| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Wysokość emerytury > Doliczenie lat zerowych do emerytury

Doliczenie lat zerowych do emerytury

Obowiązujące przepisy pozwalają zastąpić lata z zerowymi zarobkami, przyjęte do obliczenia wysokości emerytury najniższą płacą, jaka obowiązywała w danym okresie. Takie rozwiązanie jest korzystne dla osób, które nie są w stanie przedłożyć brakującej dokumentacji płacowej i tym samym są pozbawione możliwości uzyskania wyższej emerytury.

Lata zerowe

Lata zerowe są to lata, w których pracowaliśmy na podstawie umowy o pracę, ale nie możemy udowodnić, ile zarabialiśmy, a zostały przyjęte do wyliczenia podstawy wymiaru emerytury.

Dawniej organ rentowy przyjmował, że niemożność udowodnienia podstawy wymiaru za określony rok kalendarzowy (lata kalendarzowe) prowadzi do niemożliwości uwzględnienia tego roku (tych lat) w podstawie wymiaru emerytury. Obecnie wpisuje się najniższą płacę, jaka obowiązywała w danym okresie.

Podstawa wymiaru emerytury

W świetle obowiązujących przepisów podstawę wymiaru emerytury stanowi przeciętna podstawa wymiaru składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe lub na ubezpieczenie społeczne na podstawie przepisów prawa polskiego w okresie kolejnych 10 lat kalendarzowych, wybranych przez zainteresowanego z ostatnich 20 lat kalendarzowych poprzedzających bezpośrednio rok, w którym zgłoszono wniosek o emeryturę.

Jeśli wnioskodawca w ciągu 20 lat poprzedzających bezpośrednio rok, w którym zgłosił wniosek o emeryturę, pobierał przez więcej niż 10 lat zasiłek przedemerytalny, podstawę wymiaru emerytury stanowi przeciętna podstawa składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe lub na ubezpieczenie społeczne w okresie kolejnych 10 lat kalendarzowych poprzedzających bezpośrednio rok, w którym zainteresowany nabył prawo do tego zasiłku. 

Zobacz: Kiedy następuje wstrzymanie wypłaty emerytury?

Doliczenie lat zerowych

Doliczenie lat zerowych do emerytury polega na tym, że jeżeli nie można ustalić podstawy wymiaru składek w okresie pozostawania w stosunku pracy wskazanym do ustalenia podstawy wymiaru emerytury i renty, za podstawę wymiaru składek przyjmuje się kwotę obowiązującego w tym okresie minimalnego wynagrodzenia pracowników, proporcjonalnie do okresu podlegania ubezpieczeniu i wymiaru czasu pracy. 

Należy wyjaśnić, że przepis pozwalający na ponowne obliczenie wysokości emerytury od podstawy wymiaru składek odpowiadającej kwocie minimalnego wynagrodzenia pracowników obowiązującego w okresie, za który nie można ustalić podstawy wymiaru ma zastosowanie wyłącznie do ubezpieczonych, którzy w tym czasie byli pracownikami.

Doliczenie lat zerowych do emerytury nie dotyczy osób, które w trakcie odbywania kary pozbawienia wolności odpłatnie świadczyły pracę gdyż wykonywały ją na podstawie nakazu administracyjnego, a nie w ramach stosunku pracy.

Zobacz serwis: Emerytury powszechne

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »