reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Inne alimenty > Czy zamiast męża zapłaci rodzeństwo

Czy zamiast męża zapłaci rodzeństwo

Siostra się rozwiodła. Po rozwodzie jej sytuacja materialna znacznie się pogorszyła. Siostra chce złożyć pozew o alimenty od bogatego, samotnego brata. Czy nie powinna najpierw żądać alimentów od byłego męża?

Alimenty od byłego męża

Siostra ma prawo do alimentów od byłego męża. Jednak nie zawsze. Może liczyć na przyznanie alimentów tylko, gdy nie została uznana za wyłącznie winną rozkładu pożycia małżeńskiego lub gdy rozkład pożycia małżeńskiego nastąpił z wyłącznej winy męża.

Obowiązek alimentacyjny

W pierwszej kolejności obowiązek alimentacyjny dotyczy byłego męża. Następnie siostra powinna zwrócić się do rodziców lub do swoich dzieci. Jeśli siostra nie ma rodziców, nie ma dzieci, a małżonek nie ma prawnego obowiązku alimentacyjnego, może się zwrócić do brata.

Obowiązek alimentacyjny rodzeństwa jest na samym końcu. Rodzeństwo może uchylić się od płacenia alimentów, jeśli łączyło by się to z nadmiernym uszczerbkiem dla rodzeństwa lub jego najbliższej rodziny. Alimenty na rzecz rodzeństwa płaci się tylko w przypadku, gdy rodzeństwo znajduje się w niedostatku. Należy jednak pamiętać, że przyczyną niedostatku muszą być okoliczności niezależne od woli osoby ubiegającej się o alimenty. Osoba, która z własnej winy żyje w niedostatku, mimo iż ma możliwości zarobkowe nie otrzyma alimentów od rodzeństwa.

Zobacz również: Bezpłatne porady prawne

Podstawa prawna: Art. 128-134 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Alimenty od męża czy rodzeństwa? fot. Fotolia
Alimenty od męża czy rodzeństwa? fot. Fotolia

CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama