| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Sprawa rozwodowa > Nowa treść wyroku rozwodowego - proponowane zmiany

Nowa treść wyroku rozwodowego - proponowane zmiany

W czerwcu 2008 roku do Sejmu został skierowany projekt zmiany Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Odnosi się do kontaktów dzieci z rodzicami po ustaniu małżeństwa na skutek rozwodu lub separacji. Warto sprawdzić jakie zmiany nas czekają.

Projekt nowelizacji zakłada zmianę art. 58 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego poprzez rozszerzenie obligatoryjnej części wyroku rozwodowego na orzekanie o kontaktach rodziców z dziećmi. Proponuje się ponadto dodanie §1a, modyfikującego w pewnym zakresie kwestie władzy rodzicielskiej rozwiedzionych rodziców. Zgodnie z treścią powołanego paragrafu sąd będzie mógł powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka. Sąd będzie mógł także pozostawić władzę rodzicielską obojgu rodzicom, jeżeli przedstawili porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka. Rodzeństwo z kolei powinno wychowywać się wspólnie, chyba że dobro dziecka wymaga innego rozstrzygnięcia.

W myśl art. 58 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w obecnym brzmieniu, sąd za każdym razem orzeka o:

  • władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków
  • wysokości zobowiązania każdego z małżonków w ponoszeniu kosztów utrzymania i wychowania dziecka
  • sposobie korzystania ze wspólnie zajmowanego przez małżonków mieszkania

Zobacz: Kiedy sąd orzeknie rozwód bez niczyjej winy?

Na wniosek jednego z małżonków sąd w wyroku rozwodowym może także dokonać podziału majątku wspólnego pod warunkiem, że przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu.

Mając na uwadze fakt, że prawo rodziców do osobistych kontaktów z dzieckiem jest uprawnieniem niezależnym od przysługującej im władzy rodzicielskiej (o której jak była mowa wyżej sąd orzeka z urzędu w wyroku rozwodowym), nie można nałożyć na sąd, w oparciu o aktualną treść art. 58 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, obowiązku orzekania w wyroku o sposobie i terminie kontaktów małżonków z małoletnimi dziećmi (co oczywiście nie wyklucza złożenia przez rodziców wniosku aby sąd w wyroku rozwodowym rozstrzygnął i tę kwestię).

Proponowany zapis znowelizowanego przepisu umożliwi zatem kompleksowe unormowanie całokształtu spraw rodziny w wyroku rozwodowym. Oznacza to, że w wyroku rozwodowym sąd poza kwestią, któremu z rodziców i w jakim zakresie będzie przysługiwała władza rodzicielska nad małoletnim dzieckiem, będzie orzekał także o formie i terminach kontaktów rozwiedzionych małżonków z dziećmi. Zaproponowana regulacja będzie szczególnie przydatna w sytuacji sporu pomiędzy rozwiedzionymi małżonkami co do sposobu kontaktów z dzieckiem przez małżonka u którego dziecko po rozwodzie nie będzie stale przebywać.

Zobacz serwis: Sprawa rozwodowa

Na zakończenie należy zasygnalizować, że prawo do osobistych kontaktów z małoletnim dzieckiem przysługuje również rodzicowi pozbawionemu władzy rodzicielskiej.

Podstawa prawna: art. 58 ustawy z dnia 25 lutego 1964 roku - Kodeks rodzinny i opiekuńczy

Michał Połaniecki m.polaniecki@omega-kancelaria.pl

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sąd będzie mógł także pozostawić władzę rodzicielską obojgu rodzicom, jeżeli przedstawili porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka.
Sąd będzie mógł także pozostawić władzę rodzicielską obojgu rodzicom, jeżeli przedstawili porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka.

PPK dla pracownika24.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Różyk

ekspert ds. oceny ryzyka w transporcie, prawa przewozowego i ubezpieczeń transportowych CDS Kancelaria Brokerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »