reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Podwyższenie wieku emerytalnego > 67 lat - nowy wiek emerytalny przyjęty przez Sejm

67 lat - nowy wiek emerytalny przyjęty przez Sejm

Wydłużanie wieku emerytalnego do 67 roku życia począwszy od 1 stycznia 2013 r. przewiduje nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Za przyjęciem ustawy emerytalnej (11 maja 2012 r.) głosowało 268 posłów, przeciw było 185, dwóch posłów wstrzymało się od głosu.

Emerytura w wieku 67 lat

Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przewiduje stopniowe wydłużanie wieku emerytalnego do 67 roku życia począwszy od 1 stycznia 2013 r.

Każdego roku wiek emerytalny będzie wzrastał o trzy miesiące. Oznacza to, że zakładany wiek emerytalny (67 lat) mężczyźni osiągną w 2020 r., kobiety zaś w 2040 r.

Zobacz również: Dlaczego podwyższany i zrównywany będzie wiek emerytalny?

Emerytury częściowe

Zgodnie z ustawą możliwe będzie przejście na emeryturę kilka lat wcześniej za sprawą tzw. emerytur częściowych. Umożliwią one przejście na emeryturę po ukończeniu 62 lat przez kobiety oraz 65 lat przez mężczyzn. Konieczne jednak będzie uzyskanie stażu ubezpieczeniowego  -  co najmniej 35 lat dla kobiet i co najmniej 40 w przypadku mężczyzn. Emerytura częściowa ma wynosić 50 proc. pełnej kwoty emerytury z FUS.

Za i przeciw

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że jeżeli reforma wejdzie w życie, to jego partia będzie walczyła przed Trybunałem Konstytucyjnym o jej uchylenie. Jego zdaniem reforma emerytalna uderza bowiem w elementarne prawo do życia.

Z uchwalenia ustawy zadowolone jest PSL. Nowe przepisy umożliwiają bowiem uzyskiwanie rolniczej emerytury lub renty w pełnej wysokości tym rolnikom, którzy  prowadzą działalność rolniczą z małżonkiem podlegającym ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu.

Więcej na temat reformy emerytalnej w naszym specjalnym serwisie: Podwyższenie wieku emerytalnego

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wasilewski

Aplikant adwokacki w Izbie Warszawskiej. Absolwent Wydziału Prawa EWSPiA w Warszawie, uczelni afiliowanej przy instytucie nauk prawnych Polskiej Akademii Nauk utworzonej we współpracy ze Zrzeszeniem Prawników Polskich oraz Międzynarodowym Instytutem Rozwoju Prawa w Rzymie.


Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama