reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Alimenty na dziecko > Alimenty dla dziecka pochodzącego ze związku pozamałżeńskiego

Alimenty dla dziecka pochodzącego ze związku pozamałżeńskiego

Matka dziecka może domagać się od ojca dziecka określonych roszczeń pieniężnych w związku z porodem. Roszczenie te przysługują jej nawet, jeśli rodzice dziecka nie są związani węzłem małżeńskim.

Matka dziecka pochodzącego ze związku pozamałżeńskiego może domagać się od ojca dziecka środków na utrzymanie się przez okres 3 miesięcy w okresie porodu. Brak istnienie stosunku prawno – rodzinnego pomiędzy ojcem a matką dziecka nie ma tu żadnego znaczenia.

Matka dziecka może żądać środków utrzymania przez okres 3 miesięcy. Jednak z ważnych przyczyn udział ojca dziecka w utrzymaniu matki może zostać wydłużony. Dzieje się tak najczęściej w przypadku:

  • choroby matki,
  • komplikacji po porodzie.

Pojawienie się takiego obowiązku spoczywającego na ojcu dziecka, jest wynikiem odpowiedniej reakcji ustawodawcy na potrzeby społeczeństwa. Roszczenie matki ma charakter alimentacyjny. Podstawą roszczenia jest brak możliwości utrzymania się matki dziecka w czasie porodu lub ograniczona możliwość. Często ciąża i poród powodują zmniejszenie możliwości samodzielnego utrzymania się matki dziecka. Z tego wynika obowiązek ojca dziecka pomocy w utrzymaniu matki dziecka w okresie ciąży i porodu.

Zobacz: Forum prawne

Pokrycie wydatków i strat

Ojciec dziecka ma ponadto obowiązek przyczyniania się do pokrycia wydatków, jakie matka dziecka poniosła w związku z ciążą i porodem.

Do wydatków takich możemy zaliczyć koszty:

  • leczenie,
  • odżywiania,
  • dojazdów do lekarza,
  • zakupów związanych z ciążą i porodem.

Matka dziecka może domagać się oprócz zwroty wydatków również pokrycia strat jakich doznała w wyniku ciąży i porodu. Chodzi tu o rzeczywisty uszczerbek w majątku matki.

Matka tego rodzaju roszczeń może dochodzić tylko po ustaleniu ojcostwa dziecka lub uznaniu dziecka przez ojca. Roszczenia te przysługują także w razie urodzenia martwego dziecka. Przedawniają się po upływie 3 lat od dnia porodu.

 Zobacz: Czy w sprawie o alimenty mogę skorzystać z pomocy organizacji społecznej?

Roszczenia przed porodem

Matka dziecka może żądać od ojca dziecka pieniędzy na utrzymanie jej i dziecka przez okres 3 miesięcy od urodzenia się dziecka. Oznacza to, że matka dziecka ma prawo do roszczeń pieniężnych od ojca dziecka jeszcze przed porodem.

Istnieje jednak pewien warunek do spełnienia. Ojcostwo dziecka musi zostać uwiarygodnione. Muszą istnieć dowody na to, że dany mężczyzna jest ojcem dziecka, które ma urodzić kobieta. Uwiarygodnienie nie może opierać się tylko na oświadczeniu matki o ojcostwie danego mężczyzny. Muszą za tym przemawiać określone i mocne dowody.

Roszczeń tych matka dziecka może żądać w każdym okresie ciąży i nie musi wnosić pozwu o ustalenie ojcostwa. Wystarczy, że uwiarygodni ojcostwo dziecka.

Roszczenie te gasną w momencie urodzenie się dziecka.

Zobacz serwis: Alimenty na dziecko

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ojciec dziecka ma obowiązek przyczyniania się do pokrycia wydatków, jakie matka dziecka poniosła w związku z ciążą i porodem.
Ojciec dziecka ma obowiązek przyczyniania się do pokrycia wydatków, jakie matka dziecka poniosła w związku z ciążą i porodem.

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama