REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kodeks karny, Cudzoziemiec

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Obowiązek zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa

Zgodnie z kodeksem postępowania karnego, każdy dowiedziawszy się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub Policję.

Zatrudnianie pracowników z Ukrainy

Zatrudnienie pracownika będącego obywatelem Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Gruzji czy Rosji nie wymaga uzyskania zezwolenia. Pracodawca musi jednak zarejestrować zamiar zatrudnienia osób z tych krajów – w formie oświadczenia – w urzędzie pracy.

Uprowadzenie dziecka przez rodzica

Jak wynika z doświadczeń Fundacji ItAKA i w związku z faktem coraz powszechniej występującego zjawiska porwań rodzicielskich, uprowadzenie osoby małoletniej przez jednego z rodziców może nosić znamiona przestępstwa wskazanego w art. 211 kodeksu karnego.

Na jaką karę może zostać skazany Brunon K.?

Brunon. K., pracownik Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, podejrzany jest o przygotowanie zamachu na prezydenta, rząd oraz Sejm. Jaka kara grozi podejrzanemu?

REKLAMA

Będą zmiany w kodeksie karnym

Nowy projekt zmian w kodeksie karnym przewiduje między innymi nowe środki zabezpieczające dla sprawców niebezpiecznych przestępstw.

Zmiany w kodeksie karnym

Nowe środki zabezpieczające wobec sprawców szczególnie niebezpiecznych przestępstw, lepsze standardy dotyczące przesłuchania z udziałem małoletniego, unowocześnienie i racjonalizacja rozwiązań w zakresie ścigania za przestępstwa zgwałcenia – te i szereg innych zmian proponuje przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt nowelizacji Kodeksu karnego i niektórych innych ustaw.

Ustawa o obywatelstwie polskim - nowe przepisy

Nowe przepisy ustawy o obywatelstwie polskim przewidują przywrócenie obywatelstwa. Regulują również kwestię wielonarodowości. Ustawa obowiązuje od 15 sierpnia 2012 r.

Prawne podsumowanie lipca 2012 r.

Zapoznaj się z najważniejszymi zmianami w przepisach prawnych, jakie weszły w życie w lipcu 2012 r. Omawiamy również aktualne orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego oraz Sądu Najwyższego.

REKLAMA

Przestępstwa stalkingu w półroczu 2012

Stalking - czyli uporczywe nękanie - to stosunkowo nowe przestępstwo określone w kodeksie karnym. W półroczu 2012 roku z tego artykułu zostało wszczętych łącznie 2085 postępowań karnych.

Nowa ustawa ograniczy nielegalne zatrudnianie cudzoziemców

Ustawa o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wprowadza nowe typy przestępstw dotyczących nielegalnego zatrudnienia.

Odpowiedzialność za nieopublikowanie sprostowania lub odpowiedzi

W dniu 1 grudnia 2010 r. Trybunał Konstytucyjny (dalej „TK”) wydał wyrok w sprawie niezgodności z Konstytucją art. 46 ust. 1, art. 31 oraz art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. Prawo prasowe (Dz. U. z 1984 r. Nr 5, poz. 24 ze zm.; dalej „Prawo prasowe”) -sygnatura akt K 41/07 (dalej „wyrok”). TK orzekł, że powyższe przepisy są niezgodne z art. 2 i art. 42 ust. 1 Konstytucji.

Wymiar sprawiedliwości gotowy na EURO 2012

Czy pseudokibice przeszkodzą w rozgrywkach? Jak polski wymiar sprawiedliwości przygotował się do Euro 2012?

Wyższe kary za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców

Uchwalona przez Sejm ustawa o o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium RP wprowadza nowe typy przestępstw oraz zaostrza już istniejące sankcje za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców.

Prawne i instytucjonalne możliwości ścigania korupcji

W związku z wejściem w życie ustawy o CBA powstała nowa sytuacja prawna dotycząca ścigania przestępstw korupcyjnych w Polsce. Celem służby jest zwalczanie korupcji w życiu publicznym i gospodarczym, w szczególności w instytucjach państwowych i samorządowych, a także zwalczanie działalności godzącej w interesy ekonomiczne państwa.

Zasiłek pogrzebowy po zmarłym cudzoziemcu

Osobie, która pokryła koszty pogrzebu zmarłego cudzoziemca, przysługuje zasiłek pogrzebowy w wysokości 4000 zł. Cudzoziemcem jest każda osoba, która nie posiada polskiego obywatelstwa.

Urząd do Spraw Cudzoziemców

Urząd do Spraw Cudzoziemców zajmuje się m.in. nadawaniem statutu uchodźcy, udzielaniem cudzoziemcom azylu, udzielaniem zgody na pobyt tolerowany oraz udzielaniem ochrony czasowej. Jak cudzoziemiec może uzyskać pomoc w UdSC?

DGP: Cudzoziemcy legalizują swój pobyt

Ponad 3 tys. wniosków o legalizację pobytu. To efekt działającej od początku roku ustawy abolicyjnej dla cudzoziemców – czytamy we wtorkowym wydaniu „Dziennika Gazety Prawnej”.

Co grozi za ograbienie zwłok lub grobu?

Ograbienie zwłok lub grobu jest zagrożone grzywną, karą ograniczenia wolności albo pozbawieniem wolności. Jakie czyny zalicza się do ograbienia zwłok lub grobu?

Niepoczytalność

Niepoczytalność to brak możliwości rozpoznania przez sprawcę znaczenia czynu lub brak możliwości pokierowania swoim zachowaniem.

Lichwa

Lichwa polega na pożyczaniu pieniędzy na wysoki procent. Jest to stosunek pomiędzy dłużnikiem a wierzycielem, który polega na ustaleniu bardzo wysokich odsetek za pożyczone pieniądze.

Jak uzyskać rozwód we Włoszech?

Uzyskanie rozwodu we Włoszech jest bardzo trudne. Wymaga cierpliwości, pieniędzy oraz udziału adwokata.

Odpowiedzialność karna internauty

Coraz więcej czasu spędzamy w Internecie. Powszechne stało się oglądanie filmów, słuchanie muzyki, dyskutowanie czy zakupy przez Internet. Często jednak czynności te prowadzą do wielu nadużyć, które są karalne. Za co można pociągnąć internautę do odpowiedzialności karnej?

Jak długo może trwać odwyk?

Odwyk jest środkiem zabezpieczającym przewidzianym w Kodeksie karnym. Polega on na umieszczeniu sprawcy w zamkniętym zakładzie leczenia odwykowego. Na jak długo można umieścić sprawcę w takim zakładzie?

Cyberprzemoc a odpowiedzialność prawna

W wirtualnym świecie jesteśmy narażeni na coraz więcej niebezpieczeństw. Obrona przed nimi nie należy do łatwych zadań. Czym jest cyberprzemoc? Jakie narzędzia prawne umożliwiają ochronę przed nią? Czy w ogóle przewidziana jest jakakolwiek odpowiedzialność prawna za popełnienie takiego czynu?

Szkoda w bazach danych

Przestępstwo w postaci wyrządzenia szkody w bazach danych polega na tym, że ten, kto nie będąc do tego uprawnionym, niszczy, uszkadza, usuwa, zmienia lub utrudnia dostęp do danych informatycznych albo w istotnym stopniu zakłóca lub uniemożliwia automatyczne przetwarzanie, gromadzenie lub przekazywanie takich danych.

Sabotaż komputerowy

Czyn zabroniony sabotażu komputerowego popełnia ten, kto niszczy, uszkadza, usuwa lub zmienia dane informatyczne o szczególnym znaczeniu dla obronności kraju, bezpieczeństwa w komunikacji, funkcjonowania administracji rządowej, innego organu państwowego lub instytucji państwowej albo samorządu terytorialnego albo zakłóca lub uniemożliwia automatyczne przetwarzanie, gromadzenie lub przekazywanie takich danych.

Pozorne bankructwo

Czyn zabroniony pozornego bankructwa polega na tym, że osoba, która będąc dłużnikiem kilku wierzycieli udaremnia lub ogranicza zaspokojenie ich należności przez to, że tworzy w oparciu o przepisy prawa nową jednostkę gospodarczą i przenosi na nią składniki swojego majątku. Takiej samej karze podlega ten, kto będąc dłużnikiem kilku wierzycieli doprowadza do swojej upadłości lub niewypłacalności.

Oszustwo kapitałowe

Czyn zabroniony oszustwa kapitałowego popełnia ten, kto w celu uzyskania dla siebie lub kogo innego, od banku lub jednostki organizacyjnej prowadzącej podobną działalność gospodarczą na podstawie ustawy albo od organu lub instytucji dysponujących środkami publicznymi – kredytu, pożyczki pieniężnej, poręczenia, gwarancji, akredytywy, dotacji, subwencji, potwierdzenia przez bank zobowiązania wynikającego z poręczenia lub z gwarancji lub podobnego świadczenia pieniężnego na określony cel gospodarczy, elektronicznego instrumentu płatniczego lub zamówienia publicznego, przedkłada podrobiony, przerobiony, poświadczający nieprawdę albo nierzetelny dokument albo nierzetelne, pisemne oświadczenie dotyczące okoliczności o istotnym znaczeniu dla uzyskania wymienionego wsparcia finansowego, instrumentu płatniczego lub zamówienia.

Niszczenie informacji

Czyn zabroniony niszczenia informacji popełnia ten, kto nie będąc do tego uprawnionym, niszczy, uszkadza, usuwa lub zmienia zapis istotnej informacji albo w inny sposób udaremnia lub znacznie utrudnia osobie uprawnionej zapoznanie się z nią.

Nielegalne uzyskanie informacji

Czyn zabroniony nielegalnego uzyskania informacji popełnia ten, kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do informacji dla niego nieprzeznaczonej, otwierając zamknięte pismo, podłączając się do sieci telekomunikacyjnej lub przełamując albo omijając elektroniczne, magnetyczne, informatyczne lub inne szczególne jej zabezpieczenie.

Jak zapobiec wydaleniu nielegalnie pracującego cudzoziemca?

Legalizacja zatrudnienia cudzoziemca w toku postępowania administracyjnego o wydalenie poprzez uzyskanie niezbędnych zezwoleń czy dopełnienie obowiązków uniemożliwia wydanie decyzji o wydaleniu przez wojewodę.

Nowelizacja kodeksu karnego

Zachęcanie do ataków terrorystycznych w kodeksie karnym.

Jaka kara za znęcanie się?

Przestępstwo znęcania się jest jednym z przestępstw najczęściej występujących na wokandzie sądowej. Ustawodawca jako karalne określił zachowania polegające na fizycznym lub psychicznym znęcaniu się nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny.

Przestępstwo rozpijania małoletniego

Karalność przestępstwa rozpijania małoletniego przewiduje kodeks karny, który stanowi, iż kto rozpija małoletniego, dostarczając mu napoju alkoholowego, ułatwiając jego spożycie lub nakłaniając go do spożycia takiego napoju podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Karalność przestępstwa aborcji

Z uwagi na fakt, iż życie ludzkie jest jedną z najważniejszych konstytucyjnych wartości to jest ono szczególnie chronione w przepisach prawa, w tym właśnie prawa karnego. Tej ochronie podlega również życie nienarodzone i to w 2 diametralnie odmiennych sytuacjach: gdy przerwanie ciąży następuje za zgodą i wolą matki dziecka (a więc w przypadku aborcji) oraz gdy następuje ono wbrew woli matki dziecka (a zatem wskutek przemocy, groźby karalnej zastosowane wobec niej etc.).

Karalność eutanazji dokonanej na życzenie chorego

Eutanazja. Przepisy Kodeksu karnego chronią ludzkie życie jako wartość nadrzędną. Z uwagi na to karalne są nie tylko takie (oczywiste) powszechne przestępstwa jak zabójstwo czy nieumyślne spowodowanie śmierci, ale karalne jest również zabicie człowieka na jego własne żądanie i pod wpływem współczucia dla niego, które można nazwać umownie „eutanazją na życzenie chorego” pod warunkiem szerokiego rozumienia tego pojęcia.

Przyczynienie się do samobójstwa

Kto namową lub przez udzielenie pomocy doprowadza człowieka do targnięcia się na własne życie, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Kara za łapówkę

Łapówka może istnieć pod wieloma postaciami. Jest to problem występujący nie tylko w Polsce. Korupcja jest bowiem problemem ogólnoświatowym.

Korupcja w sporcie

Ściganie łapownictwa w sporcie dopiero od niedawna jest elementem polityki karnej państwa i przedmiotem zainteresowania ustawodawcy. Do roku 2010, kiedy to uchwalono ustawę o sporcie, nasze prawo karne zawierało jedynie cząstkową i niewystarczającą w istniejących warunkach, regulację.

Wyłudzenie kredytu

Typowe wyłudzenie kredytu (inaczej i bardziej poprawnie – oszustwo kredytowe), polegające najczęściej na podrobieniu dokumentów i posłużeniu się nimi przy staraniu się o kredyt może zostać zakwalifikowane zarówno jako przestępstwo oszustwa kredytowego (w znaczeniu ścisłym) albo też jako doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem (oszustwo zwykłe).

Ukrywanie majątku - jaka odpowiedzialność?

Kto, w razie grożącej mu niewypłacalności lub upadłości, udaremnia lub uszczupla zaspokojenie swojego wierzyciela przez to, że usuwa, ukrywa, zbywa, darowuje, niszczy, rzeczywiście lub pozornie obciąża albo uszkadza składniki swojego majątku, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Czy świadek może zmienić swoje zeznania?

Praktycznym problemem, który pojawia się często jest to, czy świadek może zmienić swoje poprzednie zeznania – a jeśli tak to w jakiej formie i co mu za to grozi. Niniejsze opracowanie podda analizie ten problem prawny.

Działanie na szkodę spółki a odpowiedzialność karna

Spowodowanie znacznej szkody przez osobę obowiązaną do zajmowania się sprawami majątkowymi jest zagrożone karą nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Jakie są zasady ponoszenia odpowiedzialności przez te osoby? Czy szkoda musi wystąpić czy wystarczy jej bezpośrednie niebezpieczeństwo?

Czym jest „cyberstalking”?

Pojęcie „cyberstalkingu” stosunkowo niedawno pojawiło się w Polsce. Cyberstalking to używanie Internetu oraz wszelkiego rodzaju mediów elektronicznych do nękania drugiej osoby. Nie ma zamkniętego katalogu zachowań obejmujących tego rodzaju nękanie.

Kiedy i jak ustanowić obrońcę?

Zarówno podejrzany, jak i oskarżony mają prawo ustanowić swojego obrońcę. W niektórych wypadkach będzie to konieczne. Kiedy i w jaki sposób można ustanowić obrońcę?

Za rozbój za granicą można odpowiadać w Polsce

Kodeks karny znajdzie zastosowanie nie tylko do przestępstw popełnionych w Polsce, ale także do przestępstw popełnionych poza granicami kraju. Na jakich zasadach przestępca odpowie za swoje czyny za granicą?

Czy stalking ścigany jest na wniosek pokrzywdzonego?

Osoba uporczywie nękana, po nowelizacji kodeksu karnego, jest lepiej chroniona. Jeżeli złoży wniosek o ściganie, sprawca przestępstwa może zostać skazany nawet na 3 lat więzienia. W szczególnych przypadkach kara może wzrosnąć do 10 lat pozbawienia wolności.

Działanie na szkodę spółki w kodeksie karnym

Kary za przekroczenie granic akceptowalnego ryzyka gospodarczego zostały od 13 lipca 2011 r. zamieszczone w kodeksie karnym. Karalne będzie również sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa wyrządzenia znacznej szkody majątkowej.

Karalność przestępstwa pochwalania oraz propagowania pedofilii

Z dniem 8 czerwca 2010 r. w polskim Kodeksie karnym określony został nowy rodzaj przestępstwa. Przepis art. 200b wprowadził karalność zachowań polegających na publicznym propagowaniu lub pochwalaniu pedofilii. Za taki czyn grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do 2 lat

Przestępstwo nielegalnego organizowania adopcji

Zgodnie z art. 211a Kodeksu karnego obowiązującym od dnia 8 września 2010 r., każdy, kto w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, zajmuje się organizowaniem adopcji dzieci wbrew przepisom ustawy podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

REKLAMA