| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Przestępstwa > Karalność przestępstwa aborcji

Karalność przestępstwa aborcji

Z uwagi na fakt, iż życie ludzkie jest jedną z najważniejszych konstytucyjnych wartości to jest ono szczególnie chronione w przepisach prawa, w tym właśnie prawa karnego. Tej ochronie podlega również życie nienarodzone i to w 2 diametralnie odmiennych sytuacjach: gdy przerwanie ciąży następuje za zgodą i wolą matki dziecka (a więc w przypadku aborcji) oraz gdy następuje ono wbrew woli matki dziecka (a zatem wskutek przemocy, groźby karalnej zastosowane wobec niej etc.).

Karalność aborcji

Karalność aborcji wprowadza przepis art. 152 Kodeksu karnego, który przewiduje odpowiedzialność karną zarówno osoby, która za zgodą kobiety usuwa ciążę wbrew przepisom ustawy, jak i tej osoby, które kto udziela kobiecie ciężarnej pomocy w przerwaniu ciąży z naruszeniem przepisów ustawy lub ją do tego nakłania. Grozi za to kara pozbawienia wolności do lat 3 (a zatem jest to występek).

Dodatkowo ustawodawca określił surowszą odpowiedzialność sprawcy jednego z opisanych wyżej czynów, gdy dziecko poczęte osiągnęło zdolność do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej. Takie przestępstwo zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Z kolei w przypadku śmierci matki sprawcy grozi kara od roku do 10 lat (od 2 do 13 lat, jeżeli dziecko poczęte osiągnęło zdolność do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej).

Zobacz: Wyłączenie odpowiedzialności karnej

Kiedy ustawa zezwala na usunięcie ciąży?

Ustawą, o której mowa w przedmiotowym przepisie art. 152 KK jest ustawa z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (Dz. U. Nr 17, poz. 78 z późn. zm.). W myśl art. 4a wskazanej ustawy legalne przerwanie ciąży jest dopuszczalne tylko w następujących przypadkach:

  • ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej
  • badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu (do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej)
  • zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (jeżeli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni), co stwierdza prokurator

W związku z powyższym każde przerwanie ciąży w innych niż wyżej wskazane przypadki jest naruszeniem przepisów ustawy, o której mówi art. 152 KK i jest karalne.

Przerwanie ciąży wbrew woli kobiety oraz zmuszenie jej do usunięcia ciąży

Ustawodawca wyróżnił również sytuacje, w której ciąża może zostać usunięta wbrew woli matki np. wskutek zastosowanej wobec niej przemocy, podstępu oraz taką sytuację, w której wskutek opisanych działań matka zostaje zmuszona do przerwania ciąży.

Za wskazane zachowanie ustawodawca przewidział karę pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat, przy czym kto dopuszcza się przedmiotowego czynu w sytuacji, gdy dziecko poczęte osiągnęło zdolność do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

W przypadku śmierci matki sprawcy grozi kara od 2 do 12 lat pozbawienia wolności. 

Zobacz serwis: Kodeks karny

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Adamczak

Ekspert z zakresu podatków i rachunkowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »