reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > OFE > Prawa członka OFE

Prawa członka OFE

Przepisy przyznają członkom OFE szereg uprawnień. Przede wszystkim mogą oni w każdym czasie zmienić fundusz, wskazać osobę, która po ich śmierci odziedziczy zgromadzone aktywa bądź też żądać informacji o środkach zgromadzonych na rachunku.

OFE

Emerytura może pochodzić z trzech źródeł – tzw. filarów. Pierwszy filar to ZUS, drugi filar to otwarte fundusze emerytalne, a trzeci filar dodatkowy to dobrowolny system oszczędzania. Otwarte Fundusze Emerytalne są tworzone przez powszechne towarzystwa emerytalne (tzw. PTE). Zajmują się gromadzeniem składek emerytalnych i mają za zadanie pomnażać je w jak najlepszy sposób z przeznaczeniem na wypłatę członkom funduszu po osiągnięciu przez nich wieku emerytalnego.

Członkowstwo w OFE

Członkiem OFE można zostać na kila sposobów. Jednym z nich jest zawarcie umowy z funduszem. Może być ona zawarta wyłącznie w trybie korespondencyjnym. Co ważne OFE nie może odmówić zawarcia umowy, o ile osoba występująca z wnioskiem o przyjęcie do funduszu spełnia warunki określone w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych

Uzyskanie członkostwa w otwartym funduszu następuje również w wyniku losowania, przeprowadzonego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub poprzez otwarcie rachunku w otwartym funduszu.

Można być członkiem tylko jednego otwartego funduszu.

Zobacz: Zmiany w składkach OFE

Informacje

Każdy członek OFE ma prawo do informacji. Zgodnie z przepisami fundusz ma obowiązek przesyłać swojemu członkowi, w regularnych odstępach czasu, nie rzadziej jednak niż co 12 miesięcy, informację o środkach znajdujących się na rachunku członka, terminach dokonanych w tym okresie wpłat składek i wypłat transferowych oraz przeliczeniu tych składek i wypłat transferowych na jednostki rozrachunkowe, a także o wynikach działalności lokacyjnej funduszu.

Ponadto fundusz jest obowiązany, na żądanie członka, udzielić mu informacji określającej pieniężną wartość środków zgromadzonych na jego rachunku.

Dziedziczenie składek

Osoba zawierająca umowę z OFE ma prawo wskazać imiennie jedną lub więcej osób fizycznych, na których rzecz ma nastąpić, po jej śmierci, wypłata środków niewykorzystanych. Przepisy uprawniają również członka OFE do zmiany w każdym czasie poprzedniej dyspozycji i wskazania innych osób od otrzymania zgromadzonych środków.

Zmiana funduszu

Przepisy dopuszczają możliwość zmiany OFE. Konieczne jest przy tym zawiadomienie dotychczasowego OFE o zawarciu umowy o członkowstwo z innym OFE. Środki zgromadzone na rachunku członka dotychczasowego funduszu są przekazywane, w ramach wypłaty transferowej, do nowego funduszu, z którym członek zawarł umowę o członkostwo.

Zobacz serwis: OFE

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (Dz.U.2010.34.189).

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Można być członkiem tylko jednego otwartego funduszu emerytalnego.
Można być członkiem tylko jednego otwartego funduszu emerytalnego.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Kwiatkowska-Cylke

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama