REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Mediacja w sprawach związanych z rozpadem rodziny

Żaneta Urawska
Mediację można rozpocząć samodzielnie, zgłaszając się do wybranego ośrodka.
Mediację można rozpocząć samodzielnie, zgłaszając się do wybranego ośrodka.

REKLAMA

REKLAMA

Mediacja umożliwia poprawę wzajemnego zrozumienia. Kiedy osoby przestają ze sobą rozmawiać a każda z osób przeżywa swoje zranienie, urazę, złość, bardzo łatwo w takich sytuacjach o nieporozumienia. W mediacji każda osoba może przedstawić swoją perspektywę, swój punkt widzenia. W mediacji strony decydują samodzielnie. Mediatorzy pomagają stonować emocje i spokojnie przyjrzeć się możliwym rozwiązaniom.

Regulacje prawne dotyczące mediacji związanych z rozpadem rodziny

REKLAMA

Dwa akty prawne regulują mediację w tym zakresie. Pierwszym jest Kodeks postępowania cywilnego, który reguluje zasady mediacji we wszystkich sporach cywilnych. Jeśli chodzi o spory będące konsekwencją rozpadu rodziny sąd może skierować strony do mediacji o ile istnieją widoki na utrzymanie małżeństwa. Jeśli zaś strony są zdecydowane na rozwód, w mediacji mogą uzgodnić m.in. zasady zaspokajania życiowych potrzeb rodziny, sposoby sprawowania władzy rodzicielskiej po rozwodzie, alimenty, kontakty z dziećmi i sprawy majątkowe.

REKLAMA

Ponadto, również art. 58 par. 1a Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego podkreśla, że rodzice powinni się porozumieć w sprawach opieki i wychowania dzieci. Artykuł 58 par. 1a KRO stanowi bowiem, że sąd może pozostawić władzę rodzicielską obojgu rodzicom na ich zgodny wniosek, jeżeli przedstawili porozumienie o sposobie sprawowania władzy rodzicielskiej i utrzymywania kontaktów z dzieckiem po rozwodzie i jest zasadne oczekiwanie, że będą współdziałać w sprawach dziecka. Chodzi więc o sporządzenie Planu Opieki Rodzicielskiej (tzw. Planu Wychowawczego).

Mediację można rozpocząć samodzielnie, zgłaszając się do wybranego ośrodka (tzw. mediacja umowna, pozasądowa) lub jeśli w sprawie toczy się już postępowanie złożyć wniosek do sądu by skierował strony do mediacji. Sąd również może skierować strony do mediacji.

Mediacja jest dobrowolna i osoba sama decyduje czy chce w niej uczestniczyć. Z mediacji można również zrezygnować na każdym etapie.

Zobacz również: Ile kosztują mediacje

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak można znaleźć mediatora

Organizacje społeczne i zawodowe mogą prowadzić listy stałych mediatorów oraz tworzyć ośrodki mediacyjne. Ośrodki mediacyjne przekazują listy stałych mediatorów prezesowi sądu okręgowego, który ma obowiązek udostępnienia tych list wszystkich zainteresowanym. Informacje o stałych mediatorach można również znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości, stronach internetowych stowarzyszeń mediatorów, organizacji społecznych i zawodowych oraz instytucji zajmujących się mediacją.

Jak długo trwa mediacja

Często zdarza się tak, że do zawarcia ugody potrzeba ok. 3-5 spotkań (trwających od półtorej do 2 godzin mniej więcej w odstępach jednego-dwóch tygodni), niestety w większości przypadków konieczne jest poświęcenie dłuższego czasu na dojście do porozumienia. Kiedy do mediacji kieruje sąd, wyznacza zwykle miesiąc na przeprowadzenie mediacji, jednak można przedłużyć ten termin.

Koszty mediacji

Mediacja w wielu ośrodkach mediacyjnych jest odpłatna, w niektórych można skorzystać z mediacji nieodpłatnie. W mediacji umownej koszty mediacji wynikają z cenników poszczególnych ośrodków i określone są w umowie.

REKLAMA

W mediacji prowadzonej na mocy postanowienia sądu koszty mediacji zostały określone w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 30 listopada 2005 r. w sprawie wysokości wynagrodzenia i podlegających zwrotowi wydatków mediatora w postępowaniu cywilnym.

Jeśli chodzi o sprawy majątkowe, w których wartości przedmiotu sporu nie da się ustalić oraz o prawa niemajątkowe, np. kontakty z dzieckiem wynagrodzenie mediatora za pierwsze posiedzenie mediacyjne, przeprowadzone w wyznaczonym przez sąd czasie mediacji wynosi 60 zł, a za każde następne posiedzenie – 25 zł. Wszystko jednak zależy od konkretnej sytuacji.

Zobacz również serwis: Mediacja

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

REKLAMA

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

REKLAMA

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA