reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury powszechne > Czym jest emerytura firmowa?

Czym jest emerytura firmowa?

Emerytura firmowa jest świadczeniem wypłacanym w ramach pracowniczych programów emerytalnych. Zapewnia ona dodatkowe finansowe zabezpieczenie emeryta. Mogą z niej skorzystać tylko te osoby, które przystąpiły do PPE.

Emerytura firmowa

Konstrukcja emerytury firmowej jest znana w wielu państwach świata. W USA czy też Francji pracodawcy otwierają nawet własne fundusze emerytalne. Należy wyjaśnić, że emerytura firmowa zapewnienia dodatkowe zabezpieczenie emerytalne przez co zwiększa poczucie bezpieczeństwa pracowników.

Pracownicze programy emerytalne (PPE)

W Polsce wypłata tzw. emerytury firmowej jest związana z funkcjonowaniem pracowniczych programów emerytalnych. Są one podstawą funkcjonowania trzeciego filara systemu emerytalnego, opartego na grupowych formach gromadzenia oszczędności na przyszłą emeryturę. To właśnie PPE w szczególny sposób łączą pracodawcę, pracownika oraz państwo we wspólnym przedsięwzięciu, jakim jest stworzenie i realizacja pracowniczego programu emerytalnego jako dodatkowego źródła dochodów na okres starości. 

Podstawową ideą PPE jest ich szeroka dostępność i powszechność. Sprzyja temu brak formalnych barier dla tworzenia i uczestnictwa w PPE zarówno dla pracodawców, jak też dla zatrudnionych u nich pracowników. Zasady udziału, oszczędzania i korzystania ze środków zgromadzonych w PPE są przejrzyste i jednolite.

PPE uzależniają wysokość przyszłych emerytur od wynagrodzeń stanowiących podstawę wymiaru składek emerytalnych. 

Zobacz: Kiedy następuje wstrzymanie wypłaty emerytury?

Uczestnictwo w PPE

Ustawodawca wskazał, że prawo do uczestnictwa w PPE przysługuje:

  1. pracownikowi, który jest zatrudniony u danego pracodawcy, nie krócej niż 3 miesiące, chyba że umowa zakładowa stanowi inaczej,
  2. osobie fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, wspólnikowi spółki cywilnej, jawnej, spółki partnerskiej oraz komandytowo-akcyjnej i komandytowej odpowiadającemu bez ograniczenia, który podlega obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeżeli te osoby lub spółki prowadzą program dla swoich pracowników. 

Do PPE nie może przystąpić pracownik, który ukończył 70 lat.

Zalety PPE

Najważniejszą zaletą PPE jest to, że umożliwia on pracownikom gromadzenie dodatkowych środków na przyszłą emeryturę –  tzw. emeryturę firmową. Co ważne środki zgromadzone w programie są dziedziczone oraz wolne od podatku od spadków i darowizn. Należy również zwrócić uwagę na to, że pracodawcy, u których działają PPE są bardziej atrakcyjni dla potencjalnych pracowników. PPE są więc skutecznym narzędziem motywacyjnym.

Zobacz serwis: Emerytury powszechne

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o pracowniczych programach emerytalnych (Dz.U.2004.116.1207).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama