reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Mediacja > Mediacja w sprawach związanych z rozpadem rodziny

Mediacja w sprawach związanych z rozpadem rodziny

Mediacja umożliwia poprawę wzajemnego zrozumienia. Kiedy osoby przestają ze sobą rozmawiać a każda z osób przeżywa swoje zranienie, urazę, złość, bardzo łatwo w takich sytuacjach o nieporozumienia. W mediacji każda osoba może przedstawić swoją perspektywę, swój punkt widzenia. W mediacji strony decydują samodzielnie. Mediatorzy pomagają stonować emocje i spokojnie przyjrzeć się możliwym rozwiązaniom.

Regulacje prawne dotyczące mediacji związanych z rozpadem rodziny

Dwa akty prawne regulują mediację w tym zakresie. Pierwszym jest Kodeks postępowania cywilnego, który reguluje zasady mediacji we wszystkich sporach cywilnych. Jeśli chodzi o spory będące konsekwencją rozpadu rodziny sąd może skierować strony do mediacji o ile istnieją widoki na utrzymanie małżeństwa. Jeśli zaś strony są zdecydowane na rozwód, w mediacji mogą uzgodnić m.in. zasady zaspokajania życiowych potrzeb rodziny, sposoby sprawowania władzy rodzicielskiej po rozwodzie, alimenty, kontakty z dziećmi i sprawy majątkowe.

Ponadto, również art. 58 par. 1a Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego podkreśla, że rodzice powinni się porozumieć w sprawach opieki i wychowania dzieci. Artykuł 58 par. 1a KRO stanowi bowiem, że sąd może pozostawić władzę rodzicielską obojgu rodzicom na ich zgodny wniosek, jeżeli przedstawili porozumienie o sposobie sprawowania władzy rodzicielskiej i utrzymywania kontaktów z dzieckiem po rozwodzie i jest zasadne oczekiwanie, że będą współdziałać w sprawach dziecka. Chodzi więc o sporządzenie Planu Opieki Rodzicielskiej (tzw. Planu Wychowawczego).

Mediację można rozpocząć samodzielnie, zgłaszając się do wybranego ośrodka (tzw. mediacja umowna, pozasądowa) lub jeśli w sprawie toczy się już postępowanie złożyć wniosek do sądu by skierował strony do mediacji. Sąd również może skierować strony do mediacji.

Mediacja jest dobrowolna i osoba sama decyduje czy chce w niej uczestniczyć. Z mediacji można również zrezygnować na każdym etapie.

Zobacz również: Ile kosztują mediacje

Jak można znaleźć mediatora

Organizacje społeczne i zawodowe mogą prowadzić listy stałych mediatorów oraz tworzyć ośrodki mediacyjne. Ośrodki mediacyjne przekazują listy stałych mediatorów prezesowi sądu okręgowego, który ma obowiązek udostępnienia tych list wszystkich zainteresowanym. Informacje o stałych mediatorach można również znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości, stronach internetowych stowarzyszeń mediatorów, organizacji społecznych i zawodowych oraz instytucji zajmujących się mediacją.

Jak długo trwa mediacja

Często zdarza się tak, że do zawarcia ugody potrzeba ok. 3-5 spotkań (trwających od półtorej do 2 godzin mniej więcej w odstępach jednego-dwóch tygodni), niestety w większości przypadków konieczne jest poświęcenie dłuższego czasu na dojście do porozumienia. Kiedy do mediacji kieruje sąd, wyznacza zwykle miesiąc na przeprowadzenie mediacji, jednak można przedłużyć ten termin.

Koszty mediacji

Mediacja w wielu ośrodkach mediacyjnych jest odpłatna, w niektórych można skorzystać z mediacji nieodpłatnie. W mediacji umownej koszty mediacji wynikają z cenników poszczególnych ośrodków i określone są w umowie.

W mediacji prowadzonej na mocy postanowienia sądu koszty mediacji zostały określone w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 30 listopada 2005 r. w sprawie wysokości wynagrodzenia i podlegających zwrotowi wydatków mediatora w postępowaniu cywilnym.

Jeśli chodzi o sprawy majątkowe, w których wartości przedmiotu sporu nie da się ustalić oraz o prawa niemajątkowe, np. kontakty z dzieckiem wynagrodzenie mediatora za pierwsze posiedzenie mediacyjne, przeprowadzone w wyznaczonym przez sąd czasie mediacji wynosi 60 zł, a za każde następne posiedzenie – 25 zł. Wszystko jednak zależy od konkretnej sytuacji.

Zobacz również serwis: Mediacja

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Żaneta Urawska

Radca prawny w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Mediację można rozpocząć samodzielnie, zgłaszając się do wybranego ośrodka.
Mediację można rozpocząć samodzielnie, zgłaszając się do wybranego ośrodka.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ślązak, Zapiór i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Ekspert we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama