REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Małżeństwo, Alimenty

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Odwołanie darowizny udzielonej małżonkom

Darowiznę udzieloną kilku osobom również można odwołać. W niektórych przypadkach odwołanie darowizny może dotyczyć tylko jednej z obdarowanych osób. Jest to szczególnie istotna kwestia w przypadku obdarowanych małżonków.

Świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego

Z dniem 1 października ponownie rozpoczyna działalność Fundusz Alimentacyjny. Wnioski o pieniądze z funduszu warto złożyć jak najwcześniej. Podpowiadamy, jak ubiegać się o świadczenie alimentacyjne.

Gdzie z wnioskiem o świadczenie alimentacyjne?

Podmiotem wypłacającym świadczenie będzie gmina. Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego ustala się i wypłaca na podstawie wniosku osoby uprawnionej do alimentów lub jej przedstawiciela ustawowego.

Nowa treść wyroku rozwodowego - proponowane zmiany

W czerwcu 2008 roku do Sejmu został skierowany projekt zmiany Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Odnosi się do kontaktów dzieci z rodzicami po ustaniu małżeństwa na skutek rozwodu lub separacji. Warto sprawdzić jakie zmiany nas czekają.

REKLAMA

Kiedy można wnieść powództwo o ustalenie nieistnienia małżeństwa

Jeżeli przy zawieraniu małżeństwa nie wystąpiły wszystkie opisane przez prawo przesłanki konieczne, wtedy takie małżeństwo jest nieważne. Aby to stwierdzić należy wnieść pozew o ustalenie nieistnienia małżeństwa.

Jak napisać pozew rozwodowy?

Jednym ze sposobów ustania małżeństwa jest rozwód. O rozwodzie decyduje sąd. Żeby jednak sąd mógł orzec rozwód jeden z małżonków musi wnieść pozew do sądu. Zobacz jak napisać pozew o rozwód.

Jak przygotować pozew o zniesienie wspólności majątkowej między małżonkami?

Współwłasność majątkowa między małżonkami powstaje z chwilą zawarcia małżeństwa. Jej zniesienie może nastąpić natomiast tylko w drodze umowy (intercyzy) lub sądowego zniesienia współwłasności. Współwłasność przestaje również obowiązywać w momencie orzeczenia rozwodu lub separacji. Jak również gdy jeden z małżonków został ubezwłasnowolniony.

Jak napisać pozew o separację?

Separacja to stosunkowo nowa instytucja w polskim prawie. Jest to w jakimś stopniu alternatywa dla rozwodu. Orzeczenie separacji, w przeciwieństwie do rozwodu, nie oznacza jednak rozwiązania małżeństwa. Poniżej wskazujemy, jak prawidłowo napisać pozew o separację.

REKLAMA

Jak napisać powództwo o ustalenie istnienia małżeństwa

Zdarza się że po zawarciu małżeństwa nie sporządzono samego aktu małżeństwa. Tak zawarte małżeństwo jest ważne ale małżonkowie mogą wnieść pozew do sądu o ustalenie istnienia małżeństwa.

Pełnoletnie dziecko nie otrzyma alimentów

Obecnie pełnoletnie dziecko, które nie jest w stanie samo się utrzymać, może żądać alimentów od swoich rodziców. Niedługo sytuacja taka może ulec zmianie. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowywało projekt zmiany przepisów prawa rodzinnego. 

Darowizna a małżeństwo

Często zdarza się, że bądź to obdarowanym, bądź darczyńcą jest osoba będąca w związku małżeńskim. Powoduje to pewne zawirowania związane z darowizną.

Wady zgody małżeńskiej

Zgoda małżeńska jest przyczyną sprawczą małżeństwa. Z tego powodu, musi zostać wyrażona przez małżonków dobrowolnie i świadomie. W prawie kościelnym wady zgody małżeńskiej stanowią jedną z przyczyną powodujących nieważność małżeństwa. Muszą one zaistnieć najpóźniej w momencie zawierania małżeństwa.

Czy małżonkowie mogą płacić alimenty w czasie trwania małżeństwa

Szczególnym obowiązkiem alimentacyjnym jest obowiązek dostarczania środków utrzymania w czasie trwania małżeństwa. Małżonkowie mają obowiązek dostarczać środków utrzymania dla zaspokojenia potrzeb rodziny.

Jak długo były małżonek musi płacić alimenty na rzecz drugiego małżonka

Okres przez jaki małżonkowie muszą płacić alimenty jest różny. Zależy od wielu czynników. Zasadą jest, ze obowiązek wypłacania alimentów wygasa w razie zawarcia przez tego małżonka nowego małżeństwa.

Czy na małżonkach w czasie separacji ciąży obowiązek alimentacyjny?

Na skutek separacji pomiędzy małżonkami ustaje współżycie, uchylona zostaje wspólność majątkowa, ale żaden z nich nie ma prawa wstępować w nowy związek. Przez separację nie następuje rozwiązanie małżeństwa. Jak więc kształtuje się obowiązek alimentacyjny pomiędzy małżonkami pozostającymi w separacji.

Czy dzieci mają obowiązek płacenia alimentów na rzecz swoich rodziców?

Nie dziwi nikogo obowiązek rodziców na rzecz swoich dzieci. Natomiast niewiele osób wie, że obowiązkiem alimentacji mogą zostać obarczone również dzieci względem rodziców.

Alimenty dla dziecka pochodzącego ze związku pozamałżeńskiego

Matka dziecka może domagać się od ojca dziecka określonych roszczeń pieniężnych w związku z porodem. Roszczenie te przysługują jej nawet, jeśli rodzice dziecka nie są związani węzłem małżeńskim.

Jak długo rodzice muszą płacić alimenty na dziecko?

Obowiązkiem rodzica jest dostarczanie środków utrzymania i wychowania swoim dzieciom. Dziecko w porównaniu do innych uprawnionych do obowiązku alimentacyjnego nie musi udowadniać stanu niedostatku. Jednak rodzice nie przez całe życie mają obowiązek płacić alimenty.

Wzory pism

Prezentujemy wzory pism w sprawach związanych z alimentami i ustaleniem ojcostwem.

Kiedy pasierb będzie zobowiązany do płacenia alimentów na rzecz macoch lub ojczyma

Pasierb może zostać zobowiązany do płacenia alimentów na rzecz macochy lub ojczyma. Taki obowiązek musi być zgodny z zasadami współżycia społecznego. Ponadto macocha lub pasierb przyczyniali się do utrzymania i wychowania pasierba.

Czy macocha lub ojczym muszą płacić alimenty

Prawo obciąża niektórych powinowatych obowiązkiem alimentacyjnym. Alimenty w szczególnych okolicznościach muszą płacić macocha i ojczym na rzecz swojego pasierba.

Kiedy rodzeństwo nie musi płacić alimentów

W przypadku obowiązku alimentacyjne na rzecz brata lub siostry, ma on złagodzony rygor wykonalności. Rodzeństwo może się w określonych sytuacjach uwolnić od płacenia alimentów.

Czy rodzeństwo musi płacić alimenty

Prawo rodzinne przewiduje, że rodzeństwo w określonych sytuacjach musi płacić alimenty na rzecz swojego brata lub siostry. W porównaniu z alimentami na rzecz małżonka lub dzieci, ten obowiązek alimentacyjny ma ograniczone zastosowanie.

Czy istnieje obowiązek alimentacyjny dziadków na rzecz wnuków

Prawo polskie przewiduje, że dziadek lub babcia mogą być zobowiązani do płacenia alimentów na rzecz swoich wnuków. Są to tzw. alimenty uzupełniające, których wysokość jest niższa niż wysokość alimentów zasądzonych rodziców.

Czy rodzeństwo zawsze musi płacić alimenty

Mam dwóch braci i siostrę. Znajduję się w o wiele gorszej sytuacji materialnej niż moje rodzeństwo. Jestem samotna, nie mam męża. Czy rodzeństwo ma obowiązek płacić na mnie alimenty?

Czy brat narkoman otrzyma alimenty

Brat nie chciał się uczyć, nie pracuje i jest narkomanem. Po śmierci rodziców wystąpił przeciwko mnie o alimenty. Jestem jego jedyną rodziną. Czy muszę płacić na niego alimenty?

Czy zamiast męża zapłaci rodzeństwo

Siostra się rozwiodła. Po rozwodzie jej sytuacja materialna znacznie się pogorszyła. Siostra chce złożyć pozew o alimenty od bogatego, samotnego brata. Czy nie powinna najpierw żądać alimentów od byłego męża?

Czy po rozwodzie sąd zawsze zasądza alimenty?

Czy znajdujący się w lepszej sytuacji materialnej małżonek zawsze musi płacić alimenty?

Czy można domagać się obniżenia alimentów

Płacę alimenty rozwiedzionej żonie. Udowodniła, że jest w niedostatku. Niedawno odziedziczyła kamienicę, po ciotce. Ma z niej duży dochód. Czy mogę domagać się obniżenia alimentów albo zwolnienia od płacenia alimentów.

Czy małżonkowie w separacji mają obowiązek wzajemnie sobie pomagać?

Sąd orzekł separację. Żona domaga się ode mnie pomocy i grozi, że wystąpi o alimenty. Czy ma do tego prawo?

Czy druga żona ma płacić alimenty?

Kilka tygodni temu zmarł mój były mąż, który płacił systematycznie alimenty na nasze wspólne dziecko. Czy teraz mogę domagać się, by jego druga żona płaciła alimenty mojemu synowi, który ma 10 lat?

Alimenty po latach

Jestem studentką pierwszego roku studiów dziennych. Nie pracuję, lecz otrzymuję stypendium. Jestem na utrzymaniu mamy, która jest obecnie na emeryturze. Niedawno dowiedziałam się, kto jest moim ojcem. Czy pełnoletnia osoba może ubiegać się o wypłatę zaległych alimentów, jeżeli sprawa nie została wniesiona zanim osiągnęłam 18 rok życia?

Obowiązek alimentacyjny dziadków

Jestem ojcem 2 dzieci, które mieszkają z żoną i dziadkami. Żona nie może w ogóle pracować. Płacę na dzieci alimenty, ale nie stać mnie na płacenie wyższych alimentów. Czy w sytuacji gdy rodzice nie są w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb dzieci, dziadkowie mogą być obciążeni obowiązkiem alimentacyjnym?

Czy można domagać się alimentów po ustaleniu ojcostwa?

Narzeczony nie chce uznać naszego dziecka. Musiałam wystąpić do sądu o ustalenie ojcostwa. Czy równocześnie mogę domagać się również alimentów na dziecko?

Czy dzieci mają prawo do jednakowych alimentów?

Sąd nakazał mi płacić bardzo wysokie alimenty na pięcioletnie dziecko. Mój brat płaci znacznie niższe alimenty na swoje dziecko. Czy dzieci nie powinny otrzymywać jednakowych alimentów?

Czy narkoman ma prawo do alimentów?

Sąd zobowiązał mnie do płacenia alimentów. Dziecko ukończyło już 18 lat, nie pracuje, nie uczy się, jest narkomanem. Wystąpiłem o zwolnienie z obowiązku alimentacyjnego, sąd nakazał, abym dalej je płacił. Czy muszę płacić alimenty na dziecko, które jest narkomanem?

Czy wnuki muszą płacić alimenty na dziadków

O alimentach na dziecko lub o alimentach między rozwiedzionymi małżonkami słyszał prawie każdy. Natomiast nie każdy słyszał o obowiązku alimentacyjnym, jaki może ciążyć na wnuku, na rzecz swojej babci lub swojego dziadka.

Od kogo alimenty w pierwszej kolejności

Obowiązek alimentacyjny obciąża krewnych w linii prostej i rodzeństwo. Dotyczy on rodziców, dziadków oraz dzieci, wnuków, bez ograniczenia stopnia pokrewieństwa. Za pokrewieństwo uznawany jest stosunek, jaki zachodzi pomiędzy osobami mającymi wspólnych naturalnych przodków.

Z jakich przyczyn można domagać się alimentów

Obowiązek alimentacyjny polega na zapewnianiu środków utrzymania, tym członkom rodziny, którzy sami nie mogą tego uczynić. Uzyskanie od innego członka rodziny stałej pomocy pieniężnej jest uzależnione od spełnienia określonych warunków.

Kto jest zobowiązany do płacenia alimentów

Na rodzicach ciąży obowiązek alimentacyjny wobec dzieci. Mają obowiązek zapewnić im środki utrzymania, a w miarę potrzeby również środki wychowania. W pewnych przypadkach obowiązek alimentacyjny obciąża również rodzeństwo, rozwiedzionego małżonka i małżonka pozostającego w separacji.

Kiedy między małżonkami powstaje obowiązek alimentacyjny?

Rozwiedziony małżonek ma obowiązek płacić alimenty temu, który po rozwodzie znalazł się w gorszej sytuacji materialnej. Także w trakcie trwania małżeństwa, małżonkowie muszą wzajemnie dostarczać środków utrzymania.

Kiedy można domagać się podwyższenia alimentów na dziecko

Wysokość przyznanych alimentów może uleć zmianie. Potrzeby dziecka wzrastają z wiekiem i dlatego nie zawsze alimenty wystarczają w przyznaje przez sąd wysokości. Można domagać się podwyższenia przyznanych mu wcześniej alimentów.

Jak przygotować pozew o alimenty?

Obowiązek alimentacyjny pozwala na zapewnienie środków utrzymania członkom rodziny, którzy nie są w stanie własnymi siłami zaspokoić swoich życiowych potrzeb. Aby uzyskać alimenty należy złożyć pozew we właściwym sądzie.

Kiedy powstaje rozdzielności majątkowa między małżonkami?

Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami, z mocy ustawy, wspólność majątkowa. Nazywana jest wspólnością ustawową. Przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania małżeństwa przez oboje małżonków lub przez jedno z nich stanowią majątek wspólny.

Kto ponosi winę za rozpad małżeństwa?

Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z nich może żądać, aby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód. Sąd orzeka o tym kto ponosi winę za rozpad małżeństwa, chyba że małżonkowie od tego odstąpią.

Małżonkowie umawiają się o podział majątku po rozwodzie

Umowa o podział majątku wspólnego małżonków może zostać zawarta, gdy małżeństwo zostało rozwiązane przez rozwód.

Rozwodowa "wojna domowa", czyli co dla kogo

Podczas sprawy rozwodowej sąd często orzeka o sposobie korzystania z mieszkania przez małżonków. Sąd może orzec także o obowiązku przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny, sprawowania pieczy nad dziećmi, czy płacenia alimentów współmałżonkowi.

Czy można liczyć na podwyższenie alimentów?

Kilka lat temu rozwiodłam się sąd przyznał wówczas bardzo niskie alimenty na nasze dziecko. Ostatnio dowiedziałam się, że były mąż znalazł lepszą pracę. Czy w takiej sytuacji mogę oczekiwać podwyższenia alimentów?

Czy rodzeństwo zawsze musi płacić alimenty?

Mam siostrę i brata. Znajduję się w o wiele gorszej sytuacji materialnej niż oni. Jestem osobą samotną, nie mam męża. Czy rodzeństwo ma obowiązek płacić dla mnie alimenty?

Czy od ojca dziecka należą się pieniądze na utrzymanie?

Jestem studentką i zaszłam w ciążę. Nie mam żadnych środków utrzymania. Ojciec dziecka uznał je za swoje, ale nie będziemy go razem wychowywać. Czy w takim przypadku mogę upominać się o pieniądze na utrzymanie w czasie ciąży od ojca dziecka?

REKLAMA