REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Za rozbój za granicą można odpowiadać w Polsce

Redakcja
Kodeks karny przewiduje możliwość, w której polski sąd będzie mógł skazać za przestępstwo popełnione poza granicami RP. /fot.fotolia
Kodeks karny przewiduje możliwość, w której polski sąd będzie mógł skazać za przestępstwo popełnione poza granicami RP. /fot.fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kodeks karny znajdzie zastosowanie nie tylko do przestępstw popełnionych w Polsce, ale także do przestępstw popełnionych poza granicami kraju. Na jakich zasadach przestępca odpowie za swoje czyny za granicą?

Odpowiedzialność z Kodeksu karnego

REKLAMA

W art. 5 Kodeksu karnego została nakreślona jedna z podstawowych zasad prawa karnego – zasada terytorialności. Zgodnie z tym przepisem ustawę karną polską stosuje się do sprawcy, który popełnił czyn zabroniony na terytorium Polski. Za takie uważany będzie także polski statek wodny lub samolot.

Nie oznacza to jednak, że ustawa karna przestaje obowiązywać poza granicami kraju. Kodeks karny przewiduje bowiem możliwość, w której polski sąd będzie mógł skazać za przestępstwa popełnione poza granicami RP

Zobacz również: Jaka kara grozi za rozbój?

Zagraniczne przestępstwa

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyłom w zasadzie terytorialności stanowi bowiem art. 109 Kodeksu karnego, zgodnie z którym ustawę stosuje się także do obywatela polskiego, który popełnił przestępstwo za granicą. Takie uregulowanie wynika po części z zakazu ekstradycji obywateli Polski do innych krajów. Zakaz ten uległ znacznemu ograniczeniu w związku z wdrożeniem Europejskiego Nakazu Aresztowania w ramach Unii Europejskiej, niemniej jednak istnienie zakazu ekstradycji własnych obywateli (art. 55 ust. 1 Konstytucji RP) mógłby prowadzić do sytuacji, w której sprawca pozostawałby w Polsce bezkarny, gdy nie możliwość jego ukarania również za czyny popełnione poza krajem.

Wymogi dla karalności

Aby pociągnąć do odpowiedzialności za czyny zabronione popełnione za granicą jednym z podstawowych wymogów jest tzw. zasada podwójnej karalności. Zgodnie z art. 111 Kodeksu karnego warunkiem odpowiedzialności za czyn popełniony za granicą jest bowiem uznanie takiego czynu za przestępstwo również przez ustawę obowiązującą w miejscu jego popełnienia.

Polski obywatel nie odpowie za przestępstwo popełnione za granicą, jeżeli popełniony przez niego czyn nie jest karalny w Polsce.

Zobacz również: Odpowiedzialność cudzoziemca za popełnienie przestępstwa

Co to oznacza?

Możliwość pociągnięcia do odpowiedzialności za czyny popełnione za granicą może mieć istotne znaczenie w praktyce.

Polski obywatel dokonał rozboju w kraju nie będącym członkiem UE i zbiegł do Polski. Jeżeli sprawca nie zostanie wydany w ramach ekstradycji, może on ponosić odpowiedzialność za rozbój na podstawie przepisów Kodeksu karnego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zamach na Donalda Trumpa na wiecu w Pensylwanii. Jest ranny ale już bezpieczny

Były prezydent USA, ponownie obecnie kandydujący na ten urząd Donald Trump został ranny 13 lipca 2024 r. podczas wiecu wyborczego w Butler w Pensylwanii. Trump padł na ziemię podczas przemówienia, trzymając się za głowę, po czym został odeskortowany do swojego samochodu przez Secret Service.

Mandat za palenie na balkonie? Są argumenty za i przeciw. Jest reakcja Ministra Sprawiedliwości

Czy palenie tytoniu (papierosów) na własnym balkonie lub tarasie w budynku wielorodzinnym (bloku mieszkalnym), pomimo sprzeciwu zgłaszanego przez innych mieszkańców tego budynku (sąsiadów), może zostać uznane za wybryk, co może rodzić odpowiedzialność za wykroczenie z art. 51 § 1 Kodeksu wykroczeń? Takie pytanie zadała Ministrowi Sprawiedliwości jedna z posłanek w interpelacji poselskiej nr 3429 z 15 czerwca 2024 r. Minister Sprawiedliwości odpowiedział.

Płatne przerwy i ustalenie maksymalnej temperatury pracy. Pracodawcy będą mieli nowe obowiązki w czasie upałów. Od kiedy?

Płatne przerwy i ustalenie maksymalnej temperatury pracy. Do tego odpowiednia reorganizacja. Pracodawcy będą mieli nowe obowiązki w czasie upałów. Tylko od kiedy? Póki co, pozostają napoje, czapka i krem z filtrem.

Czy rodzic musi płacić alimenty, gdy zabiera dziecko na wakacje? Co z opłatami za mieszkanie i media? Sprawdź, co na to prawo.

Czy można zrobić niższy przelew, skoro poniosło się koszty wakacyjnego wyjazdu? Dostosowanie wysokości wakacyjnych alimentów do potrzeb dziecka i rodziców jest jednak możliwe.

REKLAMA

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie dla samotnych rodziców na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak połączyć świadczenia?

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie będzie mógł uzyskać samotny rodzic na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak powinna połączyć świadczenia, by otrzymać taką kwotę? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji.

Po raz kolejny przesunięto termin wdrożenia obowiązku stosowania e-Doręczeń. Podobno to już ostatnie przesunięcie

Termin powszechnego wdrożenia obowiązku e-Doręczeń został przesunięty na 1 stycznia 2025 r. Do tego czasu zostaną przeprowadzone zmiany legislacyjne, które ułatwią wykorzystywanie tych usług w sferze cyfrowej w pierwszym roku obowiązywania.

Jak przedłużyć ważność orzeczenia o niepełnosprawności do 31 marca 2025 r.? Problem dotyczy ok. 400 tys. osób. Sprawdź, co robić.

Co dalej z orzeczeniami o niepełnosprawności? Można przedłużyć ich ważność do 31 marca 2025 roku i ustrzec się przed utratą uprawnień, Są jednak warunki, które trzeba spełnić. Sprawdź, czy wiesz jakie.

Renta wdowia we wszystkich możliwych wariantach zbiegu świadczeń. Pytanie tylko: kiedy?

Wciąż nie wiadomo kiedy renta wdowia wejdzie w życie. Na ten moment wiemy jedynie, że Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny ma sprecyzować katalog praw do świadczeń emerytalno-rentowych, do których będzie można stosować regułę zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych. Katalog ma obejmować wszystkie możliwe warianty.

REKLAMA

ZNP: Wynagrodzenia nauczycieli powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem, podwyżki w 2025 r. co najmniej o 15 proc., wycieczka szkolna jak wyjazd służbowy

ZNP poinformował, że przesłał do MEN katalog spraw wymagających pilnego uregulowania oraz konkretne propozycje rozwiązań w zakresie wynagrodzeń nauczycieli. Związkowcy chcą m.in. jak najszybszego podjęcia prac nad powiązaniem wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce.

Emerytury stażowe: Duda interweniuje, Hołownia odpowiada, prace nad ustawami zostaną wznowione pod koniec lipca

W Sejmie znajdują się dwa projekty dotyczące emerytur stażowych. Projekty zostaną rozpatrzone przez Komisję Polityki Społecznej i Rodziny pod koniec lipca.

REKLAMA