacja emerytur, emerytury 2012, wysokość emerytury, dodatki do emerytury Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 marca 2012 roku wzrosła rośnie wysokość wszystkich świadczeń emerytalnych wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Emerytury wzrosły o jednakową kwotę 71 zł.

Marcowa kwotowa waloryzacja emerytur w 2012 roku jest konsekwencją zmian zapowiedzianych w expose premiera Donalda Tuska. Zgodnie ze zmianą ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, w przeciwieństwie od lat poprzednich świadczenia emerytalne zostały zwaloryzowane kwotowo, a nie procentowo. Dotychczas waloryzacja polegała na pomnożeniu wysokości wypłacanego świadczenia przez wskaźnik waloryzacji. W 2012 emerytury zostały podniesione o tę samą kwotę 71 zł. Waloryzacji procentowej uległy jedynie dodatki do emerytur, które zostały zwaloryzowane o 104,8 proc.

REKLAMA

Waloryzacji emerytur w 2012 roku uległy świadczenia w wysokości przysługującej w dniu 29 lutego 2012 roku.

Emeryci, którzy otrzymują emerytury nie muszą składać wniosków o waloryzacje swoich świadczeń, zostają one podwyższane z urzędu przez ZUS. Zgodnie z zapowiedziami ZUS tegoroczną waloryzację świadczeń zostanie przeprowadzona szybciej i taniej, a jest to wynikiem  tworzenia przez Zakład przyjaznej e-administracji.

Zobacz także: Jakie świadczenia emerytalne ulegną waloryzacji w 2012 roku

Wysokości emerytur i dodatków do emerytur w 2012 roku

Kwota najniższej emerytury od dnia 1 marca 2012 roku wynosi 799,18 zł. Od dnia 1 marca obowiązuje również nowa wyższa kwota bazowa, która wynosi 2974,69 zł. W porównaniu z nastąpił jej wzrost o 152,03 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatki do emerytur

Wysokość dodatków i świadczeń pieniężnych do emerytur:

 • dodatek pielęgnacyjny - 195,67 zł,
 • za tajne nauczanie - 195,67 zł,
 • dodatek kombatancki, świadczenie w wysokości dodatku kombatanckiego - 195,67 zł
 • dodatek pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego całkowicie niezdolnego do pracy i samodzielnej egzystencji - 293,51 zł,
 • dodatek kompensacyjny - 29,35 zł,
 • świadczenie pieniężne dla żołnierzy zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianych w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach wydobywania rud uranu i batalionach budowlanych - w zależności od liczby pełnych miesięcy trwania pracy - od 9,81 zł do 195,67 zł,
 • świadczenie pieniężne przysługujące osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR - w zależności od liczby pełnych miesięcy trwania pracy - od 9,81 zł do 195,67 zł.

Zobacz także: Wysokość najniższej emerytury w 2012 roku

Wysokość kwot przychodu powodujących zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytów

REKLAMA

Osiąganie przez emeryta przychodu nieprzekraczającego 70 proc. kwoty przeciętnego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ogłoszonego przez prezesa GUS, nie powoduje zmniejszenia świadczeń. Natomiast w razie, gdy przychód osiągany przez emeryta przekroczy 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia, ale nie będzie wyższy niż 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia emerytura ulegnie zmniejszeniu o kwotę przekroczenia, nie więcej jednak niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia. Zawieszeniu ulegają emerytury świadczeniobiorców, którzy osiągnęli przychód przekraczający 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Kwota równa 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego od 1 marca 2012 roku wynosi 2510,80 zł. Kwota równa 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego wynosi od 1 marca 2012 roku 4662,80 zł.

Zobacz również: Wysokość emerytury w 2013 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • gregg44
  2022-11-28 19:54:19
  W jakim akcie prawnym opublikowano wysokość wskaźnika waloryzacji w 2012 roku (104,8%)?
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy będzie można ubiegać się o wcześniejsze wyniki matur? Minister edukacji odpowiada

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała Rzecznika Praw Obywatelskich, że nie ma możliwości wcześniejszego przekazania wyników matur. Jednakże, dla osób planujących studia wyższe za granicą, np. w Danii czy Szwecji, możliwe jest wystawienie zaświadczenia o przystąpieniu do matury w 2024 r. Wyniki egzaminu będą znane 9 lipca.

TVP miała zapłacić 200 tys. zł zadośćuczynienia. Teraz kwestionuje wyrok sądu

Telewizja Polska SA w likwidacji wydała oświadczenie, w którym kwestionuje decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie dotyczącą Fundacji Otwarty Dialog. Spółka nie zgadza się z wysokością zasądzonego zadośćuczynienia oraz formą i skalą przeprosin.

Niższe rachunki za energię. To już oficjalne. UE przyjęła dyrektywę

Unia Europejska oficjalnie przyjęła w piątek nową, zmienioną dyrektywę dotyczącą poprawy efektywności energetycznej budynków. Nowe przepisy mają na celu pomóc mieszkańcom Europy w obniżeniu rachunków za energię, poprawić ich jakość życia i uruchomić falę renowacji na terenie całej UE.

Kredyt mieszkaniowy #naStart – dowiedz się jakie warunki? [video]

W ostatnim czasie wrze od dyskusji na temat nowego programu rządowego, tj. kredyt mieszkaniowy #naStart, który ma wesprzeć młodych ludzi w zakupie swojego pierwszego mieszkania. Ministerstwo zapewnia, że wszystko będzie łatwe i klarowne, ale czy tak rzeczywiście będzie?

REKLAMA

Nowe przepisy o KRS. Kto będzie wybierał członków Rady? Sejm podjął już decyzję, czas na Senat

W piątek Sejm przyjął zmienioną wersję ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Kluczowe zmiany dotyczą sposobu wyboru sędziowskich członków Rady. Teraz to sędziowie, a nie Sejm, będą wybierać członków Rady, co jest zmianą w stosunku do przepisów obowiązujących od 2018 roku.

Wakacje kredytowe w 2024 r. Sejm podjął ważną decyzję dla kredytobiorców

W piątek Sejm uchwalił nowelę ustawy o wsparciu kredytobiorców. Nowelizacja zakłada przedłużenie tzw. wakacji kredytowych na 2024 rok. To oznacza, że raty kredytu mieszkaniowego będzie można zawiesić dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia oraz dwukrotnie między 1 września a 31 grudnia.

MS przygotowuje zmiany w postępowaniu spadkowym. Mają zapobiegać rozbieżnym decyzjom sądów

Rozbieżne postanowienia spadkowe uniemożliwiają spadkobiercom podjęcie działań takich jak podział majątku czy sprzedaż. Jakie zmiany proponuje resort sprawiedliwości?

Projekt ustawy o związkach partnerskich już za dwa tygodnie

Prace nad projektem ustawy o związkach partnerskich są w toku. Ministra ds. równości Katarzyna Kotula poinformowała w Programie Trzecim Polskiego Radia że szczegóły będą znane za dwa tygodnie. 

REKLAMA

Nowy przedmiot w szkołach od 1 września 2025 r.

Jak poinformowała ministra edukacji Barbara Nowacka od 1 września 2025 r. w szkołach ma się pojawić nowy przedmiot. Dotyczy to uczniów klas IV-VIII i I-II szkół ponadpodstawowych.

Domański: dwie niedziele handlowe w miesiącu oznaczałyby większe wpływy z VAT; jestem również zwolennikiem przywrócenia możliwości handlu w niedzielę

Wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w miesiącu oznaczałoby nieznacznie, ale jednak wyższe wpływy budżetowe z tytułu podatku od towarów i usług (VAT), ocenił minister finansów Andrzej Domański

REKLAMA