reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Emerytura > Emerytura z USA

Emerytura z USA

Osoba, która posiada okresy ubezpieczenia w Polsce lub w USA, może uzyskać emeryturę z obydwu tych państw, jeżeli spełni warunki, które przepisy każdego z tych państw ustanawiają dla nabycia uprawnień do tych świadczeń. Prawo do emerytury ustalane jest równolegle przez odpowiednie instytucje w USA i w Polsce.

Umowa dotycząca zabezpieczenia społecznego zawarta między Rzeczpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki weszła w życie 1 marca 2009 r. Dzięki jej postanowieniom wiele tysięcy osób, które pracowały lub pracują w Stanach Zjednoczonych będą mogły zaliczyć okresy tej pracy przy ubieganiu się o emeryturę w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Jakich systemów dotyczy umowa?

Po stornie polskiej umowa dotyczy zarówno powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych, jak i systemu ubezpieczeń społecznych rolników administrowanych odpowiednio przez ZUS i KRUS. Po stronie USA dotyczy ona świadczeń przysługujących z amerykańskiego federalnego systemu ubezpieczeń emerytalnych, rodzinnych oraz z tytułu niezdolności do pracy.

Umowa a emerytury

Emerytury są jednym z elementów objętych zakresem przedmiotowym umowy. Porozumienie dotyczy także emerytur kapitałowych, natomiast poza wspomnianym zakresem znalazły się emerytury pomostowe.

Kogo umowa dotyczy?

W zakresie dotyczącym świadczeń emerytalnych umowa obejmuje swoimi postanowieniami przede wszystkim osoby, które są lub były ubezpieczone z tytułu zatrudnienia lub prowadzenia działalności zarobkowej w obu tych państwach, bez względu na miejsce zamieszkania oraz osoby, które są lub były ubezpieczone w jednym z tych dwóch państw, a stale zamieszkują w drugim.

Umowa dotyczy zarówno osób, które pracowały w USA i mieszkają w Polsce, jak tych, które pracowały w Polsce, a mieszkają w USA.

Umowa ma zastosowanie do wymienionych osób, bez względu na ich obywatelstwo.

Zobacz także: Opodatkowanie emerytury z USA

Ustalanie emerytury      

Zgodnie z postanowieniami umowy, osoba, która posiada okresy ubezpieczenia w Polsce lub w USA, może uzyskać emeryturę z obydwu tych państw, jeżeli spełni warunki, które przepisy każdego z tych państw ustanawiają dla nabycia uprawnień do tych świadczeń. Prawo do emerytury ustalane jest równolegle przez odpowiednie instytucje w USA i w Polsce.

Przy ustalaniu emerytur zgodnie z umową stosuje się zasadę sumowania okresów ubezpieczenia przebytych w każdym z państw, według której uwzględnieniu podlegają okresy ubezpieczenia przebyte w każdym z tych państw, przy założeniu, że to uwzględnienie jest konieczne do uzyskania świadczenia oraz pod warunkiem, że okresy te nie pokrywają się w czasie. Jeżeli więc posiadane przez daną osobę okresy ubezpieczenia w Polsce są niewystarczające do nabycia prawa do emerytury, wtedy uwzględnia się okresy ubezpieczenia w USA przebyte w ramach federalnego systemu social security.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Emerytura z USA.
Emerytura z USA.

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama