Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Alimenty dla dziecka pochodzącego ze związku pozamałżeńskiego

Ojciec dziecka ma obowiązek przyczyniania się do pokrycia wydatków, jakie matka dziecka poniosła w związku z ciążą i porodem.
Ojciec dziecka ma obowiązek przyczyniania się do pokrycia wydatków, jakie matka dziecka poniosła w związku z ciążą i porodem.

REKLAMA

REKLAMA

Matka dziecka może domagać się od ojca dziecka określonych roszczeń pieniężnych w związku z porodem. Roszczenie te przysługują jej nawet, jeśli rodzice dziecka nie są związani węzłem małżeńskim.

Matka dziecka pochodzącego ze związku pozamałżeńskiego może domagać się od ojca dziecka środków na utrzymanie się przez okres 3 miesięcy w okresie porodu. Brak istnienie stosunku prawno – rodzinnego pomiędzy ojcem a matką dziecka nie ma tu żadnego znaczenia.

REKLAMA

Matka dziecka może żądać środków utrzymania przez okres 3 miesięcy. Jednak z ważnych przyczyn udział ojca dziecka w utrzymaniu matki może zostać wydłużony. Dzieje się tak najczęściej w przypadku:

 • choroby matki,
 • komplikacji po porodzie.

Pojawienie się takiego obowiązku spoczywającego na ojcu dziecka, jest wynikiem odpowiedniej reakcji ustawodawcy na potrzeby społeczeństwa. Roszczenie matki ma charakter alimentacyjny. Podstawą roszczenia jest brak możliwości utrzymania się matki dziecka w czasie porodu lub ograniczona możliwość. Często ciąża i poród powodują zmniejszenie możliwości samodzielnego utrzymania się matki dziecka. Z tego wynika obowiązek ojca dziecka pomocy w utrzymaniu matki dziecka w okresie ciąży i porodu.

Zobacz: Forum prawne

Pokrycie wydatków i strat

Ojciec dziecka ma ponadto obowiązek przyczyniania się do pokrycia wydatków, jakie matka dziecka poniosła w związku z ciążą i porodem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do wydatków takich możemy zaliczyć koszty:

 • leczenie,
 • odżywiania,
 • dojazdów do lekarza,
 • zakupów związanych z ciążą i porodem.

Matka dziecka może domagać się oprócz zwroty wydatków również pokrycia strat jakich doznała w wyniku ciąży i porodu. Chodzi tu o rzeczywisty uszczerbek w majątku matki.

Matka tego rodzaju roszczeń może dochodzić tylko po ustaleniu ojcostwa dziecka lub uznaniu dziecka przez ojca. Roszczenia te przysługują także w razie urodzenia martwego dziecka. Przedawniają się po upływie 3 lat od dnia porodu.

 Zobacz: Czy w sprawie o alimenty mogę skorzystać z pomocy organizacji społecznej?

Roszczenia przed porodem

Matka dziecka może żądać od ojca dziecka pieniędzy na utrzymanie jej i dziecka przez okres 3 miesięcy od urodzenia się dziecka. Oznacza to, że matka dziecka ma prawo do roszczeń pieniężnych od ojca dziecka jeszcze przed porodem.

Istnieje jednak pewien warunek do spełnienia. Ojcostwo dziecka musi zostać uwiarygodnione. Muszą istnieć dowody na to, że dany mężczyzna jest ojcem dziecka, które ma urodzić kobieta. Uwiarygodnienie nie może opierać się tylko na oświadczeniu matki o ojcostwie danego mężczyzny. Muszą za tym przemawiać określone i mocne dowody.

Roszczeń tych matka dziecka może żądać w każdym okresie ciąży i nie musi wnosić pozwu o ustalenie ojcostwa. Wystarczy, że uwiarygodni ojcostwo dziecka.

Roszczenie te gasną w momencie urodzenie się dziecka.

Zobacz serwis: Alimenty na dziecko

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. ZUS wypłacił ponad 700 tys. świadczeń

  Kapitał wypłacany jest w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł przez rok. Wyboru dokonuje rodzic. Błędy we wnioskach mogą jednak wpływać na czas rozpatrzenia elektronicznego dokumentu. 

  Centralna Informacja Emerytalna. Ustawa opublikowana

  Ustawa o Centralnej Informacji Emerytalnej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Kto będzie miał dostęp do CIE? Jakie informacje znajdą się w systemie?

  TSUE: Bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pokażą rzeczywiste ryzyko kredytu

  Kolejny wyrok Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie kredytów frankowych. W wyroku z 21 września 2023 r. TSUE podkreślił, że bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pozwolą zrozumieć rzeczywiste ryzyka, na które jest narażony w trakcie całego okresu obowiązywania umowy kredytu denominowanego w walucie obcej.

  Kolejne problemy z wystawianiem recept na darmowe leki dla dzieci i seniorów?

  Do Rzecznika Praw Obywatelskich docierają informacje o problemach z receptami na darmowe leki dla dzieci i seniorów. Mają one dotyczyć lekarzy przyjmujących prywatnie. Rzecznik zwrócił się do resortu zdrowia o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

  REKLAMA

  Choroba Alzheimera: Ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem

  Choroba Alzheimera i choroby pokrewne została zdiagnozowana w 2022 r. u 357 tysięcy osób – takie dane podał Narodowy Fundusz Zdrowia w Światowy Dzień Walki z Chorobą Alzheimera, który przypada 21 września. Choroba Alzheimera charakteryzuje się postępującymi zaburzeniami pamięci i innych funkcji poznawczych. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem.

  Minister Telus: mamy nadzieję, że Ukraina nie wprowadzi embarga na polskie owoce czy warzywa

  Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: Mamy nadzieję, że Ukraina nie wprowadzi embarga na polskie owoce czy warzywa, gdyż byłoby to niepotrzebne zaostrzenie sytuacji. Podkreślił, że tranzyt zboża przez polskie terytorium odbywa się bez zakłóceń.

  Wyrok TSUE w sprawie polskiego krajowego rejestru niedozwolonych klauzul umownych

  Trybunał Sprawiedliwości UE wyda wyrok dotyczący polskiego krajowego rejestru niedozwolonych klauzul umownych. TSUE rozstrzygnie dzisiaj, czy do uznania nieuzgodnionego indywidualnie warunku umownego za nieuczciwy wystarczające jest stwierdzenie, że treść tego warunku umownego odpowiada treści postanowienia wzorca umownego wpisanego do rejestru klauzul niedozwolonych.

  Kiedy ZUS wypłaca 300 zł na wyprawkę szkolną? Ważny jest termin złożenia wniosku

  Wnioski o 300 zł w ramach programu "Dobry start" rodzice mogą składać do 30 listopada. Rodzice, którzy złożyli wniosek do końca sierpnia, powinni otrzymać przelew najpóźniej 30 września. 

  REKLAMA

  Raport: do 2028 roku popularność zyska pięć zawodów

  Według danych z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) za 5, 10 czy 15 lat będziemy marzyć o zupełnie innych ścieżkach kariery niż obecnie. Jakie sa możliwe scenariusze przyszłości?

  UODO rozpatruje skargę dotyczącą ChatGPT

  Jak poinformował Urząd Ochrony Danych Osobowych, skarżący zarzuca twórcy tego narzędzia - firmie OpenAI to, że m.in. przetwarza ona dane w sposób niezgodny z prawem, nierzetelny, a zasady na jakich się to odbywa są nieprzejrzyste.

  REKLAMA