REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mediacja rodzinna - vademecum

Aleksandra Pajewska
Co charakteryzuje mediację rodzinną?
Co charakteryzuje mediację rodzinną?

REKLAMA

REKLAMA

Czym cechuje się mediacja rodzinna? Jak zatwierdzić ugodę zawartą przed mediatorem? Ile kosztują mediacje? Czy dziecko powinno uczestniczyć w mediacji? Między innymi właśnie na te pytania odpowiadamy w poniższym poradniku.

Mediacja - definicja

Mediacja to jeden ze sposobów rozwiązywania rodzinnych konfliktów. Umożliwia osiągnięcie porozumienia, pewnego kompromisu i zawarcie ugody. Jest procedurą dobrowolna, bezstronną i poufną. Jest szybsza od postępowania przed sądem, co jest jej główną zaletą.

REKLAMA

Warto pamiętać, że sąd zatwierdzając ugodę może nadać jej klauzulę wykonalności. Klauzula ta gwarantuje uzyskanie należnych świadczeń, kiedy jedna ze stron nie wywiązuje się z postanowień ugody.

Zobacz też: Czym cechuje się mediacja rodzinna?

Mediator

W mediacji biorą udział strony oraz mediator. Jest to bezstronna osoba, pomagająca członkom rodziny w przeprowadzeniu trudnej rozmowy, negocjacji. Pozostaje neutralna wobec sposobu rozwiązania sporu. Dba o to, by rozmowa była spokojna i uporządkowana. Nie ma władzy podejmowania decyzji merytorycznych.

Zobacz także: Kim jest mediator?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasady

Mediacja może pełnić istotną funkcję, dlatego też jej przebieg jest ograniczony pewnymi zasadami:

 1. Dobrowolność – oznacza to, że strony konfliktu nie są zmuszane do udziału w mediacji. Jest to ich swobodna decyzja. Na każdym etapie mają możliwość wycofania się;
 2. Bezstronność – dotyczy głównie mediatorów, którzy powinni w równym stopniu angażować się w pomoc każdej ze stron;
 3. Poufność – przebieg i efekty mediacji są objęte tajemnicą. Mediatorzy gwarantują dyskrecję, nie powinni ujawniać informacji uzyskanych podczas mediacji.

Zobacz również: Zasady prowadzenia mediacji

Potrzeba

W drodze mediacji można rozwiązywać praktycznie wszystkie konflikty. Jest pożądana zwłaszcza, gdy strony chcą wypracować porozumienie. Mediacja znajduje zastosowanie zwłaszcza przy rozwodach, gdy partnerzy przestają się dogadywać. Sami małżonkowie, przy pomocy mediatora, będą decydować o dalszych losach związku. W mediacji obydwie strony są wygranymi, ponieważ porozumienie zaspokaja ich wypośrodkowane potrzeby.

Jeżeli sprawa znajdzie się w sądzie również można korzystać z mediacji, by szybciej zakończyć proces.

Zobacz też: Kiedy potrzebna jest mediacja?


Udział dziecka

Szczera rozmowa z dzieckiem, w sytuacji, gdy rodzice rozwodzą się, jest niezbędna. Poznanie potrzeb i uczuć pociechy może rzucić nowe światło na sprawę. Jednak angażowanie dziecka w mediację niesie za sobą duże ryzyko.
Przeciwwskazania:

 • Wiek poniżej 6 lat,
 • Silny konflikt pomiędzy rodzicami,
 • Brak zaangażowania jednego z rodziców w wychowanie dziecka.

Korzyści:

 • Inna perspektywa
 • Nowe propozycje
 • Zmniejszenie stresu i poczucia winy dziecka

Zobacz także: Czy dziecko powinno uczestniczyć w mediacji?

Ugoda

Ugoda – porozumienie zawarte pomiędzy stronami wymaga zatwierdzenie przez sąd. Z mediacji sporządzany jest protokół, podpisany przez obie strony i mediatora. Sąd zatwierdza ugodę podlegającą egzekucji, nadając jej klauzulę wykonalności. W innych przypadkach ugoda jest zatwierdzana w formie postanowienia na posiedzeniu niejawnym. Jeśli ugoda jest sprzeczna z prawem bądź zasadami współżycia społecznego, niezrozumiała lub zawiera sprzeczności sąd odmawia jej zatwierdzenia.

Ugoda zawarta przed mediatorem i zatwierdzona ma moc ugody zawartej przed sądem.

Zobacz też: Jak zatwierdzić ugodę zawartą przed mediatorem?

Koszty

Strony mediacji ponoszą koszty wynagrodzenia i zwrotu kosztów mediatora. W przypadku mediacji, na które skierował sąd, koszty są określone odgórnie i wynoszą odpowiednio:

 • Sprawy majątkowe – 1% wartości przedmiotu, nie więcej niż 1000zł,
 • Sprawy rodzinne – 60 zł za pierwsze spotkanie i 25 zł za każde następne.

Jeśli w mediacji nie pośredniczy sąd, koszt 1 godziny wynosi od 50 do 200zł od osoby.

Mediacja jest preferowanym sposobem rozwiązywania sporów, dlatego też osoby, które się na nią zdecydują, korzystają z obniżonych stawek opłat sądowych:

 • Jeżeli zawarto ugodę przed mediatorem w toku postępowania przed sądem, sąd zwraca stronie ¾ opłaty od pisma wszczynającego postępowanie,
 • W przypadku zgodnego wniosku o rozwód lub separację sąd zwraca ½ opłaty od pozwu,
 • Gdy strony wycofają pozew o rozwód, sąd zwraca całą opłatę od pozwu.

Zobacz też: Ile kosztują mediacje?

Rozwód a mediacja

Mediację rodzinną należy odróżnić od terapii, grupy wsparcia, pośrednictwa czy arbitrażu. Mediacja może być ukierunkowana na ustalenie warunków rozstania, Dotyczy sytuacji, w której strony podjęły decyzję o rozstaniu i jednocześnie chcą je przeprowadzić w spokojnej atmosferze. Mediacja w przeciwieństwie do rozwodu daje czas na omówienie wzajemnych potrzeb rodziców i dziecka. Pozwala partnerom na stopniowe przejście z relacji małżonków do relacji rodzicielskiej czy przyjacielskiej. Zwiększa szansę na konstruktywne rozstanie partnerów i ich poprawne kontakty w przyszłości

Zobacz też: Rozwód przed sądem czy mediacja?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Inspektor nakaże przekształcenie umowy B2B w umowę o pracę. Toczą się prace nad przyznaniem PIP nowych uprawnień. Czy już od 2025 r.?

Czy Polska wdroży regulacje unijne i już niedługo inspektor pracy będzie mógł nakazać przekształcenie umowy B2B w umowę o pracę? Toczą się prace nad przyznaniem PIP nowych uprawnień. Ma to być ważny element walki z fikcyjnym samozatrudnieniem.

e-Legitymacja i m-Legitymacja: Szkoły wydają uczniom plastikowe legitymacje szkolne. Koniec z legitymacjami papierowymi

13 lipca 2024 r. wszedł w życie obowiązek zastąpienia papierowej legitymacji szkolnej wersją plastikową, tzw. e-Legitymacją. Szkoły będą musiały także wydawać m-Legitymacje, które są przeznaczone dla urządzeń mobilnych.

2540 złotych dla ucznia. Pomoc również w roku szkolnym 2024/2025.1000 złotych zasiłku losowego i 1540 złotych na wyjazd można połączyć.

2540 złotych dla ucznia. Pomoc dostępna również w roku szkolnym 2024/2025.1000 złotych zasiłku losowego i 1540 złotych na wyjazd można połączyć albo starać się o 500 złotych na zajęcia terapeutyczno-edukacyjne. Dla kogo?

Zamach na Donalda Trumpa na wiecu w Pensylwanii. Jest ranny ale już bezpieczny

Były prezydent USA, ponownie obecnie kandydujący na ten urząd Donald Trump został ranny 13 lipca 2024 r. podczas wiecu wyborczego w Butler w Pensylwanii. Był to zamach i próba zabójstwa. Trump padł na ziemię podczas przemówienia, trzymając się za głowę, po czym został odeskortowany do swojego samochodu przez Secret Service. Trump nie odniósł większych obrażeń (został postrzelony w ucho) ale od kul zamachowca zginęła jedna osoba, a dwie kolejne zostały poważnie ranne. Zamachowiec został zastrzelony przez agentów Secret Service.

REKLAMA

Czy można palić papierosy na balkonie mimo sprzeciwu sąsiadów? I narażać ich na bierne palenie? Jest odpowiedź Ministra Sprawiedliwości

Czy palenie tytoniu (papierosów) na własnym balkonie lub tarasie w budynku wielorodzinnym (bloku mieszkalnym), pomimo sprzeciwu zgłaszanego przez innych mieszkańców tego budynku (sąsiadów), może zostać uznane za wybryk, co może rodzić odpowiedzialność za wykroczenie z art. 51 § 1 Kodeksu wykroczeń? Takie pytanie zadała Ministrowi Sprawiedliwości jedna z posłanek w interpelacji poselskiej nr 3429 z 15 czerwca 2024 r. Minister Sprawiedliwości odpowiedział.

Płatne przerwy i ustalenie maksymalnej temperatury pracy. Pracodawcy będą mieli nowe obowiązki w czasie upałów. Od kiedy?

Płatne przerwy i ustalenie maksymalnej temperatury pracy. Do tego odpowiednia reorganizacja. Pracodawcy będą mieli nowe obowiązki w czasie upałów. Tylko od kiedy? Póki co, pozostają napoje, czapka i krem z filtrem.

Czy rodzic musi płacić alimenty, gdy zabiera dziecko na wakacje? Co z opłatami za mieszkanie i media? Sprawdź, co na to prawo.

Czy można zrobić niższy przelew, skoro poniosło się koszty wakacyjnego wyjazdu? Dostosowanie wysokości wakacyjnych alimentów do potrzeb dziecka i rodziców jest jednak możliwe.

Ponad 4000 zł wsparcia dla rodziny na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak połączyć zasiłek rodzinny z innymi świadczeniami, by osiągnąć taką kwotę?

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie będzie mogła uzyskać rodzina na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak powinna połączyć zasiłek rodzinny z innymi świadczeniami, by otrzymać taką kwotę? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji.

REKLAMA

Po raz kolejny przesunięto termin wdrożenia obowiązku stosowania e-Doręczeń. Podobno to już ostatnie przesunięcie

Termin powszechnego wdrożenia obowiązku e-Doręczeń został przesunięty na 1 stycznia 2025 r. Do tego czasu zostaną przeprowadzone zmiany legislacyjne, które ułatwią wykorzystywanie tych usług w sferze cyfrowej w pierwszym roku obowiązywania.

Jak przedłużyć ważność orzeczenia o niepełnosprawności do 31 marca 2025 r.? Problem dotyczy ok. 400 tys. osób. Sprawdź, co robić.

Co dalej z orzeczeniami o niepełnosprawności? Można przedłużyć ich ważność do 31 marca 2025 roku i ustrzec się przed utratą uprawnień, Są jednak warunki, które trzeba spełnić. Sprawdź, czy wiesz jakie.

REKLAMA