reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Wysokość emerytury > Doliczenie lat zerowych do emerytury

Doliczenie lat zerowych do emerytury

Obowiązujące przepisy pozwalają zastąpić lata z zerowymi zarobkami, przyjęte do obliczenia wysokości emerytury najniższą płacą, jaka obowiązywała w danym okresie. Takie rozwiązanie jest korzystne dla osób, które nie są w stanie przedłożyć brakującej dokumentacji płacowej i tym samym są pozbawione możliwości uzyskania wyższej emerytury.

Lata zerowe

Lata zerowe są to lata, w których pracowaliśmy na podstawie umowy o pracę, ale nie możemy udowodnić, ile zarabialiśmy, a zostały przyjęte do wyliczenia podstawy wymiaru emerytury.

Dawniej organ rentowy przyjmował, że niemożność udowodnienia podstawy wymiaru za określony rok kalendarzowy (lata kalendarzowe) prowadzi do niemożliwości uwzględnienia tego roku (tych lat) w podstawie wymiaru emerytury. Obecnie wpisuje się najniższą płacę, jaka obowiązywała w danym okresie.

Podstawa wymiaru emerytury

W świetle obowiązujących przepisów podstawę wymiaru emerytury stanowi przeciętna podstawa wymiaru składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe lub na ubezpieczenie społeczne na podstawie przepisów prawa polskiego w okresie kolejnych 10 lat kalendarzowych, wybranych przez zainteresowanego z ostatnich 20 lat kalendarzowych poprzedzających bezpośrednio rok, w którym zgłoszono wniosek o emeryturę.

Jeśli wnioskodawca w ciągu 20 lat poprzedzających bezpośrednio rok, w którym zgłosił wniosek o emeryturę, pobierał przez więcej niż 10 lat zasiłek przedemerytalny, podstawę wymiaru emerytury stanowi przeciętna podstawa składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe lub na ubezpieczenie społeczne w okresie kolejnych 10 lat kalendarzowych poprzedzających bezpośrednio rok, w którym zainteresowany nabył prawo do tego zasiłku. 

Zobacz: Kiedy następuje wstrzymanie wypłaty emerytury?

Doliczenie lat zerowych

Doliczenie lat zerowych do emerytury polega na tym, że jeżeli nie można ustalić podstawy wymiaru składek w okresie pozostawania w stosunku pracy wskazanym do ustalenia podstawy wymiaru emerytury i renty, za podstawę wymiaru składek przyjmuje się kwotę obowiązującego w tym okresie minimalnego wynagrodzenia pracowników, proporcjonalnie do okresu podlegania ubezpieczeniu i wymiaru czasu pracy. 

Należy wyjaśnić, że przepis pozwalający na ponowne obliczenie wysokości emerytury od podstawy wymiaru składek odpowiadającej kwocie minimalnego wynagrodzenia pracowników obowiązującego w okresie, za który nie można ustalić podstawy wymiaru ma zastosowanie wyłącznie do ubezpieczonych, którzy w tym czasie byli pracownikami.

Doliczenie lat zerowych do emerytury nie dotyczy osób, które w trakcie odbywania kary pozbawienia wolności odpłatnie świadczyły pracę gdyż wykonywały ją na podstawie nakazu administracyjnego, a nie w ramach stosunku pracy.

Zobacz serwis: Emerytury powszechne

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kiedy lata zerowe można doliczyć do emerytury?
Kiedy lata zerowe można doliczyć do emerytury?

CIT 2020. Komentarz159.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama