reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Ciekawostki > Na jaką karę może zostać skazany Brunon K.?

Na jaką karę może zostać skazany Brunon K.?

Brunon. K., pracownik Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, podejrzany jest o przygotowanie zamachu na prezydenta, rząd oraz Sejm. Jaka kara grozi podejrzanemu?

Sprawa Brunona K. podjęta została kilkanaście dni wcześniej zanim trafiła do mediów. Postępowanie przygotowawcze wszczęte zostało w dniu 5 listopada 2012 roku i powierzone w całości do prowadzenia Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Krakowie. Podejrzanego zatrzymano w dniu 9 listopada 2013 roku.

Brunon K. podejrzany jest o przestępstwo z art. 128§2 kodeksu karnego i art. 163§1 pkt. 3 kodeksu karnego w zw. z art. 168 kodeksu karnego w zw. z art. 11 §2 kodeksu karnego.

Zobacz serwis: Kodeks karny

Co to oznacza w praktyce?

Zgodnie z art. 128§1 kodeksu karnego osoba, która w celu usunięcia przemocą konstytucyjnego organu Rzeczpospolitej Polskiej, podejmuje działalność zmierzającą bezpośrednio do urzeczywistnienia tego celu, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż od lat 3.

Zgodnie z kodeksem karnym przygotowanie jest karalne tylko wtedy, gdy ustawa tak stanowi i taką sankcję ten artykuł w §2 kodeks karny przewiduje. Podejrzanemu postawiono zarzut przygotowania do takiego działania za które grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Kolejnym zarzutem jest przygotowanie zdarzenia zagrażającego życiu.

Art. 163 kodeksu karnego stanowi, że kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać eksplozji materiałów wybuchowych lub łatwo palnych albo innego gwałtownego wyzwolenia energii, rozprzestrzeniania się substancji trujących, duszących lub parzących, podlega karze pozbawienia wolności do lat 10. Podejrzanemu przedstawiono zarzut przygotowania do takiego czynu, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.

Zobacz serwis: Podejrzany

Należy pamiętać, że ten sam czyn może stanowić tylko jedno przestępstwo. Jeżeli czyn wyczerpuje znamiona określone w dwóch albo więcej przepisach ustawy karnej, sąd skazuje za jedno przestępstwo na podstawie wszystkich zbiegających się przepisów.

Sąd wymierza karę na podstawie przepisu przewidującego karę najsurowszą, co nie stoi na przeszkodzie orzeczeniu innych środków przewidzianych w ustawie na podstawie wszystkich zbiegających się przepisów.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego zatrzymany mężczyzna skorzystał z prawa do odmowy składania wyjaśnień, natomiast w trakcie posiedzenia przed Sądem stwierdził, że częściowo przyznaje się do winy i złożył szczątkowe wyjaśnienia.

W toku dotychczasowych czynności przeprowadzonych w sprawie ujawniono, iż motywacja podejrzanego związana była z negatywną oceną aktualnej sytuacji społeczno - gospodarczej RP, której zmiana w jego przekonaniu wymagała zastosowania radykalnych środków. W zamiarze podejrzanego efektem zamachu na organy konstytucyjne Państwa miało być uruchomienie procesu zmian.

Zobacz: Jak przebiega przesłuchanie podejrzanego?

Podejrzany tymczasowo aresztowany

Podejrzany Brunon K. został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące. Zgodnie z art. 212a kodeksu karnego wykonawczego, komisja penitencjarna zakwalifikowała tymczasowo aresztowanego jako stwarzającego poważne zagrożenie społeczne albo poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa aresztu.

Podejrzany Brunon K. został osadzony w warunkach zapewniających wzmożoną ochronę społeczeństwa i bezpieczeństwo tego aresztu. Jego cela jest pod stałym monitoringiem.

Zobacz serwis: Areszt tymczasowy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Nowodworski Estates

Biuro Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama