REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Mediacja, Sądownictwo polubowne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Arbitraż jako alternatywna metoda rozstrzygania sporów

Europejskie Centrum Arbitrażu (ECA) zaprasza na Polskie Forum Arbitrażu, w dniach 10-11 kwietnia 2014 roku na Uniwersytecie Warszawskim. W pierwszym dniu konferencji odbędzie się seminarium poświęcone arbitrażowi sportowemu, w drugim zaproszeni goście omówią zagadnienia związane z arbitrażem na trzech płaszczyznach: prawnej, społecznej oraz biznesowej.

Podsumowanie Tygodnia Mediacji

W organizowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości Tygodniu Mediacji wzięło udział prawie 5000 osób.

Mediacje w biznesie

Istnieje wiele sposobów rozwiązywania konfliktów. Rozwiązywanie sporów przed sądem często związane jest z dużymi wydatkami oraz upływem czasu od wniesienia pozwu do uprawomocnienia się wyroku. Z tego właśnie powodu szczególnie w biznesie warto docenić rolę negocjacji i mediacji.

Alternatywne metody rozstrzygania sporów konsumenckich

Alternatywne metody rozstrzygania sporów konsumenckich to szybsze i tańsze sposoby rozwiązywania sporów pomiędzy konsumentami a przedsiębiorcami. Jest to oczywiście pozasądowa droga rozstrzygania sporów. Od 8 lipca tego roku, weszły w życie przepisy unijne, mające na celu ujednolicenie tychże procedur.

REKLAMA

Zmiany w postępowaniu karnym

Projekty Ministerstwa Sprawiedliwości zakładają m. in. możliwość reprezentowania oskarżonych przez radców prawnych oraz ograniczenie inicjatywy dowodowej sądu.

Mediacja w postępowaniu grupowym

Mediacja w postępowaniu grupowym jest dobrowolna. Może doprowadzić do ugody największe spory.

Mediacja w konfliktach rodzinnych

Mediacja w sprawach rodzinnych bardzo często wiąże się z silnymi, niejednokrotnie negatywnymi emocjami. Niezwykle istotną rolą prowadzącego posiedzenia mediacyjne jest motywowanie do budowania pozytywnych emocji i relacji między sobą.

Rozstrzyganie sporów przed sądem arbitrażowym alternatywą dla sądownictwa powszechnego

Sądownictwo polubowne (arbitraż) to najbardziej uznany i ceniony sposób rozstrzygania sporów na całym świecie. Do jego głównych zalet należy szybkość postępowania, poufność, wysoce specjalistyczne kwalifikacje arbitrów oraz znaczna oszczędność czasu i pieniędzy. Arbitraż stanowi niezwykle atrakcyjną alternatywę w stosunku do sądownictwa powszechnego. Nic dziwnego, że cieszy się coraz większym uznaniem wśród polskich przedsiębiorców.

REKLAMA

Mediacja w postępowaniu karnym

Zgodnie z treścią kodeksu postępowania karnego w postępowaniu karnym możliwe jest przeprowadzenie postępowania mediacyjnego pomiędzy podejrzanym (oskarżonym) a pokrzywdzonym. Treść tej mediacji jest istotna albowiem może wpływać na wymiar kary oskarżonego, możliwość zastosowania wobec niego warunkowego umorzenia postępowania lub umorzenia postępowania (w przypadku spraw z oskarżenia prywatnego).

Internetowy system rozwiązywania sporów z konsumentami?

Proponowana przez Komisję Europejską internetowa platforma rozwiązywania sporów na linii przedsiębiorca – konsumenta, ma ułatwić życie obydwu stronom. Przede wszystkim jednak zwiększy zakres ochrony praw konsumentów w całej Unii Europejskiej.

Porozumienie w sprawie władzy rodzicielskiej

Przy orzeczeniu rozwodu rodzice mogą dogadać się odnośnie władzy rodzicielskiej nad ich małoletnim dzieckiem. Uczynić to mogą za pomocą planu wychowawczego, czyli szczegółowego ustalenia w jaki sposób będą opiekować się ich wspólnym dzieckiem.

Egzekucja z opłaconej faktury

W praktyce może dojść do sytuacji w której wierzyciel żąda od nas spłacenia długu, chociaż my już tego dokonaliśmy. Jak bronić się przed czynnościami komornika w takiej sytuacji?

Podział majątku - w sądzie czy polubownie?

Sąd nie jest jedynym rozwiązaniem dla rozwiedzionych małżonków, którzy chcą podzielić swój majątek. Czy warto zdecydować się na rozwiązanie sprawy w sądzie polubownym lub u mediatora?

Postępowanie mediacyjne w prawie karnym

W postępowaniu mediacyjnym szczególnie istotne jest wyrażenie zgody na jego przeprowadzenie zarówno przez pokrzywdzonego jak i oskarżonego. Ekspert wyjaśnia na czym polega postępowanie mediacyjne w prawie karnym.

Sąd Polubowny przy Komisji Nadzoru Finansowego

Warunkiem rozpoczęcia postępowania mediacyjnego lub sądowego jest wyrażenie na nie zgody przez obie strony sporu. W przypadku przegrania sprawy konsument może zostać obciążony wydatkami sądu powstałymi w toku sprawy.

Rozstrzyganie sporów przez Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE)

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) rozstrzyga spory związane z usługami telefonii komórkowej i stacjonarnej, dostępu do Internetu oraz usługami pocztowymi.

Arbiter Bankowy przy Związku Banków Polskich

Postępowanie toczone przed arbitrem może się zakończyć ugodą lub też wygraną jednej ze stron. Jeżeli bank przegra, nie ma on możliwości odwołania się od decyzji arbitra.

Związek Stowarzyszeń Rada Reklamy

Do Związku Stowarzyszeń Rada Reklamy można złożyć skargę w przypadku, gdy konsument uzna, że reklama wprowadza w błąd lub w inny sposób narusza zasady Kodeksu Etyki Reklamy.

Rozstrzyganie sporów przez Wojewódzkie Inspektoraty Inspekcji Handlowej (WIIH)

Wojewódzkie Inspektoraty Inspekcji Handlowej (WIIH) rozstrzygają spory związane z zakupionym towarem lub usługą (m.in. zakupem obuwia, sprzętu AGD, wykonaniem usług remontowo-budowlanych itp.)

Rozstrzyganie sporów przez Sąd Polubowny przy Rzeczniku Ubezpieczonych

Sąd Polubowny przy Rzeczniku Ubezpieczonych rozstrzyga spory powstałe między konsumentami a zakładami ubezpieczeń, powszechnymi towarzystwami emerytalnymi, Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym oraz Polskim Biurem Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Wartość sporu nie może być niższa niż 1 000 zł.

Alternatywne metody rozstrzygania sporów konsumenckich

Jeżeli przedsiębiorca nie uznał reklamacji konsumenta, a ten się nie zgadza z jego decyzją, może zwrócić się o mediację lub rozstrzygnięcie do sądu polubownego, a więc skorzystać z alternatywnych metod rozstrzygania sporów.

Gdzie znaleźć mediatora?

Mediacja staje się coraz popularniejszym sposobem rozwiązywania sporów. Jest to sposób alternatywny do postępowania sądowego i często okazuje się o wiele korzystniejszy dla spierających się stron. Gdzie należy szukać mediatora, który pomoże rozwiązać nasz spór?

Polubowne rozwiązywanie sporów między sprzedawcą i klientem

Jeżeli strony nie mogą się porozumieć, sprawa na ogół trafia do sądu powszechnego, co wiąże się z dużymi kosztami i stratą czasu. W przypadku relacji przedsiębiorca – konsument, alternatywę stanowi mediacja Inspekcji Handlowej (IH) lub polubowny sąd konsumencki.

Międzynarodowy Dzień Mediacji

"Mediacja w Polsce – stan i perspektywy” – to tytuł organizowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Mediacji konferencji, jaka odbędzie się w Warszawie.

Umowa o oddanie sporu sądowi polubownemu - WZÓR

Umowa o oddanie sporu pod rozstrzygnięcie sądu polubownego, zwana inaczej zapisem na sąd polubowny. W jej ramach strony ustalają, iż spory wynikłe z określonego stosunku prawnego będą rozstrzygane przez sąd polubowny.

Mediacja rodzinna - vademecum

Czym cechuje się mediacja rodzinna? Jak zatwierdzić ugodę zawartą przed mediatorem? Ile kosztują mediacje? Czy dziecko powinno uczestniczyć w mediacji? Między innymi właśnie na te pytania odpowiadamy w poniższym poradniku.

Wymiar sprawiedliwości w Polsce

Sądy to niezawisłe organy państwowe, których zadaniem jest sprawowanie wymiaru sprawiedliwości.

Co to jest mediacja?

Mediacja, w odróżnieniu od postępowania pojednawczego, które ma miejsce wyłącznie przed wniesieniem pozwu lub wniosku do sądu, może być przeprowadzona także w trakcie postępowania. Jak jest przeprowadzana i jak wygląda?

Czym jest trwały i zupełny rozkład pożycia?

Trwały i zupełny rozkład pożycia jest najważniejszą przesłanką do orzeczenia rozwodu. Pojęcie to nie jest jednak nigdzie zdefiniowane.

Czym cechuje się mediacja rodzinna?

Mediacja jest sposobem na rozwiązywanie konfliktów rodzinnych. Często stosowana jest przy rozwodach, pozwalając na ich usprawnienie i szybsze zakończenie sprawy.

Gdzie uzyskasz pomoc w sprawach rodzinnych w Irlandii?

Podpowiadamy, gdzie uzyskać pomoc prawną w zakresie mediacji, spraw małżeńskich czy grantów.

Czy istnieje możliwość zawarcia ugody z pokrzywdzonym w postępowaniu karnym?

Jako oskarżony masz prawo do próby pojednania się z pokrzywdzonym w toku postępowania zwanego mediacją.

Czy mogę wystąpić z inicjatywą ugodowego załatwienia sprawy?

Możesz złożyć wniosek o przeprowadzenie postępowania mediacyjnego. Wniosek taki może złożyć też organ administracji publicznej, którego działanie lub bezczynność zaskarżyłeś. Postępowanie mediacyjne sąd może także prowadzić z urzędu, czyli z własnej inicjatywy.

Mediacja

Mediacja służy alternatywnemu rozwiązywaniu sporów. W wyniku mediacji porozumienie zostaje osiągnięte poprzez rozwiązanie konfliktu, a nie przez arbitralne rozstrzygnięcie sądu.

Masz prawo do mediacji

Ruszyła kampania „Masz prawo do mediacji”. Obejmie ona szkolenia dla praktyków, a zwykłemu Kowalskiemu ma przybliżyć rolę mediacji i korzyści płynące z alternatywnych rodzajów rozwiązywania konfliktów.

Jak zatwierdzić ugodę zawartą przed mediatorem?

Mediacja jest coraz popularniejszym sposobem rozwiązywania spornych kwestii rodzinnych takich jak alimenty, podział majątku czy sposób wykonywania władzy rodzicielskiej nad dzieckiem. Ugoda zawarta przed mediatorem wymaga zatwierdzenia przez sąd.

Skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego

Od wyroku sądu polubownego wydanego w Rzeczypospolitej Polskiej przysługuje skarga o jego uchylenie. Jeżeli strony ustaliły, że postępowanie przed sądem polubownym będzie obejmowało więcej niż jedną instancję, skarga dotyczy ostatecznego wyroku sądu polubownego rozstrzygającego o żądaniach stron.

Sąd polubowny przy Rzeczniku Ubezpieczonych

Sąd Polubowny przy Rzeczniku Ubezpieczonych rozstrzyga spory z zakładami ubezpieczeń, powszechnymi towarzystwami emerytalnymi, Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym oraz Polskim Biurem Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Warunkiem przeprowadzenia rozprawy jest wyrażenie zgody przez stronę pozwaną (np. zakład ubezpieczeń, towarzystwo emerytalne) na rozstrzygnięcie sporu przez sąd polubowny.

Zasady sprawnie przebiegającej mediacji

Mediacja opiera się na czterech podstawowych zasadach: dobrowolności, bezstronności, neutralności i poufności.

Przemoc i uzależnienia w rodzinie a mediacja

W praktyce mediacyjnej możemy spotkać się z przekonaniem, że występowanie długotrwałej przemocy w rodzinie, wyodrębnienie się roli kata i ofiary, jest przeciwwskazaniem do korzystania z mediacji. Jeśli specjalista uzna, że warto zachęcić członków rodziny do skorzystania z mediacji, metoda ta może stać się skutecznym narzędziem przechodzenia rodziny z etapu bierności do etapu konstruktywnego działania na rzecz przeciwdziałania przemocy i uzależnieniu.

Rozwód przed sądem czy mediacja?

Mediacja, jako jedna z metod radzenia sobie z kryzysem w rodzinie, w tym jego szczególną formą, jaką jest konflikt między jej członkami, uzupełnia szeroko pojęte działania na rzecz rodziny. W Polsce jest ona stosunkowo młodą metodą wspierania trwałości i rozwoju najmniejszej komórki społecznej. W literaturze naukowej traktowana jest często jako sposób przejścia przez kryzys okołorozwodowy, dając wybór: bycie razem na wspólnie wypracowanych warunkach czy rozwód?

Mediacja cywilna - podział majątku, dział spadku

Mediacja ma swoje szczególne zastosowanie w rozwiązywaniu spraw majątkowych. Wchodzi ona w zakres tzw. mediacji cywilnych - sprawy kierowane do mediacji przez wydziały cywilne sądów lub na wniosek stron.

Korzenie współczesnej mediacji

Na świecie ma ona swoją długą historię. Współczesna mediacja ma ok. 40 lat i wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, ale sam pomysł mediacji ma co najmniej 2000 lat. Słowo mediacja pochodzi od łacińskiego przymiotnika medius – środkowy, bezstronny; łacińskiego czasownika mediare - pośredniczyć; greckiego przymiotnika medos - pośredniczący, neutralny, nie przynależny do żadnej ze stron.

Mediacja i prawa pokrzywdzonych przestępstwem w informatorach Ministerstwa Sprawiedliwości

Resort sprawiedliwości wydał dwie broszury. Jedna zawiera informacje na temat mediacji, druga zaś adresowana jest do ofiar przestępstw.

Mediacja w sprawach związanych z rozpadem rodziny

Mediacja umożliwia poprawę wzajemnego zrozumienia. Kiedy osoby przestają ze sobą rozmawiać a każda z osób przeżywa swoje zranienie, urazę, złość, bardzo łatwo w takich sytuacjach o nieporozumienia. W mediacji każda osoba może przedstawić swoją perspektywę, swój punkt widzenia. W mediacji strony decydują samodzielnie. Mediatorzy pomagają stonować emocje i spokojnie przyjrzeć się możliwym rozwiązaniom.

Prokuratorzy udzielają informacji na temat mediacji

W przypadającym w tym roku w dniu 21 października Międzynarodowym Dniu Mediacji w większości prokuratur możemy uzyskać informacje na temat celu mediacji i jej przebiegu.

Mediacja pomaga w sprawach rodzinnych

Mediacja polega na próbie pozasądowego rozwiązania konfliktu między stronami. Mediator nie jest sędzią, a sama mediacja odbywa się poza sądem. Nie ma przy tym żadnych sztywnych reguł i form, w jakich ma się odbywać.

Rozwiązywanie sporów - arbitraż i mediacja część II

O arbitrażu pisaliśmy w pierwszej części artykułu, pora zająć się mediacją. Istotą mediacji jest znalezienie satysfakcjonującego dla stron rozwiązania z udziałem mediatora, który nie posiada kompetencji władczych i nie rozstrzyga sporu. Mediator powinien jedynie ułatwiać stronom osiągnięcie porozumienia, pomóc im doprowadzić do zawarcia ugody. Celem mediacji jest więc wypracowanie rozwiązania, które może zostać zaakceptowane przez strony.

Rozwiązywanie sporów - arbitraż i mediacja część I

Ciągłe zmiany zarówno w dziedzinie prawa, jak i sądownictwa powodują, że tradycyjne sądownictwo powszechne niestety nie nadąża za tymi zmianami, co wpływa m.in. na długość toczonych postępowań, ich skomplikowanie, jak i koszty. W związku z tym pojawiła się potrzeba stworzenia nowych, szybszych i stosunkowo tanich metod rozwiązywania sporów. Wśród metod rozwiązywania sporów wyodrębniamy: negocjacje, mediacje oraz arbitraż. W pierwszej części artykułu zajmiemy się arbitrażem.

Sąd polubowny: gdzie odbędzie się rozprawa przeciwko operatorowi?

Spory z operatorem telekomunikacyjnym mogą być rozstrzygane przez powołany do tego sąd polubowny. Czy jednak sprawa może odbyć się wyłącznie w siedzibie sądu w Warszawie?

REKLAMA