reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Emerytura > Emerytura z USA

Emerytura z USA

Osoba, która posiada okresy ubezpieczenia w Polsce lub w USA, może uzyskać emeryturę z obydwu tych państw, jeżeli spełni warunki, które przepisy każdego z tych państw ustanawiają dla nabycia uprawnień do tych świadczeń. Prawo do emerytury ustalane jest równolegle przez odpowiednie instytucje w USA i w Polsce.

Umowa dotycząca zabezpieczenia społecznego zawarta między Rzeczpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki weszła w życie 1 marca 2009 r. Dzięki jej postanowieniom wiele tysięcy osób, które pracowały lub pracują w Stanach Zjednoczonych będą mogły zaliczyć okresy tej pracy przy ubieganiu się o emeryturę w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Jakich systemów dotyczy umowa?

Po stornie polskiej umowa dotyczy zarówno powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych, jak i systemu ubezpieczeń społecznych rolników administrowanych odpowiednio przez ZUS i KRUS. Po stronie USA dotyczy ona świadczeń przysługujących z amerykańskiego federalnego systemu ubezpieczeń emerytalnych, rodzinnych oraz z tytułu niezdolności do pracy.

Umowa a emerytury

Emerytury są jednym z elementów objętych zakresem przedmiotowym umowy. Porozumienie dotyczy także emerytur kapitałowych, natomiast poza wspomnianym zakresem znalazły się emerytury pomostowe.

Kogo umowa dotyczy?

W zakresie dotyczącym świadczeń emerytalnych umowa obejmuje swoimi postanowieniami przede wszystkim osoby, które są lub były ubezpieczone z tytułu zatrudnienia lub prowadzenia działalności zarobkowej w obu tych państwach, bez względu na miejsce zamieszkania oraz osoby, które są lub były ubezpieczone w jednym z tych dwóch państw, a stale zamieszkują w drugim.

Umowa dotyczy zarówno osób, które pracowały w USA i mieszkają w Polsce, jak tych, które pracowały w Polsce, a mieszkają w USA.

Umowa ma zastosowanie do wymienionych osób, bez względu na ich obywatelstwo.

Zobacz także: Opodatkowanie emerytury z USA

Ustalanie emerytury      

Zgodnie z postanowieniami umowy, osoba, która posiada okresy ubezpieczenia w Polsce lub w USA, może uzyskać emeryturę z obydwu tych państw, jeżeli spełni warunki, które przepisy każdego z tych państw ustanawiają dla nabycia uprawnień do tych świadczeń. Prawo do emerytury ustalane jest równolegle przez odpowiednie instytucje w USA i w Polsce.

Przy ustalaniu emerytur zgodnie z umową stosuje się zasadę sumowania okresów ubezpieczenia przebytych w każdym z państw, według której uwzględnieniu podlegają okresy ubezpieczenia przebyte w każdym z tych państw, przy założeniu, że to uwzględnienie jest konieczne do uzyskania świadczenia oraz pod warunkiem, że okresy te nie pokrywają się w czasie. Jeżeli więc posiadane przez daną osobę okresy ubezpieczenia w Polsce są niewystarczające do nabycia prawa do emerytury, wtedy uwzględnia się okresy ubezpieczenia w USA przebyte w ramach federalnego systemu social security.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Emerytura z USA.
Emerytura z USA.

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Rzeszotarski

Business Development Manager & UC Specialist, Jabra

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama