reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Mediacja > Czym cechuje się mediacja rodzinna?

Czym cechuje się mediacja rodzinna?

Mediacja jest sposobem na rozwiązywanie konfliktów rodzinnych. Często stosowana jest przy rozwodach, pozwalając na ich usprawnienie i szybsze zakończenie sprawy.

Mediacjaumożliwia małżonkom osiągnięcie porozumienia i zawarcie ugody przy pomocyneutralnej osoby trzeciej, tj. mediatora.

Mediatornie jest sędzią i nie rozstrzyga sporu. Jego rolą jestpomoc w znalezieniu rozwiązania, które pozwoli jak najlepiej zaspokoićpotrzeby obu rozwodzących się stron.

Podstawowymi cechami mediacji są bezstronność, poufność i dobrowolność.Mediacja prawie zawsze jest szybsza od procesu sądowego. Jest również o wieletańsza od postępowania przed sądem.

Mediacjaprowadzi do rozwiązania aprobowanego przez obie strony sporu. Za pomocą mediacjimożna ustalić m.in. zasady opieki nad dziećmi, wysokość alimentów, podział majątkuoraz wszystkie inne kwestie, które są ważne dla rozwodzących się małżonków. Ich ustaleniena drodze mediacji może zmniejszyć natężenie emocji, towarzyszących tym okolicznościom.

Zobacz: Mediacja w sprawach związanych z rozpadem rodziny

Poprzeprowadzonej mediacji spisuje się protokół. Zamieszcza się w nim treść ugodyzawartej przez strony. Protokół jest podpisywany przez obie strony jak i przezmediatora. Jeżeli mediacja nie była przeprowadzana na skierowanie sadu,mediator musi złożyć protokół do sądu, który rozpoznawał sprawę. Strony mogąwtedy złożyć wniosek do sądu o przeprowadzenie postępowania mającego na celuzatwierdzenie zawartej przed mediatorem ugody.

Sądmoże zatwierdzić ugodę i nadać jej klauzulę wykonalności. Klauzula ta umożliwiawyegzekwowanie należnych świadczeń określonych w ugodzie w sytuacji, gdybyjedna ze stron nie wywiązywała się z postanowień ugody.

Zobacz serwis: Rozwody

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sąd może zatwierdzić ugodę i nadać jej klauzulę wykonalności.
Sąd może zatwierdzić ugodę i nadać jej klauzulę wykonalności.

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawa Sportowego i Gospodarczego „Dauerman”

Kancelaria specjalizuje się w prawie sportowym i gospodarczym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama