| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Mediacja > Mediacja w sprawach związanych z rozpadem rodziny

Mediacja w sprawach związanych z rozpadem rodziny

Mediacja umożliwia poprawę wzajemnego zrozumienia. Kiedy osoby przestają ze sobą rozmawiać a każda z osób przeżywa swoje zranienie, urazę, złość, bardzo łatwo w takich sytuacjach o nieporozumienia. W mediacji każda osoba może przedstawić swoją perspektywę, swój punkt widzenia. W mediacji strony decydują samodzielnie. Mediatorzy pomagają stonować emocje i spokojnie przyjrzeć się możliwym rozwiązaniom.

Regulacje prawne dotyczące mediacji związanych z rozpadem rodziny

Dwa akty prawne regulują mediację w tym zakresie. Pierwszym jest Kodeks postępowania cywilnego, który reguluje zasady mediacji we wszystkich sporach cywilnych. Jeśli chodzi o spory będące konsekwencją rozpadu rodziny sąd może skierować strony do mediacji o ile istnieją widoki na utrzymanie małżeństwa. Jeśli zaś strony są zdecydowane na rozwód, w mediacji mogą uzgodnić m.in. zasady zaspokajania życiowych potrzeb rodziny, sposoby sprawowania władzy rodzicielskiej po rozwodzie, alimenty, kontakty z dziećmi i sprawy majątkowe.

Ponadto, również art. 58 par. 1a Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego podkreśla, że rodzice powinni się porozumieć w sprawach opieki i wychowania dzieci. Artykuł 58 par. 1a KRO stanowi bowiem, że sąd może pozostawić władzę rodzicielską obojgu rodzicom na ich zgodny wniosek, jeżeli przedstawili porozumienie o sposobie sprawowania władzy rodzicielskiej i utrzymywania kontaktów z dzieckiem po rozwodzie i jest zasadne oczekiwanie, że będą współdziałać w sprawach dziecka. Chodzi więc o sporządzenie Planu Opieki Rodzicielskiej (tzw. Planu Wychowawczego).

Mediację można rozpocząć samodzielnie, zgłaszając się do wybranego ośrodka (tzw. mediacja umowna, pozasądowa) lub jeśli w sprawie toczy się już postępowanie złożyć wniosek do sądu by skierował strony do mediacji. Sąd również może skierować strony do mediacji.

Mediacja jest dobrowolna i osoba sama decyduje czy chce w niej uczestniczyć. Z mediacji można również zrezygnować na każdym etapie.

Zobacz również: Ile kosztują mediacje

Jak można znaleźć mediatora

Organizacje społeczne i zawodowe mogą prowadzić listy stałych mediatorów oraz tworzyć ośrodki mediacyjne. Ośrodki mediacyjne przekazują listy stałych mediatorów prezesowi sądu okręgowego, który ma obowiązek udostępnienia tych list wszystkich zainteresowanym. Informacje o stałych mediatorach można również znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości, stronach internetowych stowarzyszeń mediatorów, organizacji społecznych i zawodowych oraz instytucji zajmujących się mediacją.

Jak długo trwa mediacja

Często zdarza się tak, że do zawarcia ugody potrzeba ok. 3-5 spotkań (trwających od półtorej do 2 godzin mniej więcej w odstępach jednego-dwóch tygodni), niestety w większości przypadków konieczne jest poświęcenie dłuższego czasu na dojście do porozumienia. Kiedy do mediacji kieruje sąd, wyznacza zwykle miesiąc na przeprowadzenie mediacji, jednak można przedłużyć ten termin.

Koszty mediacji

Mediacja w wielu ośrodkach mediacyjnych jest odpłatna, w niektórych można skorzystać z mediacji nieodpłatnie. W mediacji umownej koszty mediacji wynikają z cenników poszczególnych ośrodków i określone są w umowie.

W mediacji prowadzonej na mocy postanowienia sądu koszty mediacji zostały określone w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 30 listopada 2005 r. w sprawie wysokości wynagrodzenia i podlegających zwrotowi wydatków mediatora w postępowaniu cywilnym.

Jeśli chodzi o sprawy majątkowe, w których wartości przedmiotu sporu nie da się ustalić oraz o prawa niemajątkowe, np. kontakty z dzieckiem wynagrodzenie mediatora za pierwsze posiedzenie mediacyjne, przeprowadzone w wyznaczonym przez sąd czasie mediacji wynosi 60 zł, a za każde następne posiedzenie – 25 zł. Wszystko jednak zależy od konkretnej sytuacji.

Zobacz również serwis: Mediacja

Czytaj także

Ekspert:

Żaneta Urawska

Radca prawny w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Mediację można rozpocząć samodzielnie, zgłaszając się do wybranego ośrodka.
Mediację można rozpocząć samodzielnie, zgłaszając się do wybranego ośrodka.

PPK dla pracownika24.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Styczyński

Doradca podatkowy, prawnik, ekspert w dziedzinie podatków.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »