reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > OFE > Prawa członka OFE

Prawa członka OFE

Przepisy przyznają członkom OFE szereg uprawnień. Przede wszystkim mogą oni w każdym czasie zmienić fundusz, wskazać osobę, która po ich śmierci odziedziczy zgromadzone aktywa bądź też żądać informacji o środkach zgromadzonych na rachunku.

OFE

Emerytura może pochodzić z trzech źródeł – tzw. filarów. Pierwszy filar to ZUS, drugi filar to otwarte fundusze emerytalne, a trzeci filar dodatkowy to dobrowolny system oszczędzania. Otwarte Fundusze Emerytalne są tworzone przez powszechne towarzystwa emerytalne (tzw. PTE). Zajmują się gromadzeniem składek emerytalnych i mają za zadanie pomnażać je w jak najlepszy sposób z przeznaczeniem na wypłatę członkom funduszu po osiągnięciu przez nich wieku emerytalnego.

Członkowstwo w OFE

Członkiem OFE można zostać na kila sposobów. Jednym z nich jest zawarcie umowy z funduszem. Może być ona zawarta wyłącznie w trybie korespondencyjnym. Co ważne OFE nie może odmówić zawarcia umowy, o ile osoba występująca z wnioskiem o przyjęcie do funduszu spełnia warunki określone w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych

Uzyskanie członkostwa w otwartym funduszu następuje również w wyniku losowania, przeprowadzonego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub poprzez otwarcie rachunku w otwartym funduszu.

Można być członkiem tylko jednego otwartego funduszu.

Zobacz: Zmiany w składkach OFE

Informacje

Każdy członek OFE ma prawo do informacji. Zgodnie z przepisami fundusz ma obowiązek przesyłać swojemu członkowi, w regularnych odstępach czasu, nie rzadziej jednak niż co 12 miesięcy, informację o środkach znajdujących się na rachunku członka, terminach dokonanych w tym okresie wpłat składek i wypłat transferowych oraz przeliczeniu tych składek i wypłat transferowych na jednostki rozrachunkowe, a także o wynikach działalności lokacyjnej funduszu.

Ponadto fundusz jest obowiązany, na żądanie członka, udzielić mu informacji określającej pieniężną wartość środków zgromadzonych na jego rachunku.

Dziedziczenie składek

Osoba zawierająca umowę z OFE ma prawo wskazać imiennie jedną lub więcej osób fizycznych, na których rzecz ma nastąpić, po jej śmierci, wypłata środków niewykorzystanych. Przepisy uprawniają również członka OFE do zmiany w każdym czasie poprzedniej dyspozycji i wskazania innych osób od otrzymania zgromadzonych środków.

Zmiana funduszu

Przepisy dopuszczają możliwość zmiany OFE. Konieczne jest przy tym zawiadomienie dotychczasowego OFE o zawarciu umowy o członkowstwo z innym OFE. Środki zgromadzone na rachunku członka dotychczasowego funduszu są przekazywane, w ramach wypłaty transferowej, do nowego funduszu, z którym członek zawarł umowę o członkostwo.

Zobacz serwis: OFE

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (Dz.U.2010.34.189).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Można być członkiem tylko jednego otwartego funduszu emerytalnego.
Można być członkiem tylko jednego otwartego funduszu emerytalnego.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe EFEKTA

Pełna księgowość dla małych, średnich i dużych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama